چین: رفتار معترضان هنگ کنگی 'به تروریسم نزدیک است'

تظاهرات روز چهارشنبه در شام شویی پو که با گاز اشک آور پلیس روبرو شد حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرات روز چهارشنبه در شام شویی پو که با گاز اشک آور پلیس روبرو شد

چین درگیری های خشونت بار در اعتراضات عمومی هنگ کنگ را به عنوان "رفتاری نزدیک به تروریسم" محکوم کرده است، اظهاراتی که نشانه سخت تر شدن موضع چین مقابل معترضان است.

سه شنبه بعد از چند روز اعتراضات مسالمت آمیز در فرودگاه بین المللی هنگ کنگ، درگیری هایی میان معترضان و پلیس روی داد.

در تصاویر ویدئویی ماموری دیده می شود که سلاح خود را به روی معترضانی نشانه می رود که او را با باتوم خودش می زنند.

این دومین بار در یک هفته اخیر است که مقام های چینی عملکرد تظاهرکنندگان در هنگ کنگ را به رفتار تروریستی تشبیه می کنند.

بعضی ناظران بر این باورند که استفاده مکرر از چنین عباراتی نشانه لبریز شدن کاسه صبر چین در مقابل تظاهرکنندگان است و احتمال مداخله از سوی پکن را افزایش می دهد.

آمریکا گفت که "عمیقا نگران گزارش ها از حرکات نیروهای شبه نظامی در مرز هنگ کنگ است" و چین را ترغیب کرد به خودمختاری گسترده هنگ کنگ احترام بگذارد.

با این حال بیشتر تحلیلگران بر این نظرند که در این مقطع مداخله نظامی مستقیم چین هنوز نامحتمل است.

این مستعره سابق بریتانیا دارای موقعیت ویژه است به طوری که نظام حقوقی و قضایی مستقل خود را دارد و شهروندان آن از آزادی ها و حقوقی برخوردارند که در خاک اصلی چین وجود ندارد. با این حال بسیاری از فعالان بر این باورند که این موقعیت اکنون در خطر است.

در ده هفته اخیر میلیون ها هنگ کنگی در تظاهرات ضددولتی شرکت کرده اند، تا خواستار اصلاحات دمکراتیک و تحقیق درباره آنچه می گویند رفتار بی رحمانه پلیس است شوند.

درحالی که بخش بزرگی از اعتراضات در آرامش برگزار شده، شمار فزاینده ای به درگیری های خشن با پلیس منجر شده است.

تازه ترین اعتراضات که با "اشغال" فرودگاه همراه بود به لغو صدها پرواز منجر شد، هرچند اکنون بیشتر پروازها از سر گرفته شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان دستان فو گوهائو که بعدا معلوم شد خبرنگار دولتی چین است را بستند

با این حال چین با اشاره به بروز خشونت در سه شنبه شب آن را نشانه "جرایم خشنی" دانسته که "مرزهای حقوقی و اخلاقی را می شکند."

فرودگاه بین المللی هنگ کنگ از روز جمعه گذشته صحنه تظاهرات عمدتا صلح آمیز بوده است اما در روز سه شنبه با ایجاد مانع با کمک چرخ های دستی و تحصن گسترده، مانع دسترسی مسافران به پروازها شدند.

بعضی از معترضان با پلاکاردهایی به خاطر به هم خوردن آسایش مسافران از آنها پوزش خواسته اند.

در یک مورد بعد از یورش معترضان به حداقل دو مرد که سوءظن داشتند ماموران مخفی پلیس باشند، پلیس ضدشورش وارد فرودگاه شد و با معترضان درگیر شد. بعدا معلوم شد که یکی از این مردان خبرنگار یک رسانه دولتی چین بوده است.

در مورد دیگر که توسط دوربین ها ضبط شده یک مامور ظاهرا با زنی که در میان تظاهرکنندگان بود بدرفتاری می کند. در مقابل معترضان باتوم او را می گیرند و او را می زنند.

او سپس سلاح خود را به سوی معترضان نشانه می گیرد تا اینکه سایر ماموران او را دور می کنند.

تنش میان معترضان و پلیس در روزهای اخیر پس از آن افزایش یافت که ماموران روز یکشنبه شروع به شلیک گاز فلفل از فاصله نزدیک کردند و در داخل سالن یک ایستگاه قطار گاز اشک آور شلیک کردند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پروازها در فرودگاه هنگ کنگ اکنون از سر گرفته شده است

موضوعات مرتبط