بحران کشمیر؛ نخست وزیر هند وعده بازگشت "شکوهمندی گذشته" را به کشمیر داد

  • 15 اوت 2019 - 24 مرداد 1398
حق نشر عکس Getty Images
Image caption نارندرا مودی، نخست وزیر هند وعده بازگشت "شکوهمندی گذشته" را به کشمیر داد

نارندرا مودی، نخست وزیر هند، به شدت از تصمیمش در مورد لغو امتیازات ویژه منطقه مسلمان نشین کشمیر تحت کنترل این کشور دفاع کرد.

آقای مودی که در روز استقلال هند سخن می‌گفت با اشاره به این که کشمیر "نقشی مهم در توسعه هند دارد، افزود که این تصمیم او "شکوهمندی گذشته" را به این منطقه بازمی‌گرداند.

او تاکید کرد که اصل ۳۷۰ که براساس آن امتیازاتی ویژه به کشمیر اعطا شد، باعث فساد و تبعیض در این منطقه شده بود.

دولت هند به رهبری حزب ناسیونالیست هندو بهاراتیا جاناتا (بی‌جی‌پی)، پس از هفتاد سال خودمختاری و امتیازات ویژه را از جامو و کشمیر سلب کرده است.

از زمان لغو این امتیازات در هفته گذشته دولت هند با قطع تلفن و اینترنت، ارتباط کشمیر را با بیرون قطع کرده و ده‌ها هزار نظامی در خیابان‌ها گشت می‌زنند و سران محلی دستگیر شده‌اند.

اصل ۳۷۰ به ایالت جامو و کشمیر هند نوعی خودمختاری می‌داد، به شکلی که این ایالت به جز در مسائل روابط خارجی، دفاعی و ارتباطات و مخابرات که در کنترل دولت مرکزی هند بود، قانون اساسی مستقل و پرچم خودش را داشت و آزاد بود قانون وضع کند.

لغو این اصل اکنون در مجلس سفلی هند به بحث گذاشته شده و لایحه‌ای برای تقسیم ایالت جامو و کشمیر به دو منطقه به رای گذاشته خواهد شد. این لایحه تاکنون در مجلس اعیان تصویب شده است.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

بحران کشمیر؛ مودی می‌گوید تصمیم هند به توسعه منطقه کمک می‌کند

جامو و کشمیر؛ ارتباط ایالت با دنیای بیرون قطع است

بحران کشمیر؛ دولت هند اختیارات ویژه کشمیر را لغو کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption از زمان لغو امتیازات ویژه در کشمیر، نظامیان در خیابان ها مستقر شده اند

منطقه کشمیر که در بلندی‌های هیمالیا بین دو کشور هند و پاکستان واقع شده، منطقه‌ای مورد مناقشه است. هر دو کشور هند و پاکستان بر سراسر کشمیر ادعای ارضی دارند. اما هر کدام بخشی از کشمیر را کنترل می‌کنند.

این دو کشور که هر دو به سلاح هسته‌ای نیز مجهز هستند، از سال ۱۹۴۷ میلادی که استقلال خود را بازیافتند، چندین بار بر سر کنترل کشمیر با هم جنگیده‌اند.

در کشمیر هند مدت‌ها است که گروه‌های شبه نظامی جدایی‌طلب فعال هستند و حملات آنها باعث کشته شدن هزاران نفر شده است.

موضوعات مرتبط