کره شمالی: دیگر با کره جنوبی حرفی نداریم

رهبر کره شمالی در نامه‌ای به رئیس جمهوری آمریکا از مانورهای نظامی مشترک در منطقه شکایت کرده بود حق نشر عکس Reuters
Image caption رهبر کره شمالی در نامه‌ای به رئیس جمهوری آمریکا از مانورهای نظامی مشترک در منطقه شکایت کرده بود

کره شمالی، هرگونه گفت‌وگوهای صلح با کره جنوبی را رد کرده است. به نظر می‌رسد که این کار از سر عصبانیت از رهبر کشور جنوبی باشد.

کمیته اتحاد کره‌ شمالی بیانیه‌ای منتشر کرده که به نظر می‌رسد در پاسخ به رئیس جمهوری کره جنوبی «مون جا-این» باشد. در این بیانیه کره شمالی گفته که دیگر حرفی برای گفتن ندارند.

کره جنوبی خبر داده که در بامداد روز جمعه، کره شمالی دو موشک آزمایش کرده و آنها را به آب‌های شرقی خود شلیک کرده است. این ششمین مورد آزمایش موشکی کره شمالی در کمتر از یک ماه است.

شش روز پیش هم کره شمالی دو موشک بالستیک با برد کوتاه را به دریای ژاپن شلیک کرد.

سری جدید آزمایش‌های موشکی کره شمالی بعد از آن انجام می‌شود که در ماه ژوئن رهبر این کشور با رئیس جمهوری آمریکا دیدار کردند و قرار گذاشتند که برای عاری کردن شبه‌جزیره کره از سلاح‌های هسته‌ای تلاش کنند.

کره شمالی زیر فشار تحریم‌های جهانی است که به خاطر برنامه هسته‌ای این کشور وضع شده‌اند.

به نظر می‌رسد آنچه که کره شمالی را رنجانده، سخنرانی رئیس جمهوری کره جنوبی است که در آن گفته بود تا سال ۲۰۴۵ دو کره متحد خواهند شد. این سخنرانی در سالگرد استقلال کره از ژاپن ایراد شده بود.

بعد از جنگ جهانی دوم کره به دو کشور تقسیم شد. کره شمالی کمونیسم را برگزید و جنوبی‌ها به غرب گرایش پیدا کردند.

آقای مون گفته بود که گفت‌وگوهای مربوط به عاری کردن شبه جزیره از سلاح‌های هسته‌ای به مشکل برخورده است.

کره شمالی اما از همسایه جنوبی ایراد گرفته که از یک طرف حرف از صلح می‌زنند و از سوی دیگر در مانورهای نظامی مشترک شرکت می‌کنند.

بیانیه کره شمالی با لحنی تند، این سوال را مطرح کرده که آیا رئیس جمهوری کره جنوبی «عقلش درست کار می‌کند؟» برای اینکه به گمان آنها صحبت از صلح معنایی ندارد، وقتی که کره جنوبی مشغول مانور نظامی برای نابود کردن ارتش کره‌شمالی در ۹۰ روز است.

گفته شده که در یکی از نامه‌های اخیر کیم‌جونگ اون، رهبر کره شمالی، به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از مانورهای نظامی در منطقه گله شده است.

در بیانیه کره شمالی آمده که دیگر این کشور حرفی برای گفتن به کره جنوبی ندارد.