رشیده طلیب: 'تحت این شرایط ظالمانه' به دیدار مادربزرگم نمی‌روم

رشیده طلیب، از پدر و مادری فلسطینی در آمریکا به دنیا آمده است و هنوز اقوامش از جمله مادربزرگش در فسلطین زندگی می‌کنند حق نشر عکس Getty Images
Image caption رشیده طلیب، از پدر و مادری فلسطینی در آمریکا به دنیا آمده است و هنوز اقوامش از جمله مادربزرگش در فسلطین زندگی می‌کنند

رشیده طلیب، نماینده کنگره آمریکا اعلام کرد که اسرائیل "شرایط ظالمانه‌ای" برای دیدار او از خانواده‌اش در فلسطین تعیین کرده تا او را تحقیر کند و به همین دلیل، او به روستای مادربزرگش در کرانه غربی سفر نخواهد کرد.

خانم طلیب که از نمایندگان دموکرات کنگره آمریکاست در تلاش بود تا در سفری رسمی به همراه همکراش ایلهان عمر از اسرائیل و سرزمین‌های اشغال‌شده بازدید کند. اما اسرائیل با این سفر مخالفت کرد.

یک روز بعد، دولت اسرائیل نظرش عوض شد و اعلام کرد به خانم طلیب اجازه خواهد داد تا برای دیدار با مادربزرگش به کرانه غربی رود اردن سفر کند.

اما خانم طلیب در واکنش در توییتر، کشور اسرائیل را متهم کرد که در تلاش است از "عشق" او به مادربزرگش استفاده کند تا او در برابر "سیاست‌های نژادپرستانه و ظالمانه" سرخم کند.

این نماینده کنگره نوشت: "ساکت کردن من و با من مانند مجرمین رفتار کردن، چیزی نیست که مادربزرگم از من می‌خواهد. من به این نتیجه رسیدم که دیدار با مادربزرگم تحت این شرایط ظالمانه، برخلاف همه باورهای من است."

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز گذشته در توییتی نوشت اگر اسرائیل به این رشیده طلیب و ایلهان عمر اجازه ورود بدهد، "نشانه ضعف" این کشور خواهد بود.

او همچنین مدعی شد که این دو نفر از یهودیان متنفر هستند.

رشیده طلیب و ایلهان عمر نخستین زنان مسلمانی هستند که موفق شده‌اند در انتخابات کنگره پیروز شوند و به مجلس نمایندگان آمریکا راه یابند.

تصمیم دولت اسرائیل برای ممنوع کردن ورود این نمایندگان به خاک این کشور (و سرزمین‌های فلسطینی) با موجی از انتقاد از روبه‌رو شد.

کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل یا ایپک که قوی‌ترین گروه لابی طرفدار اسرائیل در واشنگتن است نیز به این تصمیم اعتراض کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مفتیا طلیب، مادربزرگ رشیده طلیب در کنار یکی از عموهایش در روستایی در کرانه غربی رود اردن

این دو نماینده دموکرات قصد داشتند در سفرشان از سرزمین‌های فلسطینی از جمله بیت‌المقدس شرقی دیدار کنند.

بعد از اینکه اسرائیل اعلام کرد این دو نفر را به کشور راه نمی‌دهد، رشیده طلیب در نامه‌ای به وزیر کشور اسرائیل از او خواست تا برای دیدار با خانواده‌اش از جمله مادربزرگش که ۹۰ ساله‌ است به او اجازه دهد تا به سرزمین‌های فلسطینی سفر کند.

خانم طلیب که متولد آمریکا و نماینده ایالت میشیگان است، اقوامی در روستایی در کرانه غربی رود اردن دارد. او مجبور است برای رسیدن به سرزمین‌های فلسطینی وارد اسرائیل شود و از ایست‌های بازرسی اطراف سرزمین‌های فلسطینی وارد این مناطق شود.

ایلهان عمر روز پنج‌شنبه، تصمیم دولت اسرائیل را توهینی آشکار توصیف کرد که تحت فشار دونالد ترامپ اتخاذ شده است.

او با انتشار بیانیه‌ای نوشت: "متاسفانه چنین تصمیمی از سوی نتانیاهو که به شکل مداوم در برابر صلح مقاومت می‌کند، رفت و آمد فلسطینیان را محدود می‌کند، نمی‌گذارد افکار عمومی از واقعیت دهشت‌بار اشغال مطلع شوند و با اسلام‌هراسانی مانند دونالد ترامپ همسوست، دور از انتظار نبود."

حق نشر عکس Chip Somodevilla
Image caption ایلهان عمر، متولد سومالی است

این موضوع با انتقاد نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا نیز روبه‌رو شد و خانم پلوسی آن را "ناامید کننده" توصیف کرد.

در واکنش به موج انتقادها، بنیامین نتانیاهو با انتشار بیانیه‌ای نوشت که این دو تن به دنبال "بایکوت اسرائیل" هستند و این کشور "مانند دموکراسی‌های دیگر" به کسانی که خواستار ضربه زدن به کشور باشند اجازه ورود نمی‌دهد.

هر دوی این نمایندگان از طرفداران جنبش "بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری، تحریم" یا بی‌دی‌اس هستند که توسط طرفداران حقوق فلسطینیان و با هدف فشار بر اسرائیل طراحی شده است.

این جنبش در حال رشد توصیف شده و در اروپا و آمریکا هوادارانی پیدا کرده است.

اسرائیل به شدت با این جبنش مقابله می‌کند و کسانی را که از آن حمایت کرده باشند به این کشور راه نمی‌دهد.

با این حال ماه گذشته ران درمر، سفیر اسرائیل در آمریکا گفته بود که تل‌آویو در نظر دارد به نشانه احترام به کنگره آمریکا و اتحاد دو کشور، به خانم عمر و خانم طلیب اجازه ورود بدهد.

اما روز پنج‌شنبه ساعتی بعد از اینکه دونالد ترامپ در یک موضع‌گیری کم سابقه از اسرائیل خواست تا این دو را راه ندهد، تل‌آویو اعلام کرد که ورود این نمایندگان را ممنوع کرده است.

این نخستین بار نیست که دونالد ترامپ به زنان غیرسفیدپوست کنگره آمریکا حمله می‌کند. آقای ترامپ متهم است که درباره این زنان نظراتی نژادپرستانه دارد.