رویارویی راست‌‌گراهای افراطی و مخالفان در شهر پورتلند آمریکا

طرفداران راست‌گرایان افراطی حق نشر عکس Getty Images

براساس گزارش‌ها پلیس اقدام به بازداشت ۱۳ نفر در حاشیه راهپیمایی گروههای افراطی راست‌گرا و مخالفانشان در شهر پورتلند در شمال غرب آمریکا کرده است.

پلیس برای کنترل راهپیمایی گروههای افراطی راست‌گرا و جنبش ضد فاشیسم(آنتی‌فا) که به صورت جداگانه در این منطقه برگزار می‌شود، عملیات بسیار گسترده‌ای را انجام داده است.

زد و خوردهای کوچکی در حاشیه این راهپیمایی و تجمع‌ها رخ داده است.

سازمان دهندگان راهپیمایی گروههای راست‌گرا خواستار شناسایی جنبش ضد فاشیسم بعنوان یک سازمان تروریستی داخلی شده‌اند.

شهر پورتلند یکی از لیبرال‌ترین شهرهای آمریکاست که بعنوان مرکز جنبش ضد فاشیسم شناخته می‌شود.

حق نشر عکس Reuters

پلیس گفته است که اسلحه و میله‌های فلزی را از هر دو طرف ماجرا توقیف کرده است.

در اثر درگیری‌های پراکنده حداقل شش نفر به صورت جزئی مصدوم شده‌اند و یک نفر نیز به بیمارستان منتقل گردیده.

به گفته رییس پلیس شهر پورتلند، افراد دستگیر شده با اتهاماتی نظیر رفتار آشوبگرانه، دخالت در فعالیت پلیس، مقاومت در برابر دستگیری و استفاده غیرقانونی از سلاح مواجه هستند.

پلیس اعلام کرده که در بیشترین حالت تعداد راهپیمایان حدود ۱۲۰۰ نفر بوده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption درگیری‌های پراکند در حاشیه این تجمعات گزارش شده است

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در توییتر خود نوشت که دولت وی وضعیت شهر پورتلند را از نزدیک پیگیری می‌کند و در حال بررسی این مسئله هستند که آیا "سازمان آنتی‌فا را تروریستی" بدانند یا خیر.

آقای ترامپ در گذشته موضوع سفید پوستان ملی‌گرا و آنتی‌فا را یک مسئله بزرگ خوانده بود.

در دو سال گذشته شهر پورتلند شاهد افزایش درگیری میان راست‌گرایان افراطی و گروههای مقابل بوده است و به همین دلیل پلیس با حساسیت ویژه‌ای راهپیمایی‌ها را تحت نظر دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption مواجه شدن مخالفان با افراد متعلق به گروههای راست‌گرا در شهر پورتلند

دو سال پیش(۲۱ مرداد ۱۳۹۶) در شهر شارلوتزویل، در ایالت ویرجینیا، درگیری‌های خونینی میان راست‌گرایان افراطی و مخالفانشان روی داد و یک خودرو بسرعت به میان مخالفان راست‌گرایان افراطی حرکت کرد و یک زن ۳۲ ساله را کشت و ۱۹ نفر را زخمی کرد.

دونالد ترامپ پس از این حادثه و در واکنش‌ به خشونت‌های این شهر "بسیاری از طرف‌های" درگیر را محکوم کرده بود اما هدف انتقاد -از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات- قرار گرفت که چرا بطور مشخص به تندروهای سفیدپوست اشاره نکرده است.

ناآرامی‌های شارلوتزویل زمانی به اوج رسیده بود که صدها سفیدپوست ملی‌گرا که از نقاط مختلف به این شهر آمده بودند در راهپیمایی "اتحاد راست" شرکت و به برداشته شدن مجسمه ژنرال رابرت لی اعتراض کردند. ژنرال لی در زمان جنگ‌های داخلی آمریکا فرمانده ارتش کنفدراسیون ویرجنیای شمالی بود که طرفدار ابقای برده‌داری بودند.

شب پیش از تظاهرات اصلی نیز این افراد مشعل‌ به دست و با شعارهای برتری نژاد سفید راهپیمایی کرده و حتی برخی "سلام نازی" داده بودند.