'حمله پهپادی حوثی‌ها به میدان نفتی شیبه در عربستان'

حق نشر عکس EPA
Image caption گروه شیعه حوثی صنعا، پایتخت را در کنترل خود دارد

المسیره، شبکه تلویزیونی متعلق به شبه‌نظامیان شیعه حوثی از حمله پهپادی نیروهای این گروه به تاسیسات نفتی عربستان در شیبه خبر داده‌ است.

این شبکه تلویزیونی به نقل از یکی از سخنگویان حوثی‌ها گزارش کرده یک پالایشگاه و مخازن ذخیره نفت در این حمله هدف قرار گرفته است.

در این گزارش به زمان وقوع این حمله اشاره‌ای نشده است.

به نقل از یک منبع عربستان گفته شده که این حمله باعث آتش سوزی "جزیی" شده و هیچ خسارتی به همراه نداشته و در تولید نفت هم تاثیری نداشته است.

میدان نفتی شیبه که زیر نظر کمپانی نفتی آرامکو کار می‌کند، در شرق عربستان و در نزدیکی مرز با امارات واقع شده است.

حوثی‌ها که کنترل صنعا، پایتخت و بخش‌هایی دیگر از یمن را در اختیار دارند، در ماه‌های اخیر به اهدافی در عربستان حمله کرده‌اند.

ائتلاف به رهبری عربستان که از دولت یمن حمایت می‌کند، در واکنش به حملات حوثی ها، به پایگاه‌های نظامی متعلق به این گروه در اطراف صنعا حمله کرده است.

این حملات، تلاش‌های سازمان ملل برای برقراری صلح در این کشور را با دشواری‌هایی مواجه کرده است.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

جدایی‌طلبان جنوب یمن عدن را گرفتند

درگیری‌ها در عدن یمن؛ امارات و سازمان ملل خواستار پایان دادن به درگیری‌ها شدند

حمله موشکی و پهپادی حوثی‌ها به نزدیکی عدن بیش از '۳۰ کشته' بر جا گذاشت

حق نشر عکس EPA

یمن از جمله کشورهایی است که همزمان با موج اعتراض‌های "بهار عربی" در سال ۲۰۱۱ با ناآرامی روبه‌رو شد. اعتراض‌ها در این کشور فقیر شبه‌جزیره عربستان در نهایت به سرنگونی علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری این کشور انجامید.

در پائیز سال ۲۰۱۴ شبه‌نظامیان حوثی، که یک گروه زیدی مذهب هستند، با ورود به صنعا، پایتخت یمن، خواستار مشارکت در دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری شدند. وی در سال ۲۰۱۲ و پس از کناره‌گیری علی عبدالله صالح به ریاست جمهوری انتخاب شده بود.

در بهار سال ۲۰۱۵، رئیس جمهوری که عملا اختیارات خود را از دست داده بود از صنعا گریخت و حوثی‌ها ایجاد یک دولت انقلابی برای اداره امور این کشور را اعلام کردند. با پیشروی شبه‌نظامیان حوثی به سوی جنوب، عربستان سعودی با تشکیل ائتلافی از تعدادی از کشورهای مسلمان و عرب، به حمایت از نیروهای دولتی پرداخت. بخش عمده حمایت ائتلاف شامل عملیات هوایی بوده که خسارات و تلفات غیرنظامی هم به همراه داشته است.

دولت مرکزی یمن و کشورهای عربستان و امارات، حوثی‌ها را به وابستگی به ایران متهم می‌کنند و می‌گویند که این گروه از حمایت تسلیحاتی ایران نیز برخوردار است.

ایران همواره اتهام حمایت نظامی از حوثی‌ها را رد کرده، اما در عین حال تاکید دارد که به شکل معنوی از این گروه حمایت می‌کند.

موضوعات مرتبط