خروج بدون توافق بریتانیا احتمالا به 'کمبود سوخت، مواد غذایی و دارو' منجر می‌شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption قرار است بوریس جانسون، نخست وزیر با رهبران آلمان و فرانسه دیدار و گفتگو کند

در اسناد متعلق به دولت بریتانیا که به بیرون درز کرده، نسبت به تبعات خروج بدون توافق این کشور از اتحادیه اروپا هشدار داده شده و گفته شده که بریتانیا ممکن است با کمبود سوخت، مواد غذایی و دارو مواجه شود.

بر اساس این اسناد که در روزنامه ساندی‌تایمز منتشر شده، پیش‌بینی می‌شود که خرو ج بدون توافق به هرج و مرج در بنادر بیانجامد و مساله مرز ایرلند نیز با اعتراض‌های خیابانی همراه شود.

یک منبع دولتی گفته انتظارنمی‌رود که چنین نتایجی از خروج بی‌توافق از اتحادیه اروپا بدست بیاید، اما سناریوهای مختلف به عنوان بخشی از آماده‌سازی برای خروج بدون توافق در نظر گرفته می‌شود.

درز این مدارک دولتی در حالی صورت گرفته که بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا در تدارک سفر به آلمان و فرانسه در هفته جاری و ملاقات با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه است.

انتظار می‌رود آقای جانسون در جریان اولین سفرش به خارج از کشور به عنوان نخست‌وزیردر ملاقات با رهبران اتحادیه اروپا بر ضرورت توافق جدیدی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تاکید کند.

اما دفتر نخست‌وزیری در عین حال گفته که در جریان دیدار آقای جانسون با رهبران آلمان و فرانسه "مذاکره خیلی کمی" درباره برگزیت انجام خواهد شد.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

برگزیت: یک راهنمای بسیار ساده

موسسه دولتی تحقیقاتی بریتانیا: برگزیت بدون توافق به رکود منجر می‌شود

برگزیت؛ نخست وزیر بریتانیا 'آخرین فرصت' را به پارلمان داد

نخست‌وزیر بریتانیا پیشتر تاکید کرده بود که این کشوردر ۳۱ اکتبر (۹ آبان) با توافق و یا بی توافق از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

در همین حال جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بار دیگر از نمایندگان پارلمان خواست تا برای متوقف کردن برگزیت بدون توافق با هم همکاری کنند.

بریتانیا قرار بود ۲۹ مارس ۲۰۱۹ (۹ فروردین ۱۳۹۸) اتحادیه اروپا را ترک کند؛ ولی این تاریخ دو بار به تعویق افتاده است.

اتحادیه اروپا ۱۰ آوریل ۲۰۱۹ مهلت بریتانیا برای خروج را تا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) تمدید کرد.

موضوعات مرتبط