انتقاد کانادا از بریتانیا به خاطر لغو شهروندی جک جهادی

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
سلب تابعیت بریتانیا از مردی که در سوریه به داعش پیوست

وزارت امنیت کانادا، با انتشار بیانیه‌ای به بریتانیا اعتراض کرده که با سلب تابعیت از جک لتز، مسئولیت این جنگ‌جوی سابق داعش را به گردن کانادا انداخته است.

رالف گودیل، وزیر امنیت کانادا، در بیانیه‌‌ای این تصمیم بریتانیا را "ناامید کننده" توصیف کرده است.

جک لتز که در رسانه‌ها به "جک جهادی" مشهور است از طرف مادر بریتانیایی و از سوی پدر شهروندی کانادا را دارد. او در سال ۲۰۱۴ برای پیوستن به داعش به شهر رقه در سوریه رفته بود، در ماه مه ۲۰۱۷ توسط نیروهای کرد بازداشت شد. هنگام بازداشت او قصد داشت مخفیانه به ترکیه سفر کند.

Image caption جک لتز بعد از تغییر دین به اسلام به رقه رفت تا همدوش داعش بجنگد

آقای لتز در بریتانیا بزرگ شده و پیشتر گفته بود که خود را بریتانیایی می‌داند و نه کانادایی. با این حال با از دست دادن شهروندی بریتانیا به نظر می‌رسد که چاره‌ای جز کانادایی بودن ندارد.

وزارت امنیت کانادا در بیانیه‌اش نوشته که "تروریسم هیچ مرزی نمی‌شناسد و اگر کشورها بخواهند امنیت داشته باشند باید با هم کار کنند." و در ادامه بیانیه کانادا از اینکه بریتانیا به تنهایی چنین تصمیمی درباره فردی با دو ملیت گرفته ابراز ناخشنودی کرده است.

کانادا همچنین گفته که افراد دیگری از شهروندان این کشور به خاطر ارتباط با داعش در بازداشت هستند اما کانادا قصد ندارد به آنها کمک کند تا به کشور بازگردند یا در دادگاه از خود دفاع کنند.

حق نشر عکس PA Media
Image caption پدر و مادر جک لتز به خاطر کمک مالی به پسرشان در دوره اقامتش در سوریه در دادگاه محکوم شدند

گزارش شده که دولت ترزا می، در آخرین روزهای کاری تصمیم گرفته که شهروندی جک لتز را از او بگیرد. تصمیمی که مادر آقای لتز آن را "بزدلانه" توصیف کرده است.

پدر جک لتز هم ابراز تاسف کرده که دولت بریتانیا "مسئولیت‌های خود را به گردن کانادایی‌ها انداخته است."

پیشتر دولت بریتانیا شهروندی شمیمه بیگم، معروف به عروس داعش، را از او سلب کرده بود. بنگلادش هم اعلام کرد که خانم بیگم دیگر شهروند آن کشور نیست و نمی‌تواند به آن کشور باز گردد.

موضوعات مرتبط