سوریه ترکیه را به تجهیز شورشیان در استان ادلب متهم کرد

سوریه حق نشر عکس Getty Images
Image caption کاروان خودروهای نظامی ترکیه به سمت شهر خان شیخون

در حالی که نیروهای دولتی سوریه هر چه بیشتر به شهر خان شیخون نزدیک می‌شوند، سوریه ترکیه را متهم کرده به شورشیان مخالف دولت با ارسال تجهیزات نظامی کمک می‌کند.

در همین حال وزارت دفاع ترکیه هم گفته است که حمله هوایی ارتش سوریه به کاروان حامل تجهیزات نظامی در شمال‌غربی سوریه باعث کشته شدن سه غیرنظامی و زخمی شدن دوازده نفر شده است.

ترکیه این اقدام را محکوم کرده و آن را بر خلاف توافق قبلی دو کشور دانسته است.

سال گذشته با میانجی‌گری روسیه و ترکیه توافقی امضا شد که ساکنان ادلب از حمله تمام عیار از جمله حملات هوایی مصون بمانند اما این توافق هرگز کامل اجرا نشده است.

ترکیه از برخی شورشیانی که زیر فشار شدید حملات نیروهای دولتی سوریه در اطراف شهر خان شیخون هستند حمایت می کند.

نیروهای دولتی سوریه روزها است که با حمایت روسیه حلقه محاصره را بر شورشیان مستقر در شهر خان شیخون در استان ادلب تنگتر کرده‌اند و بنا به گزارش‌ها به حومه شهر رسیده‌اند و سعی دارند شهر و یک بزرگراه مهم را تصرف کنند.

ادلب در شمال غربی سوریه با ترکیه هم‌مرز است و بخش بزرگی از آن در دست شورشیان است. ‌بنا بر گزارش‌‌ها نیروهای دولتی با حمایت روسیه هر چه بیشتر به شهر نزدیک شده‌اند و نبرد شدید بین دو طرف در جریان است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption استان ادلب در شمال سوریه، مدت‌هاست شاهد نزاع بین نیروهای دولتی سوریه و شورشیان است

وزارت خارجه سوریه اقدام ترکیه را در ارسال کاروان تجهیرات نظامی یک حرکت تهاجمی توصیف کرده است.

بنا به گزارش‌ها سوریه و نیروی هوایی روسیه تلاش کرده‌اند که مانع ارسال این تجهیزات شوند.

پیشتر گزارش شد که یک جنگنده دولتی در نزدیکی خان شیخون هدف شورشیان قرار گرفته و سقوط کرده است.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه که مقرش در بریتانیا است خلبان این جنگنده سوخو را گروه "احرار شام" -از گروه‌های شورشی قدرتمند در ادلب- اسیر کرده است.

این گروه گفت که هواپیما را در شرق خان شیخون هدف قرار داده و تایید کرد که خلبان را اسیر کرده اما اطلاعات بیشتری ارائه نکرد.

نیروهای دولتی سوریه در واکنش به آنچه نقض مکرر آتش بس از سوی نیروهای شورشی می‌خوانند، بارها مراکز غیرنظامی را هدف قرار داده‌اند.

بیشتر بخوانید: