عمر البشیر، رئیس‌جمهور پیشین سودان متهم به دریافت ۹۰ میلیون دلار از عربستان شد

عمر البشیر حق نشر عکس EPA
Image caption عمر البشیر در جایگاه متهم در یک قفس در داخل دادگاه حاضر شد

عمر حسن البشیر، رئیس‌جمهور پیشین سودان که حدود سی سال در قدرت بود، به اتهام فساد و نقش داشتن در کشتن معترضان در دادگاهی در خارطوم، پایتخت، حاضر شد.

دادستان سودان در ماه ژوئن گفت میلیون‌ها دلار ارز خارجی در کیسه‌های ماسه در خانه آقای بشیر پیدا شد. او با اتهامات دیگری هم روبرو است. وکلای آقای بشیر اتهامات علیه او را بی‌پایه می‌دانند.

یکی از بازرس‌ها نیز در دادگاه مدعی شد که آقای البشیر به او گفته که ۹۰ میلیون دلار از خانواده سلطنتی عربستان پول گرفته است. ولی وکیل عمر البشیر هرگونه دریافت غیرقانونی از سوی موکلش را رد کرد.

شاهدان می‌گویند بیرون دادگاه در خارطوم تدابیرامنیتی سنگینی برقرار بود. به گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس‌جمهور پیشین در میان نیروهای نظامی وارد دادگاه شد.

در پی ماه‌ها اعتراض، آقای بشیر در ماه آوریل سال جاری میلادی از قدرت برکنار شد. او بیش از سی سال قدرت را در دست داشت. پس از برکناری او یک شورای نظامی انتقالی قدرت را در دست گرفت.

روز ‌شنبه ۱۷ اوت (۲۶ مرداد) ائتلاف گروه‌های سیاسی مخالف حکومت در سودان و شورای نظامی‌ حاکم، توافقنامه تاریخی تقسیم قدرت را امضا کردند.

اتهامات مربوط به فساد چیست؟

عمر البشیر با اتهامات مربوط به تملک ارز خارجی، فساد و دریافت هدایای غیرقانونی روبرو است.

در آوریل، ژنرال عبدالفتاح البرهان حاکم نظامی سودان گفت معادل بیش از ۱۱۳ میلیون دلار پول نقد شامل پوند سودان و دیگر ارزهای خارجی در خانه آقای بشیر پیدا و توقیف شد.

این رئیس‌جمهور برکنارشده قرار بود در ژوئیه محاکمه شود اما دادگاه او به دلایل امنیتی و همین طور مرگ مادرش به تعویق افتاد.

اتهامات دیگر رئیس‌جمهور پیشین سودان چیست؟

در ماه مه، دادستان عمومی سودان، آقای بشیر را به ترغیب به کشتار معترضان و دست داشتن در آن متهم کرد. تظاهراتی که معترضان در آن هدف قرار گرفتند در زمان حکومت آقای بشیر برگزار شده بود. آن اعتراض‌ها به حکومت سی ‌ساله عمرالبشیر پایان داد.

این اتهامات در جریان تحقیقات درباره قتل یک پزشک در اعتراضات به آقای بشیر وارد شد.

حق نشر عکس REUTERS
Image caption عمر البشیر به غیر از اتهام فساد، متهم به دست داشتن در کشتار معترضان است

این پزشک در حال مداوای زخیم‌ها در خانه‌اش در خارطوم بود، که پلیس گاز اشک‌آور به درون ساختمان شلیک کرد.

یک شاهد به بی‌بی‌سی گفت که این پزشک در حالی که دست‌هایش را بالا گرفته بود، از ساختمان بیرون آمد و به پلیس گفت او یک پزشک است اما بلافاصله به او شلیک شد.

دوره انتقالی به دموکراسی

محاکمه آقای بشیر آزمونی است برای اینکه آیا حاکمان تازه سودان می‌توانند به جرایم اتهامی رژیم پیشین بپردازد.

روز شنبه شورای نظامی سودان و ائتلاف مخالفان غیرنظامی، توافق مهمی برای تقسیم در قدرت امضا کردند.

طبق این توافقنامه شورای حاکم جدید متشکل از غیرنظامی‌ها و ائتلاف طرفداران دموکراسی است تا مقدمات برگزاری انتخابات و تشکیل یک حکومت قانونی را مهیا کند.

محمد حمدان دقلو، مشهور به "حمیدتی" که در حال حاضر به عنوان قدرتمندترین مرد سودان شناخته می‌شود، تعهد کرده که به توافق پایبند خواهد بود.

ائتلاف گروه‌های سیاسی مخالف حکومت، پنج نفر را برای حضور در شورای حاکم انتخاب کردند.

به گزارش رویترز از قول سخنگوی ارتش، در پی درخواست فعالان حامی دموکراسی، اعضای شورای حاکم قراربود روز دوشنبه سوگند یاد کنند اما این مراسم ۴۸ ساعت به تاخیر افتاد.

موضوعات مرتبط