گام توییتر علیه پخش اطلاعات 'تفرقه‌انگیز' در مورد اعتراضات هنگ‌کنگ

معترضان در هنگ کنگ حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان در هنگ کنگ

توییتر و فیسبوک می گویند گام هایی برای مسدود کردن آنچه کمپین مورد حمایت دولت چین برای انتشار اخبار گمراه کننده می دانند برداشته اند.

توییتر گفت که ۹۳۶ حساب را که از آنها برای "ایجاد تفرقه سیاسی در هنگ کنگ" استفاده می شد بسته است.

این شبکه گفت این حساب ها که سرمنشاء ایجاد آنها خاک چین بوده بخشی از تلاشی هماهنگ برای تضعیف "مشروعیت و مواضع سیاسی جنبش اعتراضی" هنگ کنگ است.

فیسبوک هم گفت که بعد از اطلاع رسانی توییتر "هفت صفحه، سه گروه و پنج حساب" را بسته است.

ناتانیل گلایشر، مدیر سیاست گذاری امنیت سایبری فیسبوک گفت: "این حساب ها اغلب اقدام به انتشار اخبار محلی سیاسی و مسائلی از جمله اعتراضات جاری در هنگ کنگ می کردند."

"هرچند افراد درگیر در این فعالیت ها برای مخفی کردن هویت خود تلاش داشتند، تحقیقات ما به کشف ارتباط (آنها) با افراد مرتبط با دولت چین منجر شد."

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

توییتر گفت که علاوه بر این ۹۳۶ حساب، ۲۰۰ هزار حساب کاربری دیگر، که با هدف بزرگنمایی اطلاعات نادرست ایجاد شده بود، پیش از آنکه "به طور قابل توجهی فعال شوند" معلق شده اند.

این شرکت در بیانیه ای نوشت که "براساس تحقیقات فشرده ما، شواهد قابل اعتمادی در تایید این موضوع داریم که این یک عملیات هماهنگ دولتی است."

"به خصوص، ما خوشه های بزرگی از حساب ها را شناسایی کردیم که برای بزرگنمایی پیام های مرتبط با اعتراضات هنگ کنگ عملکردی هماهنگ دارند."

توییتر گفت که با آموختن از این شبکه "همچنان گوش به زنگ" خواهد بود و سیاست هایش را فعالانه اعمال خواهد کرد.

اقدام توییتر بعد از آن صورت می گیرد که در پایان هفته به خاطر فروختن آگهی به خبرگزاری دولتی شینهوا چین به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

توییتر دوشنبه گفت: "از این پس، ما اجازه آگهی کردن از سوی نهادهای خبری که دولتی باشند را نخواهیم داد."

با این حال توییتر گفت که این سیاست شامل حال "نهادهایی که مالیات دهندگان منابع آنها را تامین می کنند، از جمله شبکه های مستقل خبری عمومی" نخواهد شد.

موضوعات مرتبط