روسیه آزمایش موشک میان‌برد آمریکا را 'مایه تاسف' خواند

آمریکا حق نشر عکس AFP
Image caption چندی پیش آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با روسیه خارج شد

چند هفته‌ پس از خروج ایالات متحده از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با روسیه، آمریکا یک موشک میان‌برد کروز آزمایش کرده است.

وزارت دفاع آمریکا گفت که این آزمایش روز شنبه ۱۷ اوت با موفقیت در سواحل کالیفرنیا انجام شده است.

مسکو در واکنش به آزمایش این موشک، آمریکا را به دامن زدن به "تنش‌های رو به افزایش نظامی" متهم کرد و این اقدام را "مایه تاسف" خوانده است.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در سال ۱۹۸۷ میان میخائیل گورباچف، آخرین رهبر شوروی سابق و رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا در دوره جنگ سرد امضا شد.

این پیمان تولید موشک‌های میان‌برد هسته‌ای و غیر هسته‌ای با برد بین پانصد تا پنج هزار و پانصد کیلومتر را منع کرد.

روز دوم اوت سال جاری میلادی، آمریکا از پیمان "منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد" بیرون آمد. تحلیل‌گران نگرانند با فسخ شدن این پیمان، رقابت نظامی جدیدی شکل گیرد.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا گفت موشکی که در جزیره "سن نیکولاس آیلند" نزدیک سواحل لوس‌آنجلس آزمایش کرده، از نوع متعارف بوده که به این معناست که مجهز به کلاهک هسته‌ای نیست.

وزارت دفاع آمریکا دربیانیه‌ای گفت: "این آزمایش موشکی از سکوی پرتاب خود خارج شد و پس از بیش از ۵۰۰ کیلومتر دقیقا به هدفش اصابت کرد ."

حق نشر عکس Reuters
Image caption پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در دوره جنگ سرد بسته شد

این وزاتخانه افزود: "داده‌های جمع‌آوری شده و درس‌هایی که از این آزمایش کسب شد، وزارت دفاع را از توسعه قابلیت‌های میان‌برد در آینده مطلع خواهد کرد."

تاس خبرگزاری رسمی روسیه به نقل از سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه، گفت: "آمریکا آشکارا در جهت افزایش تنش‌های نظامی عمل می‌کند. ما به این تحریکات واکنش نشان نخواهیم داد."