انفجار بزرگی یک انبار مهمات در شمال بغداد را لرزاند

حشرالشعبی حق نشر عکس AFP
Image caption گروه‌های حشد الشعبی برای مقابله با داعش تاسیس شدند اما به گفته منابع اسرائیلی ایران در صدد استفاده از آنها علیه اسرائیل است

گزارش ها حاکی از وقوع انفجار بزرگی در یک انبار مهمات متعلق به یک گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران در شمال بغداد در روز سه شنبه است.

این درحالی است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، پیشتر در روز سه شنبه تلویحا دست داشتن این کشور در حمله به مراکز شبه‌نظامیان عراقی وابسته به دولت ایران را تایید کرده بود.

این تازه ترین مورد از یک رشته انفجارهای مرموزی است که در هفته های اخیر در پایگاه های نظامی و انبارهای مهمات در اطراف عراق متعلق به حشد شعبی روی می دهد. این همان گروهی است که در کنار نیروهای مسلح عراق در مقابل نیروهای گروه "دولت اسلامی" (داعش) جنگیده است.

یک مقام عراقی به آسوشیتدپرس گفت که انفجار سه شنبه هم در یک انبار متعلق به حشد شعبی روی داد.

وزارت دفاع غیرنظامی عراق در بیانیه ای گفت که انفجار سه شنبه در نزدیکی پایگاه هوایی بلاد اتفاق افتاد. شماری مربی نظامی آمریکا در این پایگاه بزرگ در حدود ۸۰ کیلومتری شمال بغداد مستقر هستند.

به گزارش رویترز نجاح شمری، وزیر دفاع عراق، بعد از انفجار از محل بازدید کرده و به تلویزیون عراق گفته است که آتش سوزی ناشی از انفجار مهار شده است. به گفته او جراحات خدمه نظامی در این محل جزیی است.

شاهدان عینی به این خبرگزاری گفتند که این انفجارها باعث پرتاب راکت از انبار مهمات به مزارع اطراف و داخل پایگاه بلاد شد و ساکنان از خانه هایشان گریختند.

به گزارش آسوشیتدپرس هفته پیش یک انفجار مهیب در انبار مهماتی در جنوب غربی بغداد روی داد که یک کشته و ۱۳ مجروح به جا گذاشت. علت آن انفجار هنوز روشن نیست.

ماه پیش هم انفجاری در پایگاه آمرلی در استان صلاح الدین روی داد که به گزارش آسیوشیتدپرس باعث مرگ دو ایرانی و یک آتش سوزی عظیم شد. آن انفجار به حمله هواپیماهای بدون سرنشین نسبت داده شد. برخی شبه نظامیان شیعه آن را کار داعش دانستند.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی ‌بی‌ سی فارسی دنبال کنید

حق نشر عکس Reuters
Image caption نتانیاهو: ایران هیچ کجا مصون نیست

"ایران هیچ کجا مصون نیست"

پیشتر نخست وزیر اسرائیل در یک نشست خبری در اوکراین در مورد "حملات مشکوک" به مراکز حشد الشعبی در عراق گفت که "ایران در هیچ کجا مصون نیست."

آقای نتانیاهو گفت که "رژیم ایران همچنان اسرائیل را به نابودی تهدید می‌کند" و افزود که به همین منظور، به ایجاد پایگاه های نظامی در سراسر خاورمیانه مبادرت کرده است. وی اظهار داشت که توافق هسته‌ای سال ٢٠١٥ با ایران باعث افزایش توان مالی ایران شد و ایران را به "گسترش سیاست تهاجمی" خود در منطقه تشویق کرد.

وی در عین حال افزود: "ما هرکجا که لازم باشد علیه آنها وارد عمل خواهیم شد، و وارد عمل هم شده‌ایم."

از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه و حضور نیروهای اعزامی از ایران و گروه‌های تحت حمایت دولت ایران در آن کشور، مراکز استقرار، انبارهای اسلحه و مهمات و کاروان‌های حمل اسلحه برای این نیروها بارها مورد حمله هوایی و موشکی قرار گرفته و گاه تلفاتی هم برجای گذاشته است. برخی از منابع خبری از وارد شدن تلفات به نظامیان ایران هم خبر داده‌اند.

اگرچه دولت و ارتش اسرائیل هیچگاه انجام این حملات را رسما تایید نکرده‌اند، اما منابع مستقل دست داشتن اسرائیل در این حملات را کمابیش محرز می‌دانند.

در ماه های اخیر برخی منابع از انتقال موشک‌های ساخت ایران به عراق برای استقرار در پایگاه‌های حشد الشعبی خبر داده و گفته بودند که هدف دولت ایران استفاده از این موشک‌ها برای هدف قرار دادن خاک اسرائیل به خصوص در صورت درگیری نظامی با آمریکاست. عراق در همسایگی اردن واقع شده که با اسرائیل هم مرز است.

منابع دولتی ایران ارتباط اسرائیل با حمله به مراکز حشد الشعبی و همچنین استفاده از خاک عراق برای هدف قرار دادن خاک اسرائیل را تایید نکرده‌اند.

گروه‌های حشد الشعبی متشکل از شبه‌نظامیان داوطلب برای جنگ با گروه دولت اسلامی - داعش - هنگام تسلط بر بخش‌های عمده ای از خاک عراق تشکیل شد. افراد اکثر این گروه‌ها از شیعیان عراق هستند و بسیاری از آنها تحت حمایت مالی و تسلیحاتی ایران ایجاد شدند و فعالیت داشته‌اند. به گفته برخی منابع غربی، با از میان رفتن خطر داعش، بسیاری از این گروه‌ها همچنان باقی مانده و تعدادی از آنها ارتباط خود با برخی نهادهای ایرانی را حفظ کرده‌‌اند.