ترامپ سفر به دانمارک را به خاطر خودداری از فروش گرینلند لغو کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ گفته است به خاطر رد پیشنهادش توسط فردریکسون سفرش به دانمارک را به تعویق می‌اندازد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به خاطر خودداری دانمارک از فروش گرینلند به آن کشور را لغو کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا در مطالبی که امروز چهارشنبه، ٣٠ مرداد (٢١ اوت) در توییتر خود نوشت، ضمن ستایش از دانمارک، گفت که اظهارات نخست وزیر آن کشور در این مورد که علاقه‌ای به گفتگو در مورد فروش سرزمین گرینلند به آمریکا ندارد تصمیم گرفته است برنامه سفر خود به آن کشور را به تعویق اندازد.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی ‌بی‌ سی فارسی دنبال کنید

آقای ترامپ نوشت: "دانمارک کشور بسیار عزیزی با مردمی استثنایی است اما با توجه به اظهارات مته فردریکسون، نخست وزیر، که گفته است علاقه‌ای به مذاکره در مورد خرید گرینلند ندارد، من ملاقاتمان را که برای دو هفته دیگر برنامه‌ریزی شده بود تا فرصت دیگری به تعویق می‌اندازم."

رئیس جمهوری آمریکا افزوده است که "نخست وزیر [دانمارک] با صراحت لهجه خود باعث شد که هم آمریکا و هم دانمارک هزینه هنگفتی را صرفه‌جویی کنند. من به این خاطر از او تشکر می‌کنم و امیدارم ملاقاتمان در وقتی دیگر انجام شود!" قرار بود آقای ترامپ در جریان سفر به اروپا، از دانمارک هم دیدن کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اقامتگاه نزدیک پایگاه ناسا در گرینلند - آمریکا دارای پایگاه‌های نظامی و تحقیقاتی در گرینلند است و ترامپ این جزیره را دارای "اهمیت استراتژیک" برای آمریکا دانسته است

هفته گذشته نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال با اشاره به اینکه بخش عمده فعالیت تجاری آقای ترامپ شامل معامله در بخش ساختمان و مستغلات بوده، گفت که وی از دولت خواسته است تا خرید جزیره گرینلند از دانمارک را مورد بررسی قرار دهد. جزیره گرینلند، واقع در اقیانوس منجمد شمالی و اقیانوس اطلس، یک کشور خودمختار تحت حاکمیت دانمارک است. این جزیره در شمال کانادا واقع شده است.

اگرچه برخی از رسانه‌ها این خبر را نوعی طنز تلقی کردند، اما چند روز پیش آقای ترامپ آن را تایید کرد و گفت که "این موضوعی است که مطرح شده، دانمارک اساسا مالک این جزیره است، ما متحدان خوب دانمارک بوده‌ایم و مثل بخش عمده جهان، از دانمارک حفاظت کرده‌ایم؛ بنابراین این موضوع مطرح شد."

Image caption تاسیسات نفتی در آلاسکا - ایالات متحده آلاسکا را از روسیه خرید و به یکی از ایالت‌های خود تبدیل کرد

اقای ترامپ در مورد انگیزه خرید گرینلند گفت که "از لحاظ استراتژیک، این جزیره برایمان مهم است؛ ما کمی با آنها مذاکره کرده‌ایم، البته باید بگویم که مهمترین و اصلی ترین موضوع در دستور کار ما نیست اما مطرح شده."

در پی انتشار خبر ابراز تمایل رئیس جمهوری آمریکا، وزارت خارجه دانمارک با تاکید بر وضعیت حقوقی گرینلند گفت که "گرینلند سرزمینی خودمختار و برخوردار از منابع طبیعی سرشار است؛ گرینلند آماده مذاکره درباره مبادلات تجاری و سرمایه گذاری است اما موضوع فروش نمی‌تواند مطرح باشد." وبسایت دولت خودمختار گرینلند نیز نوشت که اظهارات آقای ترامپ را "نشانه علاقه آمریکا به سرمایه‌گذاری و مشارکت در بهره‌برداری از امکانات سرشار گرینلند" می‌داند و افزود که این سرزمین آماده همکاری نزدیکتر با آمریکاست.

ایالات متحده در حال حاضر دارای پایگاه نظامی در گرینلند است و یک پایگاه تحقیقاتی سازمان فضایی آمریکا - ناسا - نیز در این جزیره واقع شده است.

خرید سرزمین از کشورهای دیگر توسط ایالات متحده اقدام بی‌سابقه‌ای در تاریخ این کشور نیست. علاوه بر اراضی متعددی در داخل مرزهای کنونی ایالات متحده آمریکا که دولت این کشور در گذشته از کشورهایی مانند فرانسه، بریتانیا و مکزیک خریداری کرده و امروز بخشی از خاک اصلی آن کشور محسوب می‌شود، عمده‌ترین معامله ملکی آمریکا خرید سرزمین آلاسکا از روسیه در سال ۱۸۶۷ میلادی بوده است.

در آن زمان، دولت آمریکا برای مالکیت این سرزمین مبلغ ۷ میلیون و دویست هزار دلار به حکومت تزاری روسیه پرداخت. در سال ۱۹۵۹ میلادی موقعیت حقوقی آلاسکا از یکی از سرزمین‌های متعلق به ایالات متحده به یکی از ایالت‌های آن تبدیل شد و شمار ایالت‌های تشکیل دهنده این کشور به پنجاه ایالت افزایش یافت.