معاون حشد شعبی عراق، آمریکا را در انفجار انبار مهمات مقصر خواند

حشرالشعبی حق نشر عکس AFP
Image caption گروه‌های حشد الشعبی برای مقابله با داعش تاسیس شدند اما به گفته منابع اسرائیلی ایران در صدد استفاده از آنها علیه اسرائیل است

ابومهدی مهندس، معاون گروه شبه‌نظامی حشد شعبی در عراق، که مورد حمایت حکومت ایران است، اعلام کرده آمریکا را مسئول انفجارهای هفته‌های گذشته در پایگاه‌های خود می‌داند.

ابومهدی مهندس، معاون این گروه، نیروهای آمریکایی را متهم کرده که چهار پهپاد اسراییلی را به عراق آورده‌اند تا مواضع این گروه را هدف بگیرد.

این مقام شبه نظامی گفته است حشد شعبی از "تمام ابزاری که در اختیار دارد" برای جلوگیری و مقابله با حملات بیشتر استفاده خواهد کرد.

با وجود این به گزارش نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در عراق، ساعتی پس از اظهارات آقای مهندس، فالح فیاض رییس حشد شعبى بعد از دیدار با عادل عبدالمهدى، نخست وزیر عراق درباره انفجارهاى اخیر بیانیه اى صادر کرده که ضمن تایید بر "دست داشتن عامل خارجى" در این انفجارها تاکید کرده که بیانیه ابو مهدى مهندس نائب رییس حشد شعبى نظر رسمى این گروه نیست.

ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا علیه داعش که در عراق پایگاه دارد هرگونه دخالت در این انفجارها را رد کرده است.

این ائتلاف اعلام کرده ماموریتش در عراق صرفا برای "توانمندسازی نیروهای امنیتی عراق برای مقابله با داعش است" و تاکید کرده به دعوت دولت عراق و در هماهنگی با قوانین این کشور فعالیت می‌کند.

روز سه‌شنبه انفجار بزرگی در یک انبار مهمات متعلق به حشد شعبی در شمال بغداد روی داد.

این تازه ترین مورد از رشته انفجارهای مرموزی است که در هفته های اخیر در پایگاه های نظامی و انبارهای مهمات حشد شعبی در اطراف عراق روی می دهد.

حشد شعبی همان گروهی است که در کنار نیروهای مسلح عراق در مقابل نیروهای گروه "دولت اسلامی" (داعش) جنگیده است.

بعد از این انفجار وزارت دفاع مدنی عراق در بیانیه ای گفت که انفجار سه شنبه در نزدیکی پایگاه هوایی بلاد اتفاق افتاد.

شماری مربی نظامی آمریکا در این پایگاه بزرگ در حدود ۸۰ کیلومتری شمال بغداد مستقر هستند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در روز سه شنبه تلویحا دست داشتن این کشور در حمله به مراکز شبه‌نظامیان عراقی وابسته به دولت ایران را تایید کرده بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نتانیاهو: ایران هیچ کجا مصون نیست

او در مورد "حملات مشکوک" به مراکز حشد الشعبی در عراق گفت که "ایران در هیچ کجا مصون نیست."

آقای نتانیاهو گفت که "رژیم ایران همچنان اسرائیل را به نابودی تهدید می‌کند" و افزود که به همین منظور، به ایجاد پایگاه های نظامی در سراسر خاورمیانه مبادرت کرده است. وی اظهار داشت که توافق هسته‌ای سال ٢٠١٥ با ایران باعث افزایش توان مالی ایران شد و ایران را به "گسترش سیاست تهاجمی" خود در منطقه تشویق کرد.

وی در عین حال افزود: "ما هرکجا که لازم باشد علیه آنها وارد عمل خواهیم شد، و وارد عمل هم شده‌ایم."

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی ‌بی‌ سی فارسی دنبال کنید

"حمله یک پهپاد"

اوایل روز چهارشنبه خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که تحقیقات دولت عراق نشان داده انفجار روز ۱۲ اوت در پایگاه صقر ناشی از حمله یک پهپاد بوده است. در آن حادثه در نزدیکی بغدا یک غیرنظامی کشته و ۲۸ نفر مجروح شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس گزارش دولت عراق نمی گوید پهپاد به چه کسی تعلق داشته.

شرکت ایمیج ست، که شرکت اسراییلی تحلیل تصاویر ماهواره‌ای است، هم گفته است احتمال دارد که انفجار ناشی از حمله هوایی بوده باشد.

ماه پیش هم انفجاری در پایگاه آمرلی در استان صلاح الدین روی داد که به گزارش آسیوشیتدپرس باعث مرگ دو ایرانی و یک آتش سوزی عظیم شد. آن انفجار به حمله هواپیماهای بدون سرنشین نسبت داده شد. برخی شبه نظامیان شیعه آن را کار داعش دانستند.

از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه و حضور نیروهای اعزامی از ایران و گروه‌های تحت حمایت دولت ایران در آن کشور، مراکز استقرار، انبارهای اسلحه و مهمات و کاروان‌های حمل اسلحه برای این نیروها بارها مورد حمله هوایی و موشکی قرار گرفته و گاه تلفاتی هم برجای گذاشته است. برخی از منابع خبری از وارد شدن تلفات به نظامیان ایران هم خبر داده‌اند.

اگرچه دولت و ارتش اسرائیل هیچگاه انجام این حملات را رسما تایید نکرده‌اند، اما منابع مستقل دست داشتن اسرائیل در این حملات را کمابیش محرز می‌دانند.

در ماه های اخیر برخی منابع از انتقال موشک‌های ساخت ایران به عراق برای استقرار در پایگاه‌های حشد الشعبی خبر داده و گفته بودند که هدف دولت ایران استفاده از این موشک‌ها برای هدف قرار دادن خاک اسرائیل به خصوص در صورت درگیری نظامی با آمریکاست. عراق در همسایگی اردن واقع شده که با اسرائیل هم مرز است.

منابع دولتی ایران ارتباط اسرائیل با حمله به مراکز حشد الشعبی و همچنین استفاده از خاک عراق برای هدف قرار دادن خاک اسرائیل را تایید نکرده‌اند.

گروه‌های حشد الشعبی متشکل از شبه‌نظامیان داوطلب برای جنگ با گروه دولت اسلامی - داعش - هنگام تسلط بر بخش‌های عمده ای از خاک عراق تشکیل شد. افراد اکثر این گروه‌ها از شیعیان عراق هستند و بسیاری از آنها تحت حمایت مالی و تسلیحاتی ایران ایجاد شدند و فعالیت داشته‌اند. به گفته برخی منابع غربی، با از میان رفتن خطر داعش، بسیاری از این گروه‌ها همچنان باقی مانده و تعدادی از آنها ارتباط خود با برخی نهادهای ایرانی را حفظ کرده‌‌اند.

مطالب مرتبط