رئیس جمهوری فرانسه با تجدید نظر اساسی در توافق برگزیت مخالفت کرد

مکرون و جانسون حق نشر عکس EPA
Image caption مکرون (راست) تغییرات مورد نظر جانسون را قابل قبول ندانسته است

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در دیدار با نخست وزیر بریتانیا گفته است که اتحادیه اروپا با تجدید نظر اساسی در توافق قبلی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) موافقت نخواهد کرد.

روز پنجشنبه، ۳۱ مرداد (۲۲ اوت)، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، که به فرانسه سفر کرده است، با آقای مکرون ملاقات کرد. نخست وزیر بریتانیا به کشورهای عمده اتحادیه اروپا سفر کرده تا آنها را قانع کند با تغییرات مورد نظر او در توافق قبلی برگزیت موافقت کنند. این توافق بعد از حدود دو سال مذاکره بین بریتانیا و اتحادیه اروپا به دست آمده اما پارلمان بریتانیا آن را نپذیرفت. رد این پیشنهاد باعث استعفای ترزا می، نخست وزیر سابق بریتانیا شد.

آقای مکرون گفت که توافقی که قبلا با بریتانیا به دست آمده بهترین شرایط را برای بریتانیا در بر دارد و افزود در صورتی که بریتانیا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود "به رویای سیاست پردازی جهانی در دوران بعد از امپراتوری دست نخواهد یافت. "

رئیس جمهوری فرانسه گفت که ارتباط بریتانیا با آمریکا نمی‌تواند هزینه خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا را جبران کند و افزود: "حتی اگر چنین ارتباط استراتژیکی هم برقرار شود هزینه آن ارائه تصویری از بریتانیا به عنوان کشوری خواهد بود که گرفتار اراده‌ای متزلزل دارد."

آقای مکرون در عین حال گفت که ظرف حدد یک ماهی که به ضرب‌الاجل خروج بریتانیا مانده، می‌توان "در چارچوب توافق کنونی" مذاکرات سودمندی بین دو طرف صورت گیرد.

بوریس جانسون روز گذشته در آلمان با آنگلا مرکل، صدراعظم آن کشور دیدار کرد تا موافقت او را با تغییرات در توافق قبلی به دست آورد. خانم مرکل گفته است که شاید در مدت باقیمانده تا ضرب الاجل خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در پایان ماه اکتبر، دو طرف بتوانند به مصالحه دست یابند.

موضوعات مرتبط