اعتراض‌های هنگ‌کنگ؛ پلیس ضد شورش به مخالفان حمله کرد

هنگ‌کنگ حق نشر عکس Getty Images
Image caption پلیس بعد از حدود ۱۰ روز صلح نانوشته با مخالفان، روز شنبه به آنها حمله کرد

بعد از حدود یک هفته که اعتراض‌های هنگ‌کنگ تا حدودی مسالمت‌آمیز دنبال شد، پلیس ضدشورش این منطقه روز شنبه با شلیک گاز اشک‌آور و ضربات باتوم به معترضینی که در خیابان سنگربندی کرده بودند، حمله کرد.

در صبح شنبه، هزاران تن از معترضین که برخی‌شان ماسک‌های ضدگاز بر چهره داشتند به سوی محله کوآنگ تونگ راهپیمایی کردند. اما در این منطقه که از محلات صنعتی و کارگری‌نشین هنگ‌کنگ محسوب می‌شود، پلیس ضدشورش راه معترضین را مسدود کرد.

در مقابل گروه پیش‌قراول مخالفان که در جریان اعتراض‌های اخیر به "دلیران" مشهور شده‌اند، با چوب‌های بامبو در مقابل پلیس سنگربندی کردند.

در جریان خشونت‌های این اعتراض‌ها پلیس به سوی مخالفان گاز اشک‌آور شلیک کرد و برخی معترضین نیز به سوی پلیس سنگ و بطری پرت کردند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption گروهی از معترضین که به "دلیران" معروف شده‌اند، در خط مقدم اعتراض‌ها در مقابل پلیس سنگربندی کردند. این گروه در واقع معترضین رادیکال و فعال هستند

با پیشروی پلیس به سوی مخالفان، تعدادی از معترضین دستگیر شدند.

اتفاقات روز شنبه در حالی رخ داد که در چند روز اخیر، به رغم برپایی اعتراض‌های مختلف، پلیس هنگ کنگ در برابر مخالفان از خود خویشتن‌داری نشان داده بود.

در مقابل معترضین نیز از اقداماتی که به درگیری و خشونت منجر شود خودداری کرده بودند. اما در عین حال مخالفان به برخوردهای "سرکوبگرانه و خشونت‌بار" پلیس نیز معترضند.

استفاده از گاز اشک‌آور یا حمله به معترضین با باتوم موجب شده تا موجی از اعتراض علیه پلیس در این منطقه شکل بگیرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دهها تن از معترضین در روز شنبه دستگیر شدند

دلیل اعتراض‌های هنگ‌کنگ چیست؟

اعتراض‌های هنگ‌کنگ حدود سه ماه پیش آغاز شد.

معترضین در روزهای آغازین این اعتراض‌ها، علیه قانون استرداد متهمین به چین به خیابان آمده بودند که به دلیل اعتراض‌ها، در نهایت اجرایش معلق شد.

اما مخالفان گفتند که تعلیق این قانون کافی نیست. آنها خواستار لغو کامل این قانون بودند. معترضین می‌گفتند که چنین قانونی به پکن امکان خواهد داد تا مخالفانش را در هنگ‌کنگ دستگیر و در چین محاکمه و زندانی کند.

در نهایت این اعتراض‌ها آرام آرام ابعاد گسترده‌تری نیز پیدا کرد و حالا معترضین خواستار حقوق دموکراتیک بیشتر و تثبیت دموکراسی در این منطقه هستند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption چتر یکی از نمادهای اصلی معترضین دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگ است

هنگ‌کنگ یکی از آخرین مستعمره‌های بریتانیا بود که تا سال ۱۹۹۷ میلادی در کنترل این کشور باقی ماند. در این سال در پی تواقفی موسوم به "یک کشور، دو سیستم" حاکمیت هنگ‌کنگ به چین بازگردانده شد.

بر اساس این توافق قرار بود که به رغم بازگشت هنگ‌کنک به چین، نظام سیاسی این منطقه تغییری نکند و مردم این منطقه اجازه داشته باشند تا ضمن برخورداری از خودمختاری، به شکل دموکراتیک امور خود را اداره کنند.

مخالفان در هنگ‌کنگ می‌گویند که پکن گام به گام در حال پشت کردن به این توافق و تضعیف دموکراسی در هنگ‌کنگ است.

موضع پکن نیز این است که هنگ‌کنگ بخشی از خاک چین محسوب می‌شود و در نهایت تصمیم‌گیری درباره این منطقه در حوزه اختیارات حکومت مرکزی است.

ضمن اینکه در میان رهبران چین این نگرانی نیز وجود دارد که تمایلات استقلال‌طلبانه در هنگ‌کنگ قدرت بگیرد و تفاوت‌های این منطقه با چین به چنین ایده‌هایی مشروعیت ببخشد.

آزادی کارمند کنسولگری بریتانیا در هنگ‌کنگ

حق نشر عکس Facebook
Image caption سایمون چنگ، ۲۸ ساله و از کارمندان امور سرمایه‌گذاری و تجارت در بخش توسعه اسکاتلند کنسولگری بریتانیا در هنگ‌کنگ است

روز شنبه همچنین یک کارمند کنسولگری بریتانیا در هنگ‌کنگ که دو هفته پیش دستگیر شده بود، آزاد شد.

سایمون چنگ، در روز هشتم اوت (۱۷ مرداد) برای یک سفر کاری به چین سفر کرده بود، اما دیگر به هنگ‌کنگ بازنگشت.

وزارت خارجه چین اعلام کرد که او به دلیل "نقض قانون امنیت عمومی" به مدت ۱۵ روز بازداشت شده بود.

بریتانیا از آزادی آقای چنگ استقبال کرده است.

خانواده آقای چنگ نیز در فیس‌بوک اعلام کردند که او به هنگ‌کنگ بازگشته است.

موضوعات مرتبط