مکرون: شرایط برای دیدار روحانی و ترامپ آماده شده؛ ترامپ: احتمال دیدار واقعی است

Macron and Trump حق نشر عکس AFP

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه می‌گوید شرایط برای دیدار دونالد ترامپ و حسن روحانی آماده شده و اظهار امیدواری کرد که در چند هفته آینده این دو با هم دیدار کنند.

آقای مکرون که همراه با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در کنفرانسی خبری در اجلاس سران کشورهای گروه هفت صحبت می‌کرد گفت با رئیس جمهور آمریکا موافق است که ایران نباید هیچگاه به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند:

"دو چیز برای ما خیلی مهم است، ایران هیچگاه نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و شرایط کنونی به هیچ‌ وجه نباید ثبات منطقه را تهدید کند."

آقای مکرون همچنین گفت: "آنچه من به آقای ظریف و در تماس تلفنی به آقای روحانی گفتم این بود که اگر با دیدار با پرزیدنت ترامپ موافقت شود، من مطمئنم که می‌توان ترتیب آن را فراهم کرد."

رئیس جمهور فرانسه اضافه کرد که "مذاکرات برای فراهم کردن مقدمات ملاقات آقای ترامپ با حسن روحانی در جریان است و من امیدوارم در هفته‌های آینده، بر اساس این گفتگوها بتوانیم شاهد دیدار پرزیدنت ترامپ و پرزیدنت روحانی باشیم."

آقای مکرون البته هشدار داد که "هیچ چیز هنوز قطعی نشده و اوضاع هنوز شکننده است اما گفتگو درباره برخی جزئیات فنی شروع شده که پیشرفتی هم داشته است."

دونالد ترامپ نیز در باره ایران گفت: "آنها باید خوب بازی کنند، اگر متوجه منظورم می‌شوید، آنها نمی‌توانند آن کارهایی را می‌گویند می‌خواهند انجام بدهند، انجام بدهند، چون اگر این کار را بکنند با نیروی واقعا خیلی خشنی روبرو خواهند شد. برای همین من فکر می‌کنم که آنها خوب بازی خواهند کرد."

او البته اضافه کرد که "اگر شرایط درست باشد"، احتمال دیدار با آقای روحانی در چند هفته آینده "واقع‌بینانه" است و اینکه او احساس خوبی به ایران دارد.

آقای ترامپ ساعاتی پیش گفته بود که "خیلی زود است" که با جواد ظریف وزیر خارجه ایران دیدار کند و تاکید کرده بود آمریکا به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست بلکه خواهان ایرانی "قدرتمند" است.

حسن روحانی هم ساعاتی پیش گفته بود به خاطر "منافع" مردم حاضر است با هر کسی دیدار کند. آقای روحانی گفت: "گویی در گوش بعضی‌ها پنبه است و هر چه ما می‌گوییم آنها می‌گویند مذاکره چه خاصیتی دارد."

"آنجایی که احتمال موفقیت نه نود درصد بلکه احتمال موفقیت ده یا بیست درصد هم هست باید تلاشمان را انجام دهیم و برویم جلو و نباید فرصت‌ها را از دست بدهیم."

آقای روحانی همچنین گفت: "امروز درباره نتیجه سفر ظریف به فرانسه جلسه داریم."

بحث غرامت و برنامه موشکی

آقای ترامپ در کنفرانس خبری روز دوشنبه گفت که او در یک توافق تازه "به دنبال عدم دسترسی به سلاح های هسته ای، نداشتن موشک های بالستیک و دوره ای خیلی طولانی تر (برای توافق تازه) است."

با این حال معلوم نیست ایران حاضر به پذیرش شرایط تازه باشد. تلویزیون بین المللی "پرس‌تی‌وی" ایران به نقل از منابع ناشناس گزارش داد که ایران بحث درباره برنامه موشکی اش را به عنوان موضوعی "غیرقابل مذاکره" رد کرده است.

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران هم دوشنبه گفت: "ما برای هر گونه مذاکره تنها در چارچوب برجام حاضر به گفت‌وگو هستیم و درباره مسائل موشکی یا مسائلی مشابه آن گفت‌وگویی نخواهیم داشت. مقامات فرانسوی هم در گفت‌وگو با رییس جمهور کشورمان در چارچوب برجام مذاکره کرده و می‌کنند."

آقای مکرون در همین حال گفت که ایرانی ها همچنین می خواهند از "نوعی غرامت اقتصادی" بهره‌مند شوند تا بتوان آنها را نسبت به درخواست های تازه امنیتی قانع کرد.

پیشنهادی که واکنش آقای ترامپ به آن مثبت به نظر می رسید، چون گفت هم اکنون گفت‌وگوهایی در جریان است تا سایر کشورها به طور بالقوه برای خریداری نفت، خط اعتباری در اختیار ایران بگذارند تا اقتصاد این کشور بگردد.

او گفت آمریکا آن را پرداخت نخواهد کرد اما امکان ارائه "نامه اعتباری... از سوی کشورهای متعدد" وجود دارد.

سفرهای ظریف

پس از اینکه آمریکا سال گذشته یک‌طرفه از برجام خارج شد و تحریم‌های وسیعی علیه ایران اعمال کرد، ایران اعلام کرد که برخی از تعهدات برجام را کنار می‌گذارد و غنی سازی را افزایش می‌دهد. این بحران با جنگ لفظی و ساقط کردن یک پهپاد آمریکا و "دو پهپاد ایران" شدت گرفت.

جمعه گذشته محمد جواد ظریف به فرانسه سفر و با امانوئل مکرون دیدار کرد و دو کشور پیشنهادهایی را برای رفع بحران مطرح کردند.

آقای ظریف در کمتر از ۴۸ ساعت، در سفری غیرمنتظره به شهر بیاریتز فرانسه که اجلاس سران گروه هفت در آن برگزار می‌شود رفت و با ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه و امانوئل مکرون دیدار کرد و گفتگوی کوتاهی هم با مقامات بریتانیایی و آلمانی داشت.

حق نشر عکس Javad Zarif
Image caption آقای ظریف عکسی از این دیدار را در شبکه های اجتماعی منتشر کرد

یک مقام کاخ ریاست جمهوری فرانسه به رویترز گفت: "ظریف جمعه با پیشنهاد ایران به پاریس آمد و روشن است که این پیشنهاد باید بهتر شود."

"دیروز بحث‌های اساسی بین رهبران گروه هفت در جریان بود و این مهم بود که ظریف را در جریان آخرین گفتگوها می‌گذاشتیم" تا بتوانیم "تنش‌ها را کاهش دهیم و فضایی برای مذاکره ایجاد کنیم."

به گفته دفتر ریاست جمهوری فرانسه هماهنگی برای این دیدار، "در زمانی بسیار کوتاه" انجام گرفت و دیگر کشورها "در اسرع وقت" و در عرض "چند ساعت" در جریان قرار گرفتند.

واکنش ها

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان دوشنبه درباره تحولات مربوط به ایران گفت: "این یک گام بزرگ است. حالا فضایی ایجاد شده که در آن از گفت و گو استقبال می شود."

او گفت که گفت و گوهای روز یکشنبه "در هماهنگی با ایالات متحده انجام شده که حادثه بزرگی است."

خانم مرکل گفت که همه رهبران گروه ۷ موافق هستند که ایران نباید به سلاح های اتمی دست یابد اما همچنین مذاکرات راه درست رسیدن به این هدف است.

او گفت: "پیش بینی در مورد اینکه نتیجه چه خواهد بود، چه فرصت هایی ایجاد خواهد شد، امروز ممکن نیست. اما اراده محکم برای گفت و گو یک گام بزرگ است."

او که بعد از دیدار با سایر رهبران گروه ۷ با خبرنگاران صحبت می کرد افزود: "همه ما علاقه زیادی به یافتن راه حلی صلح آمیز برای چنین مناقشه ای داریم، اما آسان نخواهد بود."

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا هم گفت که ایران اکنون فرصت بازگشت به تعهدات کامل به توافق هسته ای، برجام، را دارد.

او در کنفرانسی خبری در حاشیه نشست گروه ۷ گفت: "ایران هرگز تحت هیچ شرایطی نباید اجازه دستیابی به سلاح اتمی را پیدا کند."

"ایران به وضوح اکنون فرصتی برای بازگشت به اجرای تعهداتش در قبال توافق اتمی و ... از سر گیری دیالوگ و همچنین پایان دادن به رفتار اختلال آور در منطقه را دارد."

انتظار می‌رود هم آقای ترامپ هم آقای روحانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل که حدود یک ماه دیگر برگزار می‌شود در نیویورک حضور داشته باشند.