بحران هنگ کنگ؛ نخستین شلیک اخطار پلیس علیه معترضان

حق نشر عکس Reuters

یک مامور پلیس هنگ‌ کنگ حین درگیری با معترضان اقدام به تیراندازی کرده است. از زمان آغاز اعتراض ها در ماه ژوئن امسال، این نخستین بار است که پلیس در برابر مخالفان دموکراسی‌خواه یک گلوله واقعی شلیک می کند.

تصاویر منتشر شده نشان می دهد که شب دوشنبه به وقت محلی چند مامور دیگر هم که توسط معترضان مجهز به چوبدستی و میله تعقیب می شدند، اسلحه های خود را به سوی آنان نشانه گرفتند.

پلیس به رسانه های محلی گفته است که تیراندازی به منظور اخطار بوده است. مقامات می گویند چند مامور زخمی و به بیمارستان منتقل شده اند.

معترضان به طرف نیروهای امنیتی بمب های بنزینی و آجر پرتاب کرده بودند. در پی واکنش پلیس، یک مرد میان سال در حالی که زانو زده بود از ماموران می خواست که شلیک نکنند.

از طرف دیگر، در جریان درگیری های روز یکشنبه پلیس همچنین برای نخستین بار از ماشین آب‌ پاش استفاده کرد؛ برخی این موضوع را نشانه تغییر تاکتیک حکومت برای برخورد با اعتراض‌ها ارزیابی کرده‌اند.

حق نشر عکس Reuters

ماشین‌های آب‌پاش برای از بین بردن سنگربندی مخالفان در خیابان استفاده شدند. اندکی بعد پلیس بار دیگر به سوی مخالفان گازاشک‌آور شلیک کرد. روز شنبه نیز پلیس با شلیک گاز‌ اشک‌آور و ضربات باتوم به مخالفان هجوم برد که با انتقادهایی مواجه شد.

هنگ کنگ در ظرف سه ماه گذشته شاهد زد و خورد معترضان با ماموران پلیس بوده است. اعتراضات در هنگ کنگ به علت نارضایتی مردم از لایحه پیشنهادی استرداد مظنونان به چین شروع شده و هیچ نشانی از فروکش کردن آن دیده نمی شود.

این لایحه اجازه می دهد که افراد مظنون به ارتکاب جرم برای تحقیق و محاکمه از هنگ کنگ به چین فرستاده شوند. منتقدان می گویند این امر استقلال قضایی هنگ کنگ را تضعیف می کند.

هرچند مقامات چین در پی گسترش اعتراضات این لایحه را به حال تعلیق درآوردند، تظاهرکنندگان خواهان لغو کامل آن هستند و در عین حال بر خواسته‌ های خود افزوده‌اند.

آن ها همچنین می خواهند در باره آن چه خشونت پلیس می خوانند تحقیقات مستقل انجام و معترضانی که متهم به آشوب هستند عفو شوند و رئیس دولت محلی هنگ کنگ کناره گیری کند.

بیشتر بخوانید:

درگیری پلیس هنگ کنگ با تظاهرکنندگان

هشدار چین به معترضان در هنگ کنگ: با آتش بازی نکنید

گام توییتر علیه پخش اطلاعات 'تفرقه‌انگیز' در مورد اعتراضات هنگ‌کنگ

موضوعات مرتبط