گروه حشد شعبی اسرائیل را به حمله پهپادی در عراق متهم کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption در هفته های اخیر یک رشته انفجار مشکوک در پایگاه های حشد شعبی در عراق رخ داده است

گروه شبه‌نظامی حشد شعبی در عراق، که از گروهای شیعه مورد حمایت حکومت ایران در منطقه است، اسرائیل را به یک حمله هوایی مرگبار علیه مواضع خود متهم کرده است.

حشد شعبی روز یکشنبه (۲۵ اوت) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در عملیات پهپادهای اسرائیل در نزدیکی مرز سوریه-عراق حداقل یکی از نیروهای این گروه کشته و یک نفر دیگر به طور جدی زخمی شده است.

بنا بر بیانیه صادر شده، یکی از مواضع تیپ ۴۵ حشد شعبی واقع در ۱۵ کیلومتری مرز سوریه هدف قرار گرفته است.

حشد شعبی می گوید که دو پهپاد اسرائیل در این عملیات - که آمریکا به آن کمک کرده است - شرکت داشتند. مقامات آمریکایی و اسرائیلی هنوز به این اظهارات واکنش نشان نداده اند.

یک منبع امنیتی ناشناس در عراق به خبرگزاری رویترز گفته است یک مقر فرماندهی محلی حشد شعبی و کاروانی از خودرو که در حال ترک محل بود به طور جداگانه هدف قرار گرفتند.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی ‌بی‌ سی فارسی دنبال کنید

در هفته های اخیر یک رشته انفجار مشکوک در پایگاه های حشد شعبی در عراق رخ داده است، از جمله روز سه شنبه گذشته انفجار بزرگی در یک انبار مهمات این گروه در شمال بغداد اتفاق افتاد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نتانیاهو: ایران هیچ کجا مصون نیست

ابومهدی مهندس، از رهبران حشد شعبی، در واکنش به آن حمله آمریکا را متهم کرد که چهار پهپاد اسرائیلی را به عراق آورده‌ است تا این که مواضع این گروه را بمباران کند. او گفت که حشد شعبی از "تمام ابزاری که در اختیار دارد" برای جلوگیری و مقابله با حملات بیشتر استفاده خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، سه شنبه گذشته به طور تلویحی دست داشتن این کشور در حمله به مراکز شبه‌نظامیان عراقی وابسته به دولت ایران را تایید کرده بود.

او در مورد "حملات مشکوک" به مراکز حشد شعبی در عراق گفت که "ایران در هیچ کجا مصون نیست."

آقای نتانیاهو هشدار داد: "ما هرکجا که لازم باشد علیه آنها وارد عمل خواهیم شد، و وارد عمل هم شده‌ایم."

بیشتر بخوانید:

از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه و حضور نیروهای اعزامی از ایران و گروه‌های تحت حمایت دولت ایران در آن کشور، مراکز استقرار، انبارهای اسلحه و مهمات و کاروان‌های حمل اسلحه برای این نیروها بارها مورد حمله هوایی و موشکی قرار گرفته و گاه تلفاتی هم برجای گذاشته است. برخی از منابع خبری از وارد شدن تلفات به نظامیان ایران هم خبر داده‌اند.

در ماه های اخیر برخی منابع از انتقال موشک‌های ساخت ایران به عراق برای استقرار در پایگاه‌های حشد شعبی خبر داده و گفته بودند که هدف دولت ایران استفاده از این موشک‌ها برای هدف قرار دادن خاک اسرائیل به خصوص در صورت درگیری نظامی با آمریکاست. عراق در همسایگی اردن واقع شده که با اسرائیل هم مرز است.

گروه‌های حشد شعبی متشکل از شبه‌نظامیان داوطلب برای جنگ با گروه دولت اسلامی - داعش - هنگام تسلط بر بخش‌های عمده ای از خاک عراق تشکیل شد. افراد اکثر این گروه‌ها از شیعیان عراق هستند و بسیاری از آنها تحت حمایت مالی و تسلیحاتی ایران ایجاد شدند و فعالیت داشته‌اند. به گفته برخی منابع غربی، با از میان رفتن خطر داعش، بسیاری از این گروه‌ها همچنان باقی مانده و تعدادی از آنها ارتباط خود با برخی نهادهای ایرانی را حفظ کرده‌‌اند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط