حمله موشکی آمریکا به مقر القاعده در ادلب سوریه

استان ادلب در طول درگیری‌های چند سال اخیر به شدت ویران شده است حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption استان ادلب در طول درگیری‌های چند سال اخیر به شدت ویران شده است

ستاد فرماندهی ارتش آمریکا می‌گوید مقر فرماندهی گروه القاعده در سوریه را هدف حملات موشکی قرار داده است. این حمله به منطقه ای در استان ادلب صورت گرفته که همچنان کنترل آن در دست مخالفان و شورشیان علیه دولت بشار اسد است. همزمان روسیه از آغاز یک آتش‌بس در ادلب از روز شنبه خبر داده است.

ستاد فرماندهی ارتش آمریکا اعلام کرده هدف از این حمله موشکی کسانی بوده اند که "مسئول حمله و تهدید شهروندان آمریکایی، متحدان این کشور و کشتن غیرنظامیان بی‌گناه" بوده‌اند.

پنتاگون جزئیات بیشتری از این حمله منتشر نکرده اما گزارش‌های دیگر از کشته شدن حدود ۴۰ نفر در جریان این حمله موشکی خبر داده‌اند.

این حمله دقایقی بعد از آن صورت گرفت که نیروهای دولتی سوریه و روسیه روز شنبه، ۳۱ اوت، از آغاز یک آتش‌بس در ادلب خبر دادند.

در همین حال، گزارش‌ها اولیه از ادلب حکایت از این داشت که این منطقه روز شنبه و پس از آن که نیروهای سوری مورد حمایت روسیه به طور یک طرفه آتش‌بس را آغاز کردند ساعات آرامی را پشت سر گذاشته بود.

تهدید ترکیه

در تحولی دیگر، ترکیه هشدار داده که در تدارک عملیاتی است که هدفش ایجاد یک "منطقه امن" در شمال‌شرقی سوریه است. البته آنکارا گفته این عملیات تنها در صورتی آغاز خواهد شد که گفتگوها میان آنکارا و واشنگتن بر سر موضوع کردها و شمال‌شرق سوریه شکست بخورد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز شنبه، ۳۱ اوت، گفت: "ظرف چند هفته آینده، اگر سربازان ما نتوانند کنترل واقعی را در این منطقه به دست بگیرند، آن وقت ما چاره‌ای جز اجرای عملیات‌های مد نظرمان نخواهیم داشت."

آمریکا و ترکیه بر سر آینده این منطقه در شمال شرق سوریه اختلاف نظر جدی دارند. در حالی که آمریکا از پیشمرگه‌های کرد در این منطقه حمایت می کند و در خلال نبرد آنها با داعش همراه آنها بود، ترکیه قدرت گرفتن کردها در شمال مرزهای خود را تهدید محسوب می کند و خواستار عقب رفتن نیروهای کرد از این مناطق است.

ترکیه یگان‌های مدافع خلق، وای‌پ‌گ، را یک گروه تروریستی می‌خواند و آن را متحد و بازوی پ‌ک‌ک می‌داند.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

حق نشر عکس Syria Civil Defence via Reuters
Image caption گروه دفاع مدنی کلاه سفیدها در سوریه می‌گوید در روزهای اخیر ۴۲ نفر در معره النعمان در استان ادلب کشته‌شده‌اند

آغاز آتش‌بس در ادلب

در همین حال، روسیه روز گذشته، جمعه اعلام کرد از صبح امروز، شنبه، نیروهای وفادار به دولت بشار اسد آتش‌بس را در ادلب آغاز می‌کنند.

وزارت دفاع روسیه گفته بود این آتش‌بس یک جانبه از ساعت ۶ صبح شنبه آغاز خواهد شد.

سازمان ملل متحد می‌گوید صدها هزار نفر از ادلب گریخته‌اند و دست کم ۵۰۰ نفر کشته شده‌اند.

نزدیک به ۳ میلیون نفر در ادلب زندگی می‌کنند.

تلاش‌های پیشین برای توقف درگیری‌ها در این منطقه ناکام مانده‌اند.

یک روز پیش از اعلام آتش بس، مارک لوکوک، هماهنگ کننده کمک‌های اضطراری سازمان ملل متحد، از شورای امنیت سازمان ملل خواست برای حمایت از غیرنظامیان ادلب اقدامی معنی دار انجام دهند.

به گفته او از زمان شکست آخرین آتش بس مشروط، صدها هزار نفر منطقه را خالی کرده‌اند و و چندین شهر و روستا با خاک یکی شده‌اند.

گروه‌های ناظر بر تحولات سوریه می‌گویند روز جمعه تنها از شهر معره النعمان بین ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ نفر فرار کرده‌اند.

روز جمعه در بهبوهه فرار غیرنظامیان گزارش‌هایی از درگیری در بخشی از مرز سوریه و ترکیه منتشر شد.

ادلب در شمال غرب سوریه، آخرین سنگر شورشیان و گروه‌های جهادی است که از سال ۲۰۱۱ برای سقوط بشار اسد رییس جمهوری سوریه جنگیده‌اند.

استان ادلب در کنترل چند گروه رقیب مخالف بشار اسد است.

خبر مرتبط

روسیه از آغاز قریب‌الوقوع آتش بس در ادلب خبر داد