برادر بوریس جانسون استعفا داد

جو جانسون و بوریس جانسون حق نشر عکس Getty Images
Image caption جو (راست) و بوریس (چپ) جانسون

جو جانسون، برادر نخست وزیر بریتانیا، که یکی از نمایندگان حزب محافظه‌کار در پارلمان بود، از مقام خود استعفا داده است.

برادر بوریس جانسون گفته در انتخاب میان منافع ملی یا تعهد به خانواده دچار تعارض شده بود و به همین دلیل فکر می‌کند که وقت آن رسیده تا کسی دیگر کرسی نمایندگی او را بگیرد.

یکی از نمایندگان حزب کارگر درباره استعفای جو جانسون گفت: "حتی برادر بوریس جانسون می‌داند که نمی‌شود به او برای تصمیم‌گیری در راستای منافع ملی اعتماد کرد."

با شکست دوباره بوریس جانسون در پارلمان بریتانیا و به دست نیاوردن آرای لازم برای برگزاری انتخابات زودرس، او به اولین نخست‌وزیر بریتانیا تبدیل شده که تاکنون در همه‌ رای‌گیری‌های پارلمان شکست خورده است.

مصوبه مجلس عوام برای تعویق موعد برگزیت در مجلس اعیان بررسی می‌شود و نتیجه آن در چند روز آینده اعلام خواهد شد.

جو جانسون در کابینه برادرش مقام داشت و پیش از این در دولت‌های محافظه‌کار قبلی هم عضو کابینه بود. او از کابینه ترزا می استعفا داد و خواهان برگزاری همه‌پرسی دوباره درباره برگزیت شد.

استعفای جو جانسون تازه‌ترین ضربه‌ای است که به اقتدار شکننده بوریس جانسون می‌خورد و با خروج او از پارلمان، حزب محافظه‌کار که اکثریتش را از دست داده، یک رای دیگر را هم از دست می‌دهد.

چهارشنبه شب، پس از آن که اکثریت نمایندگان پارلمان بریتانیا برخلاف موضع دولت به تعویق موعد برگزیت رای دادند، بوریس جانسون خواهان برگزاری انتخابات زودرس شد.

یک مقام دولتی گفته روز دوشنبه دوباره برای برگزاری انتخابات زودرس طرحی به مجلس عوام برده خواهد شد.

مطابق قوانین بریتانیا رای دو سوم نمایندگان برای تایید انتخابات زودرس لازم بود، اما بدون حمایت حزب کارگر، حزب ملی اسکاتلند و حزب لیبرال دموکرات، درخواست بوریس جانسون رای نیاورد.

با وجود موضع قبلی جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، مبنی بر حمایت از رجوع به آرای مردم در قالب انتخابات یا همه‌پرسی دوباره، نمایندگان حزب کارگر در رای‌گیری انتخابات زودرس رای ندادند.

بوریس جانسون جرمی کوربین را متهم کرده که با پشتیبانی نکردن از انتخابات زودرس "بزدلانه به دموکراسی" توهین کرده است.

آقای کوربین گفته هر وقت خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا، که موضع اعلام شده بوریس جانسون است، به کلی متوقف شود، حزب کارگر از انتخابات حمایت می‌‍کند.

منتقدان دولت می‌گویند برگزیت بی‌توافق آثار منفی زیادی برای اقتصاد و امنیت ملی بریتانیا دارد، اما طرفداران سرسخت برگزیت می‌گویند باید به نتیجه همه‌پرسی خروج احترام گذاشته شود و بریتانیا در موعد مقرر از اتحادیه بیرون بیاید.

ترزا می، نخست‌وزیر قبلی محافظه‌کار بریتانیا، ناگزیر به درخواست تعویق موعد برگزیت شده بود.