مکزیک: ۵۶ درصد از جریان مهاجرت به سوی آمریکا کاستیم

مکزیک برای کنترل مرزهای خود با کشورهای آمریکای لاتین هزاران سرباز به مناطق مرزی اعزام کرده است حق نشر عکس Reuters
Image caption مکزیک برای کنترل مرزهای خود با کشورهای آمریکای لاتین هزاران سرباز به مناطق مرزی اعزام کرده است

وزیر خارجه مکزیک اعلام کرده این کشور توانسته طی سه ماه گذشته از میزان مهاجرانی که به سوی ایالات متحده روانه بودند به طرز چشمگیری بکاهد.

سه ماه پیش و پس از تهدید جدی دونالد ترامپ به وضع تعرفه علیه کالاهای مکزیکی، دولت این کشور به کاخ‌سفید وعده داد که برای متوقف کردن حرکت روزانه هزاران مهاجر آمریکای مرکزی به سوی مرزهای ایالات متحده تلاش کند.

پس از آن گفتگوها میان وزرای خارجه دو کشور که در واشنگتن شکل گرفت، مکزیک حتی از تشکیل گردان‌های ویژه مرزبانی و اعزام آنها به مرزهای جنوبی خود با کشورهای آمریکای لاتین خبر داد.

اکنون مارسلو ایبارد، وزیر خارجه مکزیک می‌گوید این اقدامات توانسته آمار مهاجرانی که به سوی مرزهای آمریکا در حرکت بودند را نسبت به ماه مه گذشته ۵۶ درصد کاهش دهد.

دو کشور در ماه ژوئن گذشته به توافق رسیدند که مکزیک ظرف ۹۰ روز از جریان حرکت مهاجران به پشت مرزهای ایالات متحده بکاهد.

تعهدی که حالا آقای ایبارد مدعی است فراتر از انتظارها برآورده شده است. قرار است او در راس هیاتی از دیپلمات‌ها هفته آینده به واشنگتن برود تا با همتای خود مایک پومپئو دیدار و رایزنی کند.

او گفته انتظار ندارد که سه شنبه آینده که به پایتخت آمریکا می‌رود دیگر تهدیدی از وضع تعرفه‌ها روی میز مذاکره باشد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ترامپ کنترل مهاجرت غیرقانونی از مرز مکزیک به ایالات‌متحده را از الویت‌های دولت خود می‌داند

آقای ترامپ سه ماه پیش تهدید کرده بود که در صورت عملی نشدن این درخواست، او تعرفه‌ سنگینی علیه همه کالاهای وارداتی از مکزیک وضع کند.

مکزیک بعد از چین بزرگترین صادرکنندگان کالا به آمریکاست و اقتصاد دو کشور طوری در هم تنیده و به هم متکی شده که بسیاری هرگونه تلاطم در روابط تجاری میان آنها را "فاجعه‌بار" ارزیابی می‌کنند.

از سبزیجات و موادغذایی تا تولید خودرو، آمریکا و مکزیک روزانه حدود یک میلیارد دلار تبادل تجاری دارند و از آنجا که کارخانجات آمریکایی قادر به استخدام کارگران با دستمزد پایین‌تر در مکزیک هستند، بسیاری از ابرشرکت‌های آمریکایی چون صنایع خودروسازی، کارخانجات بزرگی در این کشور برپا کرده‌اند.

تعهدات مکزیک چه بود؟

در پی تهدید به وضع تعرفه از سوی آقای ترامپ در ماه ژوئن گذشته، وزیرخارجه مکزیک به واشنگتن آمد و طی چند روز مذاکره میان او و مایک پومپئو، دو وزیر اعلام کردند که به توافقی ۹۰ روزه رسیده‌اند.

مطابق این توافق مکزیک متعهد شد که گام‌های بی‌سابقه‌ای برای کنترل جریان مهاجرانی که از مرزهای جنوبی این کشور وارد و برای رسیدن به آمریکا به سمت شمال مکزیک حرکت می کردند بردارد؛ از جمله اعزام هزاران نیروی ارتشی برای کنترل مرزها.

این کشور همچنین متعهد شد که هزاران مهاجر خواستار پناهندگی به آمریکا را تا زمان بررسی پرونده آنها در آمریکا در خاک خود نگه دارد.

در برابر، آمریکا هم از عملی کردن وضع تعرفه‌های تجاری عقب نشینی کرد و قول همکاری‌های دو جانبه با نیروهای مکزیکی را داد.

پس از این توافق و در ماه ژوئیه گذشته اعلام شد که تعداد دستگیری‌ها در مرزهای جنوبی آمریکا با مکزیک بیش از ۴۰ درصد کاهش یافته و از ۱۳۰ دستگیری در ماه مه به ۷۲ هزار دستگیری در ماه ژوئیه رسیده است.

البته بخشی از این کاهش هم مربوط به فرارسیدن فصل گرما و تابستان است که به طور سالانه مانع از پیاده‌روی طولانی مهاجران می‌شود چرا که آنها از بیم گرمازدگی و مرگ بر اثر بی‌آبی و سرگردانی در بیابان‌های خشک تگزاس کمتر به سوی آمریکا روانه می‌شوند.

بر همین اساس هم سه ماه بهار معمولا اوج شکل‌گیری موج حرکت مهاجران از سوی مرزهای مکزیک به جنوب تگزاس بوده است.

موجی که بهار امسال برای دو ماه پی در پی رکوردهای سه دهه گذشته را شکست و زمینه‌ساز تصمیم آقای ترامپ برای اعلام وضعیت فوق‌العاده در مرز مکزیک شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در سمت راست این دیوار ایالت کالیفرنیا است و سوی دیگر آن شهر مرزی تیهوانا مکزیک دیده می‌شود

وضعیت فوق‌العاده‌ای که همچنین به رئیس‌جمهور آمریکا اجازه داد برای احداث دیوار حائل میان کشورش با مکزیک میلیاردها دلار بودجه نظامی ارتش را جابجا کند.

بیشتر بخوانید

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، دو روز پیش اعلام کرد با جابجایی بودجه ۱۲۷ طرح نظامی توانسته سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بودجه برای احداث بخشی از دیوار مورد نظر دونالد ترامپ در مرز جنوبی ایالات متحده با مکزیک را فراهم کند.

این بودجه برای احداث ۲۸۰ کیلومتر دیوار مرزی صرف خواهد شد که احداث آن یکی از شعارهای اصلی انتخاباتی آقای ترامپ بوده است.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی ‌بی‌ سی فارسی دنبال کنید