موافقت هفت کشور آمریکای جنوبی با طرح حفاظت از آمازون

آتش سوزی در جنگل های آمازون برزیل حق نشر عکس Reuters
Image caption آتش سوزی در جنگل های آمازون برزیل

در خلال نگرانی های جهانی پیرامون آتش سوزی های شدید در بزرگترین جنگل های حاره ای زمین، هفت کشور آمریکای جنوبی با تدابیری برای محافظت از حوضه آبریز آمازون موافقت کرده اند.

بولیوی، برزیل، کلمبیا، اکوادور، گویانا، پرو و سورینام توافقی را برای ایجاد یک شبکه واکنش به فاجعه و نظارت ماهواره ای امضا کردند.

آنها در اجلاس خود در کلمبیا همچنین با برنامه های جنگل‌کاری در آمازون موافقت کردند.

بیش از ۸۰ هزار مورد آتش سوزی در سال جاری در جنگل‌های آمازون روی داده است.

ایوان دوکه رئیس جمهور کلمبیا که میزبان این اجلاس بود گفت: "این ملاقات به عنوان یک مکانیسم همکاری میان روسای جمهور کشورهایی که در این گنجینه - آمازون - شریک هستند در یادها خواهد ماند."

مارتین ویکارا رئیس جمهور پرو گفت: "حسن نیت خالی دیگر کافی نیست."

این هفت کشور همچنین موافقت کردند تلاش بیشتری را صرف آموزش و افزایش نقش جوامع بومی کنند.

ژائر بولسونارو رئیس جمهور راست گرای برزیل از طریق تماس ویدئویی در این نشست شرکت کرد، چون برای عمل جراحی آماده می شد.

آمازون که ۶۰ درصد آن در برزیل واقع است، از منابع مهم جذب دی اکسید کربن به حساب می آید که روند گرمایش زمین را کند می کند.

به گزارش سازمان تحقیقات فضایی برزیل شمار آتش سوزی ها در فاصله ژانویه تا اوت ۲۰۱۹ در آمازون نسبت به سال پیش دو برابر شده است.

آقای بولسونارو به خاطر ناکامی در حفاظت از این منطقه با انتقاد شدید داخلی و بین المللی مواجه شده است.

فعالان محیط زیست می گویند سیاست های او به افزایش آتش سوزی ها در سال جاری منجر شده و او از زمان پیروزی در انتخابات اکتبر گذشته گاوداران را به بریدن بخش های وسیعی از جنگل برای ایجاد مرتع تشویق کرده است.

بولیوی هم شاهد آتش سوزی شدید در جنگل های نزدیک مرز برزیل و پاراگوئه بوده.

در همین حال گروه اصلی صنعت صادرات گوشت و کشاورزی برزیل با پیوستن به کمپین محیط زیست خواستار پایان قطع جنگل در نواحی ملی آمازون شده و از دولت خواسته در این زمینه اقدام کند.

چندین عرضه کننده بین المللی گفته اند که درحال معلق کردن خریداری چرم برزیل به دلیل ارتباط میان گاوداری و آتش سوزی ها در آمازون هستند.

موضوعات مرتبط