شکست حزب ولادیمیر پوتین در انتخابات مسکو، موفقیت در بقیه روسیه

انتخابات پارلمان شهر مسکو حق نشر عکس Reuters

حزب روسیه متحد، حزب ولادیمیر پوتین رئیس جمهور، در انتخابات پارلمان شهر مسکو (دومای مسکو) شکست سختی خورده اما در دیگر نقاط روسیه با موفقیت کرسی‌های خود را حفظ کرده است.

در حالیکه الکس ناوالنی یکی از شاخص‌ترین رهبران مخالف نتیجه انتخابات را "معرکه" توصیف کرد، سخنگوی کرملین انتخابات را برای حزب حاکم "خیلی خیلی موفق" دانست.

انتخابات برای تشکیل شوراها و مجالس محلی در سراسر مسکو دیروز برگزار شد و از آن استقبال چندانی نشد، فقط ٢٢ درصد واجدان شرایط در آن شرکت کردند.

با کامل شدن شمارش آرا مشخص شد حزب روسیه متحد حدود یک سوم نمایندگانش را در پارلمان مسکو که ٤٥ عضو دارد از دست داده اما همچنان با ٢٦ نماینده‌ای که دارد در اکثریت است.

علاوه بر این در یک شگفتی بزرگ، آندری متلسکی رهبر حزب روسیه متحد در شهر مسکو برای انتخاب مجدد رای کافی به دست نیاورد.

بیشتر نمایندگان احزاب مخالف به اتهام تخلف از شرکت در انتخابات محروم شده بودند از این رو کمونیست‌ها و نمایندگان مستقل کرسی‌های تازه‌ای به دست آوردند. انتظار می‌رود حزب کمونیست ١٣ کرسی، حزب لیبرال "دموکراتیک متحد " (یابولکو) و حزب متمایل به چپ "روسیه عادل" هر یک سه کرسی به دست آورند.

سارا رینزفورد خبرنگار بی‌بی‌سی در مسکو می‌گوید به وجهه حزب روسیه متحد چنان لطمه‌ای وارد شده که تمام نمایندگانش به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت کردند.

رد صلاحیت شدن تقریبا تمام نمایندگان احزاب مخالف باعث تظاهرات بزرگی شد، هزاران نفر دستگیر و پلیس متهم به سرکوب شد.

پس از رد صلاحیت‌ها، الکس ناوالنی یکی از شاخص‌ترین رهبران مخالف در شبکه‌های اجتماعی مردم را به "رای دادن هوشمند" تشویق کرد، یعنی نمایندگان "مخفی" حزب روسیه سفید را به رای‌دهندگان معرفی کردند و از رای‌دهندگان خواستند به نمایندگانی رای بدهند که بیشتر شانس شکست دادن نمایندگان حزب حاکم را داشتند.

به گفته سارا رینزفورد رسانه‌های دولتی نتیجه را به شکل پیروزی حزب حاکم گزارش می‌کنند و روشن است که کرملین با دقت این نتیجه و پیامی آن را بررسی خواهد کرد.

بر خلاف مسکو، نامزدهای مورد حمایت کرملین در دیگر نقاط کشور موفق بودند و بیشتر کرسی‌ها به دست آوردند و انتظار می‌رود در تمام ١٦ منطقه‌ای که فرماندار انتخاب می‌کنند، نمایندگان حزب روسیه متحد فرماندار شوند.

حزب روسیه متحد در سال ٢٠٠١ برای حمایت از ولادیمیر پوتین تاسیس شد اما در ماه‌های اخیر اقبال به این حزب کاهش داشته است.

دمیتری پسکوف سخنگوی آقای پوتین "در مجموع رقابت‌های انتخاباتی حزب روسیه متحد در سراسر مسکو را خیلی خیلی موفق" دانست: "در برخی مناطق کرسی‌های بیشتری به دست آورد در برخی مناطق کمتر. در کل کشور این حزب رهبری سیاسی خود را نشان داد."

وقتی از آقای پسکوف سوال شد آیا از دست رفتن کرسی در پارلمان مسکو به دلیل رای اعتراضی بوده، او پاسخ داد:

"نتایج عکس این را نشان می‌دهند، یعنی این نظریه کارشناسان سیاسی درباره رای اعتراضی را تایید نمی‌کنند."

موضوعات مرتبط