هشدار مقامات هنگ کنک به معترضان: از آمریکا کمک نخواهید

معترضان دموکراسی خواه هنگ کنگ پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آن نوشته بود "رئیس جمهور ترامپ، لطفاً هنگ کنگ را نجات دهید" و "عظمت را به هنگ کنگ برگردانید" حق نشر عکس Getty Images
Image caption معترضان دموکراسی خواه هنگ کنگ پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آن نوشته بود "رئیس جمهور ترامپ، لطفاً هنگ کنگ را نجات دهید" و "عظمت را به هنگ کنگ برگردانید"

کری لم، رئیس اجرایی هنگ کنگ، به فعالان سیاسی هشدار داد که از آمریکا کمک نخواهند.

دیروز فعالان دموکراسی‌خواه هنگ کنگ مقابل کنسول‌گری آمریکا در هنگ‌ کنگ تجمع کردند و از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، خواستند تا از آنها حمایت کند.

آنها خواستار تصویب قانونی در کنگره آمریکا شدند که روابط تجاری ایالات متحده با هنگ کنگ را به ارزیابی برخورد چین در زمینه سرکوب آزادی‌ها در این منطقه خودمختار منوط کند.

معترضان پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آن نوشته بود "رئیس جمهور ترامپ، لطفاً هنگ کنگ را نجات دهید" و "عظمت را به هنگ کنگ برگردانید"؛ شعاری که یادآور شعار انتخاباتی دونالد ترامپ است: "دوباره عظمت را به آمریکا برگردان".

معترضان روز یکشنبه (۹ ستامبر/۱۸ شهریور) با در دست گرفتن پرچم آمریکا، خواهان تصویب قانون دموکراسی و حقوق بشر در هنگ‌کنگ هستند که شماری از سناتورهای دموکرات در تلاشند تا آن هفته آینده در کنگره مطرح کنند.

چین پیوسته به سایر کشورها هشدار داده است که دخالت نکنند.

از سال ۱۹۹۷ و هنگامی که بریتانیا پس از بیش از ۱۵۰ سال حمکرانی هنگ کنگ را به چین واگذار کرد، هنگ کنگ براساس سیاست "یک کشور، دو سیستم" اداره می‌شود؛ سیستمی که براساس آن چین موافقت کرد تا این منطقه به صورت نیمه خودمختار اداره گردد.

بر این اساس، "منطقه ویژه اداری هنگ‌کنگ" از آزادی‌های سیاسی و استقلال قضایی خاصی برخوردار است که ساکنان سرزمین اصلی چین از آنها محروم هستند.

چهارده هفته از آغاز اعتراضات فعالان دموکراسی‌خواه در هنگ کنگ می‌گذرد.

اعتراضات هنگ کنگ در مخالفت با تلاش دولت محلی هنگ کنگ برای تصویب قانون استرداد متهمان به چین آغاز شد.

دولت هنک کنگ از تصویب لایحه منصرف شده ولی مخالفان کماکان خواهان استعفای رییس اجرایی این منطقه هستند.

در روزهای گذشته با وجود ممنوعیت برگزاری تظاهرات در هنگ‌کنگ، هزاران معترض به خیابان‌های مرکز شهر آمدند.

تاکنون حدود ۹۰۰ مخالف حکومت چین به خاطر شرکت در تظاهرات هفته های گذشته بازداشت شده‌اند. تعداد زیادی از رهبران دمکراسی خواه و فعال مدنی و قانونگذاران هنگ‌کنگ نیز در میان بازداشت‌شدگان هستند.