رئیس‌جمهور کوبا نسبت به بحران شدید سوخت به ‌دلیل تحریم‌های آمریکا هشدار داد

کوبا حق نشر عکس EPA
Image caption مردم کوبا پیش ازاین طعم تلخ کمبود کالا را چشیده‌اند

میگل دیاز-کانل، رئیس‌جمهور کوبا، هشدار داده است که این کشور در هفته‌های بعد با ممکن است با مشکل تامین سوخت روبروشود. او گفت توزیع سوخت به‌ویژه گازوئیل شدیدا تحت‌تاثیر تحریم‌های آمریکا بر ونزوئلا است. ونزوئلا تامین‌کننده اصلی سوخت کوباست.

به‌گفته او هفته بعد احتمالا قطع برق در پیش خواهد بود و پیشنهاد کرد مردم باید از خانه کار کنند.

آقای دیاز-کانل البته گفت کوبا نسبت به دهه ۹۰ از وضع بهتری برخوردار است.

در آن سال‌ها، کوبا با ریاضت اقتصادی شدید و خاموشی‌هایی مواجه شد. این دوره که به "دوره ویژه" شناخته شده، در پی فروپاشی شوروی اتفاق افتاد که به‌عنوان اهداکننده اصلی کالا به کشور کمونیستی کوبا بود.

ماه مه امسال کوبا از جیره‌بندی کردن محصولات بیشتری خبر داد. این در حالی صورت می‌گیرد که کوبا با کمبودهایی روبروست و تحریم‌های آمریکا را سرزنش می‌کند.

در سال ۲۰۱۷ دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات‌متحده تحریم‌های تجارتی و مسافرتی را دوباره برکوبا تحمیل کرد. باراک اوباما، رئیس‌جهمور پیشین آمریکا، این تحریم‌هارا برداشته بود، اگرچه آقای ترامپ سفارت آمریکارا در کوبا باز نگه داشته بود و پروازها به این کشور را لغو نکرده بود.

میگل دیاز-کانل چه گفت؟

روز چهارشنبه رئیس‌جهمور کوبا که به‌طور غیرمنتظره بر صفحه تلویزیون ظاهر شد، هشدار داد دولت باید اقدامات اضطراری برای جبران کمبود سوخت صورت دهد.

در عین حال او تایید کرد که "در توزیع برخی محصولات و تامین خدمات به مردم در روزهای آتی وضعیت‌ سختی در پیش خواهد بود."

او تضمین کرد تا پیش از روز یک‌شنبه هیچ خاموشی در کار نباشد اما نه بعد از آن.

حق نشر عکس REUTERS
Image caption قطعی برق در انتظار کوبایی‌هاست

رئیس‌جهمور کوبا همچنین افزود خاموشی‌های احتمالی "به اندازه دوره ویژه شدید و طولانی نخواهد بود."

ویل گرانت گزارشگر بی‌بی‌سبی در هاوانا می‌گوید هرچند روشن است که اقدامات محکمتری نیازمند، اگر امور در هفته‌های بعد تثبیت نشود احتمال جیره‌بندی سوخت است.

تاریخچه جیره‌بندی چیست؟

به‌گفته گزارشگر ما، کوبایی‌ها در گذشته این مسیر را پیموده‌اند، و صحبت از ریاضت یادآور خاطرات بد برای اهالی این جزیره است.

در سال ۱۹۵۹ درست پس از انقلاب یک سیستم جیره‌بندی بر این جزیره اعمال شد.

در آوریل امسال، "گویلرمو گارسیا فاریاس" کوبایی انقلابی ۹۱ ساله گفت کوبایی‌ها می‌توانند شترمرغ، کوروکودیل و خزندگان قابل خوردن معروف به "هوتیا" (نوعی جونده) بخورند. در وسط مشکلات کمبودها، سیلی از جوک در مورد این گفته فرمانده کوبایی سرازیر شد.

برخی در کوبا امید داشتند که برکناری جان بولتون نماینده آمریکا در سازمان ملل که به‌خاطر سیاست‌های ضد کاسترویی‌اش معروف است، روابط دو جانبه دو کشور را بهبود دهد.

هرچند، دولت آمریکا نشانه‌ای از سهل‌گیری در مورد تحریم‌ها یا تلاش برای عدم جلوگیری از تانکرهای سوخت از ونزوئلا به مقصد کوبا نشان نداده است.