اسرائیل نصب ابزار جاسوسی در اطراف کاخ‌سفید را رد کرد

بنیامین نتانیاهو (راست) قویا اتهام جاسوسی از کاخ‌سفید را رد کرده است حق نشر عکس Reuters
Image caption بنیامین نتانیاهو (راست) قویا اتهام جاسوسی از کاخ‌سفید را رد کرده است

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وز‌یر اسرائیل، گزارش نشریه پولیتیکو را که به نقل از مقام‌های دولت آمریکا از کشف ابزار شنود اسرائیل در اطراف کاخ‌سفید نوشته را رد کرده است.

نشریه آمریکایی پولتیکو در گزارش خود به نقل از سه مقام ارشد سابق دولت آمریکا نوشته به احتمال زیاد اسرائیل پشت کار گذاشتن ابزارهای جاسوسی بوده که در اطراف کاخ‌سفید کشف شده‌اند.

اما دفتر آقای نتانیاهو با صدور بیانیه‌ای در روز پنج‌شنبه این ادعا را ا "دروغ آشکار" خوانده است.

در این بیانیه نخست وزیر اسرائیل گفته است: "یک تعهد قدیمی و همچنین دستور مستقیمی از سوی دولت اسرائیل وجود دارد که (نهادهای جاسوسی ما را) از عملیات اطلاعاتی در داخل آمریکا بر حذر می‌دارد."

انتخابات سراسری تا چند روز دیگر در اسرائیل برگزار خواهد شد و آقای نتانیاهو با وجود پیروزی در انتخابات اخیر به علت از اکثریت افتادن دولت ائتلافی باید برای کسب کرسی نخست وزیری دوباره تلاش کند.

گزارش پولتیکو چه می‌گوید؟

نشریه پولتیکو روز پنجشنبه، ۱۱ سپتامبر، در گزارشی اختصاص مدعی شد که چندی پیش دستگاه‌های الکترونیکی-مخابراتی در نزدیکی کاخ‌سفید و چند مکان دولتی در واشنگتن، پایتخت آمریکا، کشف شد که اصطلاحا استینگ‌ریز (StingRays) نامیده می‌شوند و کار آنها ردیابی دستگاه‌های مخابراتی و دسترسی به اطلاعات و حتی محتوای ارتباطات آنهاست.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آن‌طور که گزارش شده این دستگاه‌های جاسوسی در نزدیکی کاخ‌سفید نصب شده بوده است

یکی از مقامهای ارشد که نخواسته نامش فاش شود به پولتیکو گفته احتمالا این دستگاه‌ها برای شنود تلفن همراه آقای ترامپ در اطراف کاخ سفید جاسازی شده بودند. هر چند این مقام سابق گفته نمی داند که آیا این شنودها با موفقیت انجام شده یا خیر.

یک مقام ارشد سابق اطلاعاتی هم به این نشریه گفته واحد ضدجاسوسی اف‌بی‌آی برای پیدا کردن سرمنشاء این دستگاه‌ها تحقیق کرده و "تقریبا کاملا مشهود بود که اسرائیل پشت قضیه بوده است."

این مقام اطلاعاتی سابق همچنین از دولت آقای ترامپ انتقاد کرده که نه به صورت عمومی و نه به صورت محرمانه ماجرا را به روی دولت اسرائیل نیاورده‌اند: "من به یاد ندارم که هرگز به دنبال مقصر و پاسخگویی رفته باشند."

با وجود تکذیبیه امروز آقای نتانیاهو، اسرائیل سابقه جاسوسی از آمریکا را دارد.

در دهه ۸۰ میلادی، رافی ایتان، مامور موساد که به شناسایی و دستگیری آدولف ایشمن، از فرماندهان هیتلر، در ۱۹۶۰ شهرت داشت هویتش در ارتباط با جاسوسی از دولت آمریکا برملا شد.

او موفق شده بود از جاناتان گولارد، تحلیل گر دولتی هزاران نسخه اطلاعات محرمانه را بگیرد و به اسرائیل بفرستد.

در سال ۲۰۰۶ هم یک کارمند سابق پنتاگون به نام لارنس فرانکلین به جرم درز دادن اطلاعات طبقه‎بندی شده در ارتباط با سیاست آمریکا در قبال ایران به اسرائیل به ۱۳ سال زندان محکوم شد؛ هر چند کمی بعد محکومیت او به فقط ۱۰ ماه حبس خانگی تقلیل پیدا کرد.