آمریکا نام یک شهروند سعودی متهم به حملات ۱۱ سپتامبر را منتشر می‌کند

باقیمانده برج‌های تجارت جهانی پس از حملات ۱۱ سپتامبر حق نشر عکس Getty Images
Image caption حدود ۳۰۰۰ نفر در حادثه ۱۱ سپتامبر جان باختند

وزارت دادگستری آمریکا گفته است که نام یکی از افراد اصلی پرونده شکایت خانواده قربانیان واقعه ۱۱ سپتامبر از عربستان را اعلام خواهد کرد.

بر این اساس قرار است اطلاعات مربوط به تحقیقات ۱۱ سپتامبر در اختیار وکلای خانواده قربانیان قرار بگیرد.

هنوز مشخص نیست که آیا نام این فرد به صورت عمومی منتشر شود یا خیر.

در حملات ۱۱ سپتامبر، ۱۹ عضو القاعده که اقدام به هواپیماربایی کردند، شهروند عربستان سعودی بودند.

در سال ۲۰۰۴ کمیته تحقیقاتی که توسط کنگره آمریکا ایجاد شده بود، اعلام کرد که هیچ مدرکی مبنی بر اینکه حکومت عربستان سعودی حملات ۱۱ سپتامبر را حمایت مالی کرده باشد، پیدا نکرده‌ است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در گذشته برخی بخش‌های محرمانه تحقیقات اف‌بی‌آی از حادثه ۱۱ سپتامبر منتشر شده بود

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی، از تحقیقات از دو مقام ارشد سفارت عربستان به نام‌های التومایری کارمند بخش کنسولی و البیومی به عنوان افسر اطلاعاتی سفارت در آمریکا به عنوان مظنون خبر داده بود.

اف‌بی‌آی نیز در گزارش تحقیقاتش از این حادثه بخش‌هایی از آن را منتشر کرد و بخش‌هایی از آن را غیرقابل انتشار دانست و همچنین از سه نفر نام ‌برد اما نام یکی از آنان را در اختیار عموم قرار نداد.

خانواده قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر در شکایتی، حکومت عربستان سعودی را مسئول این واقعه می‌دانند و خواستار انتشار نام فرد سوم شده‌اند.

در ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ هواپیماربایان در چند حمله هماهنگ، هواپیماها را به برج دوقلوی تجارت جهانی در نیویورک، ساختمان وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در واشنگتن کوبیدند و باعث سقوط یک هواپیما هم در پنسیلوانیا شدند.

عربستان سعودی همواره دخالت و دست داشتن در حادثه ۱۱ سپتامبر را رد کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا چه گفته است؟

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده است که تصمیم انتشار نام این فرد توسط ویلیام بار، دادستان کل آمریکا گرفته شده است.

براساس این خبر، آقای بار تصمیم گرفته تا نام این فرد را که جزو اسرار حکومتی بوده با وکلای خانواده قربانیان در میان بگذارد.

در اطلاعیه وزارت دادگستری آمده: "اف‌بی‌آی شرایط و نیاز خانواده قربانیان را برای شناختن عاملان اصلی حادثه و اینکه برای عزیزانشان چه اتفاقی افتاده و پاسخگویی کسانی که دست به این اقدام زده‌اند، درک می‌کند".

وکلای خانواده قربانیان گفته‌اند که این نام به احتمال بسیار زیاد یک مقام ارشد سعودی خواهد بود و از دو فردی که در گذشته نام‌شان منتشر شده مقام بالاتری دارد.

خانواده قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر از این تصمیم وزارت دادگستری آمریکا استقبال کرده‌اند.

تری استرادا، عضو مجموعه اتحاد خانواده‌ها و نجات یافتگان ۱۱ سپتامبر خواهان عدالت در مقابل تروریستم، به خبرگزاری فرانسه گفته است: "خانواده‌ها بسیار مصمم هستند تا به واقعیت دست پیدا کنند و ما نباید برای فهمیدن اطلاعات اولیه در خصوص دست داشتن عربستان در این حادثه التماس کنیم یا اطلاعات از ما مخفی شود".