جولیان آسانژ با وجود اتمام دوران محکومیت آزاد نمی‌شود

محکومیت آقای آسانژ روز ۲۲ سپتامبر (۱۰ روز دیگر) به اتمام می‌رسد حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption محکومیت آقای آسانژ روز ۲۲ سپتامبر (۱۰ روز دیگر) به اتمام می‌رسد

با حکم قاضی دادگاهی در بریتانیا جولیان آسانژ، بنیان‌گذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس با وجود نزدیک شدن به اتمام دوران محکومیتش آزاد نخواهد شد، چرا که دادگاه بیم آن دارد که آقای آسانژ در حالی که پرونده درخواست استردادش در جریان است متواری شود.

دوران ۲۰ ماهه محکومیت آقای آسانژ به جرم نادیده گرفتن قرار وثیقه، تا چند روز دیگر (۲۲ سپتامبر) به اتمام خواهد رسید.

اما قاضی دادگاه وست‌مینیستر روز جمعه، ۱۳ سپتامبر، گفت "دلایل محکمی" وجود دارد که اگر آقای آسانژ تا چند روز دیگر آزاد شود، دوباره متواری خواهد شد.

جولیان آسانژ که شهروند استرالیا است از سوی آمریکا متهم به درز اطلاعات محرمانه دولتی است و دادستانی ایالات متحده رسما درخواست استرداد او را به بریتانیا تسلیم کرده است.

پس از دریافت این درخواست از سوی دولت بریتانیا، ساجد جاوید، وزیر کشور در ماه ژوئن گذشته اعلام کرد نخستین جلسه بررسی درخواست استرداد آقای آسانژ برای روز ۲۵ ماه فوریه سال آینده (۲۰۲۰) تعیین شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جولیان آسانژ نزدیک به یک دهه از ساختمان سفارت اکوادور در لندن خارج نشد

جولیان آسانژ به اتهام نقض قوانین مربوط به قرار وثیقه و متواری شدن به جای حاضر شدن در برابر قاضی، در ماه آوریل گذشته به تحمل ۵۰ هفته زندان محکوم شد و از آن زمان در ندامتگاه بلمارش در جنوب شرقی لندن زندانی است.

او ابتدا در سال ۲۰۱۲ و در پی شکایتی مربوط به آزار و اذیت جنسی در سوئد تحت تعقیب قرار گرفت و کمی بعد در لندن بازداشت شد اما با قرار وثیقه موقتا آزاد شد و در همان ایام به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد.

همان جایی که چند ماه پیش و پس از لغو امتیاز شهروندی اکوادور دوباره بازداشت شد.