حمله به تاسیسات نفت عربستان؛ آمریکا 'آماده' استفاده از ذخیره استراتژیک نفت خود است

Saudi plant at Abqaiq حق نشر عکس Reuters
Image caption تاسیسات نفتی بقیق روز شنبه هدف قرار گرفت

کلی‌آن کانوی، مشاور کاخ سفید، می‌گوید وزارت انرژی آمریکا آماده است در صورت لزوم، برای تثبیت بازار بخشی از "ذخایر استراتژیک نفت" آمریکا را روانه بازار کند.

خانم کانوی همچنین به شبکه خبری فاکس گفت احتمال دیدار دونالد ترامپ و حسن روحانی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل منتفی نیست اما حمله به پالایشگاه‌ بقیق و میدان نفتی خریص به افزایش احتمال این دیدار کمکی نکرده است.

شورشیان حوثی یمن که با نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ هستند مسئولیت این حمله با "ده پهپاد" را بر عهده گرفته‌اند اما آمریکا می‌گوید این حملات کار ایران بوده است.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت ایران تا به حال صد حمله به عربستان انجام داده و هیچ نشانه‌ای نیست که حمله دیروز از خاک یمن انجام شده باشد.

ایران این موضوع را تکذیب و آمریکا را به دروگویی متهم کرده است. در همین حال دولت عراق تکذیب کرده است که این حملات از خاک این کشور انجام شده است.

به گزارش رویترز پیشتر بعضی رسانه های عراقی گزارش داده بودند که حمله شنبه از عراق انجام شده است که با کویت هم مرز است.

اظهارات تازه مقام های آمریکایی

روز یکشنبه یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشد به خبرگزاری رویترز گفت که ابعاد و دقت حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی حکایت از آن دارد که از نه طرف جنوب یعنی یمن، بلکه از طرف غرب-شمال غربی انجام شده است.

این مقام گفت: "شکی نیست که ایران مسئول این حمله است. هر طور که ماجرا را می شکافید، گریزی از این (تعبیر) نیست. نامزد دیگری وجود ندارد. شواهد هیچ جهت دیگری جز مسئولیت ایران را نشان نمی دهد."

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم به نقل از مقام های ارشد دولت آمریکا که نامشان فاش نشد گزارش داد که ارزیابی اطلاعاتی، از جمله تصاویر ماهواره ای، موید این نظر است که ایران مسئول حملات روز شنبه بود.

بنابه این گزارش دولت آمریکا درحال انتشار تصاویر ماهواره ای از آن چیزی است که مقام ها می گویند حداقل ۱۹ نقطه محل اصابت مهمات در دو تاسیسات انرژی عربستان سعودی را نشان می دهد.

به گفته این مقام ها همچنین دستگاه هایی که ظاهرا در این حمله به مقصد نرسیده جمع آوری شده و سازمان های اطلاعاتی آمریکا و عربستان در حال تحلیل آنها هستند.

همزمان رویترز گزارش می دهد که کویت درحال تحقیق درباره رویت پهپاد در آسمان این کشور است.

حق نشر عکس Getty Images

ذخایر استراتژیک

عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان، تایید کرده که حملات دیروز تولید نفت این کشور را به نصف یعنی ۵ میلیون ۷۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده هر چند به گفته او این کشور قادر است بخشی از کسری تولید را از ذخایر نفتی خود تامین کند.

پس از بحران نفتی سال ۱۹۷۳ پس از جنگ اعراب و اسرائیل، ذخیره نفتی استراتژیک آمریکا در سال ۱۹۷۵ به ابتکار هنری کیسنجر شکل گرفت.

طبق قانون آمریکا اگر این کشور با اختلال در توزیع نفت و در نتیجه اخلال در اقتصاد خود مواجه شود، رئیس جمهور می‌تواند دستور روانه کردن نفت به بازار را صادر کند. تاکنون چند بار ذخیره نفتی وارد بازار شده (از جمله پس از سه توفند ویرانگر) و آخرین بار بعد از بحران لیبی در سال ۲۰۱۱ بوده است.

پس از حملات یازده سپتامبر جورج بوش دستور داد تمام هفتصد میلیون بشکه نفت خام ذخیره نفتی استراتژیک تکمیل شود.

آمریکا پیشتر هم در هماهنگی با آژانس بین‌المللی انرژی که مقر آن در پاریس است برای تثبیت بازار نفت همکاری کرده است. این نهاد سیاست‌های نفتی سی کشور صنعتی را هماهنگ می‌کند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
حوثی‌ها مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان را به عهده گرفتند
حق نشر عکس Getty Images
Image caption یکی از تونل‌های جریان هوا برای مخازن نفت استراتژیک آمریکا در زیر زمین

نیک پری، وزیر انرژی آمریکا، دیروز گفت که از وزارتخانه‌اش خواسته در هماهنگی با آژانس بین‌المللی انرژی گزینه‌های ممکن برای "اقدام جمعی جهانی" را بررسی کند تا قطع تولید پنج درصد نفت دنیا اختلالی در بازار جهانی ایجاد نکند.

در سالهای اخیر با پایین آمدن قیمت نفت برخی خواستار برچیدن ذخیره استراتژیک نفت آمریکا شده بودند اما رویداد اخیر به احتمال زیاد به کمرنگ شدن این دیدگاه دستکم در کوتاه مدت منجر خواهد شد.

مدیریت ذخیره استراتژیک نفت آمریکا با وزارت انرژی است و این ذخایر در مخازنی بسیار محافظت شده در زیر زمین در ایالت‌های لوئیزیانا و تکزاس نگهداری می‌شوند.

این بزرگترین ذخیره نفت دنیاست که اکنون ۶۴۵ میلیون بشکه را ذخیره کرده، (۳۹۵ میلیون بشکه نفت خام ترش و ۲۵۰ میلیون بشکه نفت خام شیرین) است. در این مخازن فقط نفت خام ذخیره می شود نه مشتقات نفت.