شش قدم؛ برد تیم ملی در آتش سحر سوخت

تیم ملی فوتبال ایران حق نشر عکس Getty Images

سه شنبه ۱۹ شهریور، تیم ملی فوتبال ایران در هنگ کنگ با دو گل بر میزبانش غلبه کرد. آغاز سه امتیازی از مرحله دوم مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۰ قطر.

رقابتی که از ساعت‌ها قبل، تحت‌الشعاع خودسوزی و مرگ سحر خدایاری هوادار تیم فوتبال استقلال قرار گرفته بود. دختری که عزم او برای تماشای بازی تیم محبوبش، به مرگش انجامید.

اتفاقات پیرامونی بازی ایران و هنگ کنگ، شباهتی به دیدارهای رسمی سالیان اخیر نداشت. شبکه‌های اجتماعی به جای واکنش‌ها در قبال وقایع و نتیجه بازی، در تصرف خیل کاربرانی بود که از مرگ "دختر آبی" متاثر بودند.

نقد فنی بازی، شرح گل‌ها، آرایش تیم ملی، چگونگی روند مسابقه و اوضاع حاکم بر سایر بازی‌ها در گروه‌های مختلف، لابلای حجم سنگین واکنش‌ها به مرگ سحر نادیده ماند.

جالب اینکه فدراسیون فوتبال ایران قبل از سفر به هنگ کنگ از آنچه ناامنی در این کشور خواند، ابراز نگرانی کرده بود و با ارسال نامه به فیفا خواهان تغییر میزبانی و برگزاری بازی در زمین بی طرف شد. اما در عمل و در پایان بازی، این طرفداران تیم ملی هنگ کنگ بودند که با در دست داشتن پلاکاردهایی به نشانه احترام به دختر آبی، نگرانی خود را از ناامنی برای هواداران زن فوتبال در ایران ابراز کردند.

پیروزی ایران بر هنگ کنگ در آتش سحر سوخت. چه بسا شعله‌هایی که قلب بسیاری از مردم ایران و حتی چهره‌های سرشناس فوتبال جهان را جریحه‌دار کرد، دامن فدراسیون فوتبال ایران را هم بگیرد.

در سوگ دختر آبی

از گری لینه‌کر تا پل پوگبا و کاپیتان تیم ملی زنان سوئد، از بارسلونا تا آس رم و فدراسیون جهانی فوتبال، همدردی و اعتراض جهانی به مرگ دختر آبی، پررنگ و گسترده بود.

در ایران هم باشگاه‌هایی نظیر پرسپولیس و تراکتور نسبت به این حادثه بی تفاوت نبودند. علی کریمی در اینستاگرا نوشت: «تا اطلاع ثانوی استادیوم ممنوع. مسعود شجاعی کاپیتان تیم ملی نوشت: "تیم ملی برد اما باخت. ننگ بر کسانی که بدیهی‌ترین حق سحر را گرفتند." جواد نکونام و وریا غفوری هم ساکت نماندند.

بازیکنان استقلال در نقش صاحب عزا، پیش از دیدار در برابر نفت مسجدسلیمان از لیگ برتر، با پوشیدن لباسی که روی آن به دو زبان فارسی و انگلیسی "دختر آبی" همراه با قلبی به رنگ آبی نقش بسته بود، به سحر خدایاری ادای احترام کردند.

واکنش‌های مخالف هم وجود داشت. مثلاً اخبار ۲۰:۳۰ بر این باور بود که تاسف‌بار ترین جنبه از خودسوزی سحر "فضاسازی‌ها برای این خبر" است.

این بخش خبری صداوسیما، صفحات اینستاگرام بازیکنانی نظیر فرهاد مجیدی را به صورت مات شده نمایش داد و مدعی شد: "هدف از این پروژه، کشته‌سازی و نمادسازی از این کشته به عنوان سمبل مبارزه با تبعیض است. موجی برای تحریک احساسات زنان. دیروز از ندا آقاسلطان مجسمه آزادی می‌سازند و امروز با خودسوزی یک دختر، بهره‌برداری جنسیتی می‌کنند."

طغیان گوچی

حق نشر عکس Getty Images

در هفته ششم لیگ هلند، رضا قوچان‌نژاد تاریخ‌ساز شد. کاری که پیشتر در چند نوبت برای تیم ملی ایران یا در عرصه باشگاهی انجام داده بود.

او پس از دوران ناموفقش در سیدنی استرالیا و آپوئل قبرس، به هلند برگشت و به طرزی خیره کننده نشان داد که هنوز خیلی مانده تا رسانه‌ها بخواهند او را تمام شده بنامند.

"گوچی" در نخستین بازی در فهرست نفرات نیمکت نشین زووله قرار گرفت. تیم در نیمه اول دو بر یک عقب بود.

زننده گل صعود و تک بازیکن گلزن ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ از دقیقه ۵۶ به زمین آمد. او به‌ عنوان دومین تعویض جانشین دنیس یانسن شد و در ۲۸ دقیقه، عنوان شگفت‌آورترین و گلزن‌ترین تعویض تاریخ این لیگ را به خود اختصاص داد.

گوچی چهار گل زد تا دو رکورد را برای ایران و هلند جابجا کند. اولین تعویضی در تاریخ لیگ هلند که موفق شده "پوکر" (چهار گل در یک مسابقه فوتبال) کند. همچنین اولین لژیونر تاریخ فوتبال ایران در لیگ‌های اروپایی که موفق به ثبت پوکر شده.

قبلاً خود گوچی برای هیرنفین، علیرضا جهانبخش برای آلکمار و مهدی طارمی برای ریو آوه هت‌تریک کرده بودند.

جالب اینکه او با همین ۲۸ دقیقه، در جمعه پنج گلزن برتر لیگ قرار گرفت تا بین بازیکنانی باشد که هر کدام حول و حوش ۵۰۰ دقیقه بازی کرده‌اند.

قوچان‌نژاد پس از جام جهانی ۲۰۱۸ در اعتراض به کارلوس کی‌روش از تیم ملی ایران خداحافظی کرد.

او در شبکه سه تلویزیون ایران در این باره گفت: "در بازی با اسپانیا و پرتغال، تصمیماتی که سرمربی گرفت اصلاً مناسب نبود. پرتغال را باید حتماً می بردیم ولی تعویض‌ها رضایت مربی را نشان می‌داد. بعد از بازی با اسپانیا در اتاق کی‌روش را زدم. گفت بعداً حرف می‌زنیم. هر بار همین را می‌گفت و جوابی نداشت. به سیدجلال (حسینی) هم بی احترامی شد. فوتبالیستی که جانش را برای تیم ملی گذاشته چرا همان روزی که خط خورده باید این موضوع را متوجه شود؟ تازه این موضوع را نه خود کی‌روش بلکه یکی از کمک‌هایش به سیدجلال منتقل کرد. وقتی این بی احترامی‌ها اتفاق افتاد تصمیم گرفتم خداحافظی کنم."

موضوعات مرتبط