آغاز شمارش آراء در اسرائیل؛ نتانیاهو و گانتس در رقابتی تنگاتنگ

نتانیاهو (چپ) در کنار بنی گانتس (راستـ) حق نشر عکس Reuters

نظرسنجی ها از کسانی که در انتخابات اسرائیل شرکت کرده اند حاکیست که بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس، رقیب اصلی او، فاصله نزدیکی دارند و موفق به کسب اکثریت محسوسی نشده اند.

انتظار می رود که حزب راست میانه "آبی و سفید" به رهبر بنی گانتس حدود ۳۲ تا ۳۴ کرسی پارلمان (کنست) را کسب کند.

بنا بر ارقام منتشر شده، رسانه های اسرائیل انتظار دارند که حزب راستگرای لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو حدود ۳۱ تا ۳۳ کرسی پارلمان را از آن خود کند.

کمیسیون انتخاباتی هنوز نتایج رسمی مقدماتی را اعلام نکرده است.

در انتخابات ماه آوریل امسال، هر چند حزب لیکود بیشترین کرسی ها را کسب کرد، بنیامین نتانیاهو در نهایت موفق به تشکیل دولت ائتلافی نشد زیرا نتوانست حدنصاب ۶۱ کرسی از مجموع ۱۲۰ کرسی پارلمان را کنترل کند.

رای گیری در انتخابات اسرائیل روز سه شنبه (۱۷ سپتامبر) برگزار شد؛ انتظار می رود در پی اعلام نتایج رسمی مقدماتی در روز چهارشنبه، رایزنی های رهبران احزاب مختلف برای تشکیل دولت بعدی آغاز شود.

برخی ناظران پیش بینی می کنند که آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع سابق و رهبر حزب راستگرای "اسرائل خانه ما"، در این مذاکرات نقش سرنوشت سازی ایفا کند. آقای لیبرمن هرچند راستگراست با بنیامین نتانیاهو اختلافات جدی دارد.

بنیامین نتانیاهو در مبارزات انتخاباتی خود بیش از هر چیز بر امنیت اسرائیل تاکید کرده بود؛ او هفته گذشته برای جذب رای جناح راست افراطی وعده داد که اگر مجددا قدرت را در دست بگیرد بخش های مهمی از کرانه غربی رود اردن را ضمیمه خاک اسرائیل کند.

بنی گانتس، که یک فرمانده سابق ارتش است، می گوید که اسرائیل پس از یک دهه حکمرانی بنیامین نتانیاهو، به یک رهبر جدید نیاز دارد که به فساد مالی متهم نباشد.

ناظران این انتخابات را نوعی همه پرسی بر شخصیت و عملکرد بنیامین نتانیاهو می دانند.

اخبار مرتبط:

موضوعات مرتبط