انتخابات اسرائیل؛ رقابت نتانیاهو و گانتس بر سر ریاست دولت

بنی گانتس از حزب آبی و سفید و بنیامین نتانیاهو از حزب لیکود حق نشر عکس Reuters
Image caption بنی گانتس از حزب آبی و سفید و بنیامین نتانیاهو از حزب لیکود

بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود که نتوانست در انتخابات روز سه‌شنبه این کشور اکثریت کرسی‌ها را به دست بیاورد، به رقیب اصلی‌اش بنی گانتس از حزب سفید و آبی پیشنهاد داده تا دولت وحدت ملی مشترکی را تشکیل دهند.

اما آقای گانتس گفته که او خواستار تشکیل دولتی به ریاست خودش است.

رهبر حزب سفید و آبی مستقیما به پیشنهاد آقای نتانیاهو پاسخی نداده، اما یکی از مقامات ارشد این حزب این پیشنهاد را رد کرده است.

هیچیک از دو حزب نتوانستند در انتخابات روز سه شنبه (۱۷ سپتامبر/۲۶ شهریور) ۶۱ کرسی لازم از ۱۲۰ کرسی کنست (پارلمان) را به دست بیاورند.

‌‌این دومین بار در پنج ماه گذشته است که مردم اسرائیل پای صندوق‌های رای رفتند. در انتخابات ماه آوریل امسال، هر چند حزب لیکود بیشترین کرسی‌ها را کسب کرد، اما بنیامین نتانیاهو در نهایت موفق به تشکیل دولت ائتلافی نشد.

آقای نتانیاهو پیشتر اعلام کرد در پی نتایج انتخابات، سفر از قبل برنامه‌ریزی شده خود را به نیویورک برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل لغو کرد.

حزب لیکود به رهبری آقای نتانیاهو با کسب ۳۲ کرسی از در اختیار گرفتن اکثریت کرسی‌ها برای تشکیل دولت بازمانده است.

بنی گانتس، از حزب آبی و سفید، رقیب اصلی آقای نتانیاهو تاکنون ۳۳ کرسی به دست آورده است.

حق نشر عکس Getty Images

‌‌نتایج انتخابات تاکنون

براساس نتایج رسمی که توسط کمیته مرکزی انتخابات منتشر شده، حزب سفید و آبی آقای گانتس، ۰.۷۷ درصد از حزب راستگرای لیکود آقای نتانیاهو جلو است.

ائتلاف احزاب عرب اسرائیلی در مکان سوم قرار دارد و حزب شاس که متعلق به یهودیان فوق ارتدکس است در مکان چهارم و حزب اسرائیل خانه ما که آویگدور لیبرمن، وزیر سابق دفاع، رهبر آن است در رتبه پنجم قرار گرفته است.

آقای نتانیاهو، ۶۹ ساله، که از سال ۲۰۰۹ (۱۰ سال پیش) در پست نخست وزیری کشورش باقی مانده، ماه ژوئیه گذشته موفق شد رکورد طولانی‌ترین دوران نخست‌‍وزیری اسرائیل را به خود اختصاص دهد.

او وعده داده که در صورت پیروزی بخشی از سرزمین‌های اشغالی در کرانه باختری رود اردن را ضمیمه خاک اسرائیل کند.

وعده‌ای که فلسطینی‌ها را خشمگین کرده است. مقام‌های فلسطینی هشدار داده‌اند که هر اقدامی در این باره "میخ آخر بر تابوت مذاکرات صلح خاورمیانه" خواهد بود.

در مقابل، بنی گانتس، رهبر حزب آبی و سفید وعده‌ای در زمینه الحاق خاک سرزمین‌های اشغالی به اسرائیل نداده است.

هر چند او هم مانند آقای نتانیاهو گفته تقسیم بیت‌المقدس به دو شهر جداگانه را نخواهد پذیرفت. با وجود این موضع آقای گانتس درباره تشکیل کشور مستقل فلسطینی کاملا مشخص نیست.

موضوعات مرتبط