'ناخشنودی' دربار بریتانیا از انتشار گفتگوی نخست وزیر سابق با ملکه

ملکه و کامرون حق نشر عکس WPA Pool

منبعی در کاخ باکینگهام گفته است که دربار بریتانیا از انتشار گفتگوی دیوید کامرون، نخست وزیر سابق با ملکه الیزابت دوم ناخشنود است.

دربار بریتانیا به طور رسمی موضعی نگرفته اما منبعی به بی‌بی‌سی گفت "برای هیچ کس فایده‌ای ندارد" که محتوای گفتگوهای میان نخست‌وزیر و ملکه به طور عمومی منتشر شود.

در بریتانیا ملکه (یا شاه) باید در مسائل سیاسی بی‌طرف باشد و از گروه‌های مختلف جانبداری نکند. او خود راسا در مقام‌ تصمیم‌گیری سیاسی نیست و مطابق توصیه‌های نخست‌وزیر وظایف تشریفاتی خود را انجام می‌دهد.

دیوید کامرون به تازگی فاش کرده است که در جریان همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا از ملکه برای حمایت از باقی ماندن اسکاتلند در پادشاهی متحده کمک خواسته بود.

آقای کامرون گفت درخواستش خلاف قانون اساسی و نامناسب نبود، بلکه در این حد بود که ملکه بریتانیا "حتی شده کمی خم به ابرو بیاورد".

او گفته به واسطه "هراس فزاینده" از باخت در همه‌پرسی و رای اکثریت اسکاتلندی‌ها به استقلال این درخواست را با ملکه مطرح کرده بود.

ملکه الیزابت دوم در آستانه همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از مردم خواست "خیلی با دقت به آینده فکر کنند."

در آن همه‌پرسی اکثریت مردم اسکاتلند به باقی ماندن در پادشاهی متحده بریتانیا رای دادند.

کمی بعد دیوید کامرون یک همه‌پرسی جنجالی دیگر برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا برگزار کرد و رای اکثریت مردم به خروج باعث شد او از مقام خود استعفا دهد.

موضوعات مرتبط