سوال یونانی ها درباره یک زن: نابغه یا شیاد؟

حق نشر عکس Mattel
Image caption شهرت النا آنتونیادو باعث شد تولیدکننده باربی عروسک او را تولید کند

النا آنتونیادو، زن ۳۱ ساله یونانی فردی است که رسانه های یونان در سال های گذشته بارها درباره دستاوردهای بین المللی و علمی اش گزارش کرده اند.

خانم آنتونیادو در مصاحبه هایش خود را محقق ناسا، مربی فضانوردان، متخصص پیوند اعضای مصنوعی و فعال مبارزه با قاچاق اعضای بدن انسان معرفی کرده است.

در طول سال ها، رسانه های یونان ظاهرا بدون بررسی گفته های خانم آنتونیادو را منتشر کرده اند و او را یکی از باهوش ترین نخبه های این کشور معرفی کرده اند.

شهرت خانم آنتونیادو به قدری بالا گرفته که شرکت تولیدکننده عروسک های باربی، عروسک او را در مجموعه قهرمانان زن تولید کرده است.

بی بی سی نیز نام خانم آنتونیادو را در سال ۲۰۱۴ در فهرست ۱۰۰ زن برتر خود قرار داد و حزب راست گرای مردم هم تصویر او را میان تاثیرگذارترین یونانی های قرن قرار داده بود.

اما بی توجهی به صحت ادعاهای نابغه جوان زمانی پایان یافت که در اوایل این ماه، نیکی کرامیوس، وزیر آموزش یونان جایزه ای را به خاطر نقش النا آنتونیادو در گسترش علوم به او تقدیم کرد.

انتشار عکس النا آنتونیادو در کنار خانم وزیر باعث شد تا بعضی از دانشگاهیان و همین طور یک گروه فعال در شبکه های اجتماعی به بررسی سوابق او بپردازند و بعضی از ادعاهای را رد کنند و از بعضی دیگر به عنوان بزرگ نمایی نام ببرند.

نتیجه بررسی ها

الف- النا آنتونیادو مدعی شده بود که عضو گروه تحقیقاتی تولید کننده نخستین نای مصنوعی جهان است.

بررسی ها نشان داد در زمان اجرای این طرح، خانم آنتونیادو دانشجوی تحصیلات تکمیلی در دانشگاه یونیورسیتی کالج لندن بوده و نقش بسیار کوچکی در این طرح داشته است. البته طرح تولید نای مصنوعی شکست خورد.

حق نشر عکس Niki Keameu
Image caption انتشار عکس خانم آنتونیادو در حال دریافت جایزه در فیس بوک وزیر آموزش یونان جنجالی شد

ب- خانم آنتونیادو همچنین از خود به عنوان یک سرمایه گذار و مدیرعامل موفق در زمینه تولید اعضای پیوندی مصنوعی نام برده است.

تحقیقات نشان داد شرکت او وجود خارجی ندارد و نشانی اینترنتی آن هم غیرفعال است.

ج- خانم آنتونیادو گفته است که چند سال به عنوان محقق در سازمان فضایی آمریکا، ناسا فعالیت کرده است.

بررسی ها نشان داد او به عنوان دانشجو در یک دوره آموزشی ده هفته ای در ناسا شرکت کرده و در این مدت در بخش های مختلفی از این سازمان از خودش عکس گرفته است. ناسا می گوید خانم آنتونیادو هیچ وقت کارمند رسمی این سازمان نبوده ولی احتمال کار کردن او برای یکی از پیمان کارانش را رد نمی کند.

د- خانم آنتونیادو همچنین گفته که دارای مدرک دکترا است. بررسی ها نشان داده او صرفا دو مدرک تحصیلات تکمیلی دریافت کرده است.

خانم آنتونیادو در پاسخ به انتقادها گفته است هدف او رقابت با دانشگاهیان و محققان نبوده و خواهان آموختن موضوع های جدید از طریق شرکت در طرح های علمی است.

او همچنین تصویر بریده شده یک گواهی تقدیر از ناسا را منتشر کرده و بر ادعای خود مبنی بر کار کردن در ناسا تاکید کرده است.

موضوعات مرتبط