عضو حزب‌الله به "برنامه‌ریزی حملات تروریستی" در آمریکا متهم شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption به گفته دادستانی آمریکا ساختمان امپایر استیت از جمله هدف‌های مورد نظر فرد بازداشت شده بود

یک شهروند لبنانی‌تبار آمریکایی رسما به برنامه‌ریزی برای انجام حملات تروریستی در ایالات متحده متهم شده است.

وزارت دادگستری آمریکا گفته است که الکسی صعب، شهروند ۴۲ دوساله لبنانی که در سال ۲۰۰۸ تابعیت ایالات متحده را هم به دست آورد، از سال ۱۹۹۹ تحت آموزش گروه حزب‌الله لبنان قرار داشته است. در سال ۱۹۹۷، ایالات متحده این گروه شیعه وابسته به دولت ایران را در فهرست "سازمان‌های تروریستی" قرارداد.

به گفته وزارت دادگستری آمریکا، آقای صعب عضو بخشی از تشکیلات حزب‌الله لبنان بوده است که ماموریت‌های خارجی را برعهده دارد که از جمله شامل حمله سال ۲۰۱۲ به تعدادی مسافر اسرائیلی در فرودگاهی در بلغارستان بوده است.

الکسی صعب در سال ۲۰۰۰ وارد ایالات متحده شد و به گفته وزارت دادگستری آمریکا، از همان سال اطلاعاتی را برای گروه خود گردآوری می‌کرد که شامل هدف‌های احتمالی برای حملات تروریستی در شهرهای آمریکا بود. از جمله این هدف‌ها ساختمان امپایر استیت در نیویورک بوده است.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ایالات متحده گروه حزب‌الله را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده است

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا آمده است که در سال ۲۰۰۵، آقای صعب در خارج از خاک آمریکا در صدد قتل فردی مظنون به جاسوسی برای اسرائیل برآمد هرچند در این اقدام موفق نشد.

دادستانی نیویورک نیز گفته است که "الکسی صعب آموخته‌های خود را برای شناسایی هدف‌های بالقوه برای حملات تروریستی در سراسر خاک آمریکا به کار گرفت." به گفته دادستانی نیویورک "اگر چه این فرد به شهروندی ایالات متحده پذیرفته شده، اما وفاداری واقعی او به گروه حزب‌الله، یعنی یک سازمان تروریستی است که طی چند دهه عملیات تروریستی صدها تن را به قتل رسانده است."

دادخواست علیه الکسی صعب شامل ۹ فقره از جمله حمایت از سازمان تروریستی است که برای آن مجازات بیست سال زندان پیش‌بینی شده است. دادستانی همچنین وی را به "اقدام به ازدواج تقلبی" در سال ۲۰۱۲ متهم کرده و گفته‌ است که وی در صدد بود به این ترتیب، امکان ورود زنی را به آمریکا فراهم آورد. اتهامات مرتبط با ازدواج جعلی به نوبه خود تا بیست و پنج سال حبس در پی دارد.

در ماه مه سال جاری، یک آمریکایی لبنانی‌تبار به نام علی کورانی نیز در ارتباط با اقدام به کمک مالی و حمایت از "عملیات تروریستی" حزب‌الله و گردآوری اطلاعات در مورد ترتیبات امنیتی در فرودگاه‌های آمریکا مجرم شناخته شد. قرار است اواخر ماه جاری دادگاه مجازات این فرد را تعیین کند.

با تشدید اختلاف بین دولت‌‌های ایران و آمریکا در ماه‌های اخیر، برخی مقامات ایرانی هشدار داده بودند که در صورت بروز درگیری با آمریکا یا متحدان آن، گروه‌های تحت پوشش دولت ایران نیز به حمایت از ایران فعالیت خواهد کرد. برخی کارشناسان این نظر را ابراز کرده بودند که ممکن است این حمایت شامل عملیاتی در خاک آمریکا و کشورهای متحد آن باشد.