ائتلاف به رهبری عربستان از حمله به اهداف حوثی‌ها در شمال بندر حدیده خبر داد

حق نشر عکس EPA
Image caption عکس آرشیوی است- نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان پیش از این هم اهدافی را در حدیده مورد حمله قرار دادند

ائتلاف به رهبری عربستان در یمن از حمله به اهدافی متعلق به نیروهای حوثی در شمال بندر حدیده خبر داده‌اند.

یکی از سخنگویان ائتلاف گفته است که چهار پایگاه متعلق به شبه‌نظامیان حوثی که قایق‌های کنترل از راه دور و مین‌های دریایی در آنها ساخته می‌شد، کاملا تخریب شده است.

به گفته ائتلاف به رهبری عربستان محل‌هایی که هدف حمله قرار گرفت تهدیدی برای امنیت دریایی در تنگه باب المندب و جنوب دریای سرخ به شمار می‌رفت.

حوثی‌ها این حملات را نقض توافق آتش‌بس در حدیده دانسته‌اند که در پی گفتگوهای انجام شده در سوئد بدست آمد.

این اولین حمله نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان در یمن از شنبه گذشته یعنی از زمان حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان است. حوثی‌ها مسئولیت آن حمله را برعهده گرفتند اما عربستان و آمریکا ایران را مسبب آن می‌دانند.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

سازمان ملل و حوثی‌ها برای از سرگیری کمک‌های غذایی در یمن به توافق رسیدند

دومین حمله حوثی‌ها به فرودگاه ابها در عربستان

یمن طی حدود چهار سال گذشته درگیر جنگ داخلی بین حوثی‌های تحت حمایت ایران و نیروهای دولتی این کشور بوده که به عنوان دولت قانونی این کشور مورد شناسایی جامعه جهانی قرار دارد و از حمایت نظامی ائتلافی به رهبری عربستان سعودی برخوردار است.

در پائیز سال ٢٠١٤، شبه‌نظامیان حوثی با طرح درخواست سهم در دولت به رهبری عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری، وارد صنعا شدند.

پس از آنکه در جریان بهار عربی، علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن مجبور به کناره‌گیری شده بود، در سال ٢٠١٢ عبد ربه منصور هادی با برنامه‌ای شامل ایجاد ساختارهای سیاسی لازم برای استقرار دموکراسی به ریاست جمهوری انتخاب شد.

در بهار سال ٢٠١٥، در حالیکه حوثی‌ها عملا اختیارات رئیس جمهوری را سلب کرده بودند، وی از پایتخت گریخت و حوثی‌ها اعلام کردند که از مقام ریاست جمهوری استعفا داده و دولت او از مشروعیت برخوردار نیست.

با پیشروی نیروهای حوثی، شماری از کشورهای اسلامی و عرب ائتلافی را برای حمایت از دولت یمن ایجاد کردند که رهبری آن را عربستان سعودی در دست داشته است. بخش اصلی اقدامات این ائتلاف، عملیات هوایی علیه مواضع حوثی‌ها بوده که توسط نیروی هوایی سعودی انجام گرفته است. این عملیات خسارات و تلفات گسترده‌ای به غیرنظامیان نیز وارد کرده است. جنگ یمن باعث کمبود شدید اقلام اساسی شده است.

موضوعات مرتبط