ترامپ خبر 'وعده به رهبر خارجی' را مسخره خواند

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اتهامات یک افشاگر اطلاعاتی این کشور را مبنی "بر وعده نابجا به رهبر یک کشور خارجی" رد کرده و آن را خبری مسخره خوانده است.

گفته می‌شود این رهبر خارجی ولادیمیر زلنسکی، رهبر اوکراین است.

آقای ترامپ گفته است همیشه در گفتگوهای خود با رهبران کشورهای دیگر درست صحبت می‌کند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که آقای ترامپ از اوکراین خواسته اطلاعاتی را درباره جو بایدن و پسرش که عضو هیات مدیره یک شرکت گاز اوکراینی است در اختیار رییس جمهوری آمریکا بگذارد و آقای ترامپ هم در عوض حمایت نظامی از اوکراین را افزایش دهد.

جو بایدن سناتور و معاون رییس جمهوری سابق آمریکا از حزب دموکرات است و در حال حاضر پیشتاز نامزدی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ است.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی که بر اساس افشاگری‌های یک مقام اطلاعاتی آمریکا منتشر کرده نوشته است او حرف‌های آقای ترامپ را چنان نامتعارف و مشکل‌ساز دیده که به بازرس کل سازمان خود شکایت کرده است.

در همین حال روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از یک منبع بدون نام خبر داده که آقای ترامپ نزدیک به هشت بار از آقای زلنسکی رهبر اوکراین خواسته با رودی جولیانی وکیل شخصی او، برای تحقیق درباره پسر جو بایدن همکاری کند، اما وعده‌ای درعوض این همکاری نداده است.

روز جمعه، نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان گزارش‌‌های مربوط به این شکایت را جدی و برای امنیت ملی کشور بسیار نگران کننده خواند.

گفتگوی تلفنی آقای ترامپ و رهبر اوکراین روز ۲۵ ژوییه انجام شده و شکایت روز ۱۲ ماه اوت ثبت شده است.

واکنش رییس جمهوری آمریکا

آقای ترامپ طرح شکایت را "یک بازی سیاسی دیگر" خوانده و گفته است: "خبر مسخره‌ای است. این افشاگر حزبی است. اصلا نباید این اطلاعات را به دست می‌آورد. من با رهبران زیادی صحبت می‌کنم و همه هم صحبت‌های متعارفی هستند."

او در عین حال گفته که فعالیت‌های مالی آقای بایدن باید مورد تحقیق قرار بگیرد.

رییس جمهوری آمریکا خطاب به خبرنگاران گفت: "اصلا مهم نیست که من درباره چه صحبت کردم. یک نفر باید درباره میلیاردها دلار جو بایدن تحقیق کند، شما (خبرنگارها) این‌کار را نمی‌کنید چون دموکرات است."

روز پنجشنبه آقای ترامپ در حساب توییتری خود نوشت خبر دارد که تمام صحبت‌های تلفنی او با رهبران خارجی شنود می‌شود.

اوکراین گفته است رهبران دو کشور هفته آینده در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

از شکایت چه می‌دانیم؟

دموکرات‌ها در تلاشند تا این شکایت به کنگره برسد و هنوز جزییات چندانی از آن مشخص نیست.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دموکرات‌ها می‌خواهند بدانند آیا اوکراین برای تحقیق درباره جو بایدن و پسرش هانتر تحت فشار قرار گرفته است؟

مایکل اتکینسون، بازرس کل جامعه اطلاعاتی آمریکا نوشته است این شکایت از "مشکلی بسیار جدی و سوءاستفاده و نقض قانون" حکایت دارد که به اطلاعات محرمانه مرتبط است.

جوزف مگوایر مدیر موقت امنیت ملی تا امروز حاضر نشده اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار کنگره بگذارد و همین فریاد انتقاد دموکرات‌ها را بلند کرده است.

براساس قانون آمریکا اگر شکایت مطرح مایه "نگرانی فوری" باشد و اگر بازرس کل آن را "معتبر" بداند رییس اداره اطلاعات موظف است ظرف ۷ روز اطلاعات موجود را درباره این شکایت در اختیار کنگره بگذارد.

اوایل ماه جاری پیش از طرح شکایت این افشاگر آمریکایی، دموکرات‌های مجلس نمایندگان تحقیقی را درباره تعاملات آقای ترامپ و وکیلش رودی جولیانی با اوکراین آغاز کردند.

سه رییس کمیته مجلس نمایندگان گفته‌اند آقای ترامپ و رودی جولیانی تلاش کرده‌اند دولت اوکراین را برای تحقیق درباره جو بایدن و پسرش تحت فشار بگذارند.