یادداشت‌هایی از گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و رئیس جمهوری اوکراین منتشر شد

آقای ترامپ از همتای اوکراینی‌اش خواسته که با دادستان کل آمریکا و رودی جولیانی، وکیل شخصی‌اش در تماس باشد. حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای ترامپ از همتای اوکراینی‌اش خواسته که با دادستان کل آمریکا و رودی جولیانی، وکیل شخصی‌اش در تماس باشد.

کاخ سفید جزئیات تماس تلفنی دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا و همتای اوکراینی‌اش را منتشر کرد.

بر اساس سند منتشر شده رییس جمهوری آمریکا ۲۵ ژوئیه از ولادیمیر زلنسکی خواسته تا درباره جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری که فرزندش برای یک شرکت گاز در اوکراین کار می‌کند تحقیق کند.

نگرانی درباره این تماس تلفنی اولین بار از سوی یک افشاگر در یک سازمان امنیتی آمریکا مطرح شد.

بعد از مشخص شدن بخشی از اتهامات و شکایات مطرح شده علیه رییس جمهوری آمریکا، دموکرات‌ها آقای ترامپ را متهم کردند که برای بی‌اعتبار کردن رقیب سیاسی خود به دنبال کمک کشورهای خارجی دیگر است.

آقای ترامپ در ماه ژوییه کمک‌های نظامی کشورش به اوکراین را تعلیق کرده است اما تاکید دارد که قصد فشار بر دولت تازه اوکراین را نداشته است.

براساس قانون اساسی آمریکا، می‌توان رییس جمهوری کشور را در صورت ارتکاب "خیانت، رشوه یا جرایم کوچک یا بزرگ دیگر" استیضاح کرد.

جزئیات منتشر شده از سوی کاخ سفید، یادداشت‌هایی از این گفت‌وگو است. این یادداشت‌ها توسط مقام‌های آمریکایی که به این تماس تلفنی گوش می‌دادند، نوشته شده است.

گزارش‌ها درباره این تماس تلفنی و درخواست آقای ترامپ از همتای اوکراینی، باعث شده که دموکرات‌ها در کنگره آمریکا تحقیقات مقدماتی برای استیضاح آقای ترامپ را در مجلس نمایندگان آغاز کنند.

"دادستان خوب"

براساس متن پیاده شده مکالمات دو رییس جمهوری، آقای ترامپ به همتای اوکراینی خود گفته است: "شنیدم که دادستان خیلی خوبی داشتی و از کار برکنارش کردند. این واقعا بی‌انصافی است. مردم زیادی درباره این موضوع حرف می‌زنند، اینکه چطور دادستان خیلی خوب شما را زمین زدند و آدم‌های خیلی بدی در این کار دست داشتند."

آقای ترامپ ادامه می‌دهد: "موضوع دیگر این است که حرف‌های زیادی درباره نقش پسر بایدن مطرح است. اینکه بایدن تعقیب پرونده (مربوط به پسرش) را متوقف کرده و خیلی‌ها به دنبال این هستند که ته توی ماجرا را روشن کنند. بنابراین هرکاری در این زمینه بتوانی برای دادستان کل ما بکنی عالی خواهد بود. بایدن دور افتاده بود و درباره اینکه چطور جریان قضایی را متوقف کرده پز می‌داد، بنابراین اگر یک نگاهی به ماجرا بندازی...به نظر من که خیلی وحشتناک است."

رییس جمهوری اوکراین پاسخ داده: "ما ترتیب این کار را می‌دهیم و روی تحقیقات این پرونده کار می‌کنیم."

آقای زلنسکی درعین حال بابت اینکه در سفر پیشین خود به نیویورک در برج ترامپ اقامت داشته از رییس جمهوری تشکر می‌کند.

رییس جمهوری آمریکا درعین حال در این تماس تلفنی از همتای اوکراینی‌اش می‌خواهد با ویلیام بار دادستان کل آمریکا و رودلف جولیانی، وکیل شخصی او در این زمینه همکاری کند.

روز چهارشنبه وزارت دادگستری آمریکا گفت آقای ترامپ از دادستان کشور نخواسته تحقیقی درباره آقای بایدن انجام دهد و آقای بار هم ارتباطی در این زمینه با اوکراین برقرار نکرده است.

بایدن و دادستان اخراجی

دونالد ترامپ و متحدان محافظه‌کار او بر این موضوع تمرکز کرده‌اند که جو بایدن در دوران معاونت ریاست جمهوری خود برای برکناری ویکتور شوکین لابی کرده است.

آقای شوکین در دوران دادستانی خود تحقیقاتی را درباره شرکت گاز طبیعی بوریسما آغاز کرده بود که هانتر بایدن، فرزند معاون وقت ریاست جمهوری در هیات مدیره آن عضو بود.

با این همه آقای بایدن تنها مقام غربی نبود که خواستار برکناری ویکتور شوکین شده بود و چشم پوشی‌‌های او در برخورد با فساد موضوع انتقاد بسیاری از مقامات غربی دیگر هم بود.

آقای بایدن سال گذشته در یک مراسم گفته بود در زمان معاونت ریاست جمهوری خود اوکراین را تهدید کرده که اگر ویکتور شوکین را برکنار نکند یک میلیارد دلار کمک به این کشور را به حالت تعلیق درخواهد آورد.

تا کنون هیچ مدرکی درباره غیرقانونی بودن کار آقای بایدن به میان نیامده است.

جدول زمانی تحولات

  • ۱۸ ژوییه: دونالد ترامپ به مشاوران خود در کاخ سفید دستور می‌دهد ۴۰۰ میلیون دلار کمک نطامی به اوکراین را تعلیق کنند.
  • ۲۵ ژوییه: دونالدر ترامپ نیم ساعت با همتای اوکراینی خود با تلفن گفتگو می‌کند.
  • ۹ سپتامبر: کنگره از شکایتی توسط یک افشاگر داخلی در یک سازمان امنیتی باخبر می‌شود اما کاخ سفید مانع دسترسی کنگره به مدارک مربوط به این شکایت می‌شود.
  • ۱۱ سپتامبر: پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا کمک نظامی به اوکراین را آزاد می‌کنند.
  • ۲۳ سپتامبر: دونالد ترامپ اذعان می‌کند که جلوی کمک‌های نظامی به اوکراین را گرفته اما می‌گوید دلیل آن نگرانی درباره "فساد" بوده است.
  • ۲۴ سپتامبر: دونالد ترامپ می‌گوید دلیل تعلیق کمک نظامی این بوده که کشورهای دیگر مجبور به پرداخت میزان بیشتری از کمک‌های نظامی به اوکراین شوند.

رییس جمهوری آمریکا قول داده بود متن کامل، بدون سانسور و خارج شده از طبقه‌بندی محرمانه این گفتگو منتشر خواهد شد.

با وجود این جزییاتی که روز چهارشنبه توسط کاخ سفید منتشر شد یادداشت‌هایی است که مقام‌های آمریکایی هنگام شنیدن این گفتگو برداشته‌اند.

این تماس چند روز بعد از تعلیق کمک نظامی آمریکا به اوکراین انجام شد. با وجود این براساس یادداشت‌های منتشر شده از این تماس آقای ترامپ درخصوص ارتباط کمک نظامی واشنگتن به انجام تحقیقات موردنظرش حرفی نمی‌زند. تنها قبل از فشار بر رییس جمهوری اوکراین برای تحقیق درباره رقیب دموکراتش، بر اهمیت کمک اقتصادی واشنگتن برای اوکراین تاکید می‌کند.

آقای ترامپ می‌گوید: یک چیز را مطمئنم، آمریکا برای اوکراین کارهای زیادی می‌کند."

کراود استرایک

در یکی از بخش‌های به شدت سانسور شده متن منتشر شده، آقای ترامپ به "سرور" و "کراود استرایک" اشاره می‌کند.

آقای ترامپ از رییس جمهوری اوکراین می‌خواهد به او "لطفی بکند" و می‌افزاید " می‌خواهم بدانم کل این ماجرای اوکراین و آنچه که به کراود استرایک معروف شده به کجا کشید. فکر می‌کنم یکی از ثروتمندانتان درگیر این موضوع است. می‌گویند سرور در اوکراین است.

کراود استرایک یک شرکت امنیت سایبری است که کمیته ملی حزب دموکرات در سال ۲۰۱۶ استخدام کرد تا درباره هک شدن سرور ای‌میل‌هایش تحقیق کند.

این هک به افشای ای‌میل‌های زیادی منجر شد که در نهایت مایه شرمندگی کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون شد.

کراود استرایک در تحقیقات خود به این نتیجه رسید که چند گروه هکر مظنون به ارتباط به دولت روسیه مسئول این حمله سایبری بودند.

آقای ترامپ قبلا این موضوع را مطرح کرده بود که چرا کمیته ملی حزب دموکرات به جای استخدام کراود استرایک سرور خود را به پلیس فدرال آمریکا تحویل نداده است.

رییس جمهوری آمریکا در آوریل ۲۰۱۷ به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود شنیده است صاحب کراود استرایک یک ثروتمند اوکراینی است.

اس باشد.

مطالب مرتبط