کاخ سفید 'می‌خواست مکالمه ترامپ با رئیس‌جمهور اوکراین را پنهان کند'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
آغاز تحقیق و تفحص با هدف استیضاح احتمالی ترامپ

متن شکایت یک مقام اطلاعاتی آمریکا درباره ادعای تخلف دونالد ترامپ منتشر شده است و در بخشی از آن ادعا شده که کاخ سفید به دنبال پنهان کردن جزئیات مکالمه تلفنی آقای ترامپ با رئیس‌جمهور اوکراین بوده است.

پس از گزارش‌ها از شکایت این مقام افشاگر اطلاعاتی، متن مکالمه تلفنی دونالد ترامپ با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین منتشر شده است.

در این مکالمه آقای ترامپ از آقای زلنسکی می‌خواهد تا احتمال فساد اقتصادی پسر جو بایدن را پیگیری کند. پسر آقای بایدن برای یک شرکت انرژی در اوکراین کار می‌کرده است.

شکایت مقام اطلاعاتی این است که آقای ترامپ در ازای این اطلاعات علیه رقیب سیاسی خود، وعده افزایش کمک نظامی به اوکراین داده است.

در متن این شکایت آمده که کاخ سفید متن مکالمه با رئیس‌جمهور اوکراین را در سیستم‌های کامپیوتری معمولی ضبط نکرده، بلکه آن را در سیستمی جداگانه و مربوط به اسناد محرمانه ذخیره کرده است.

این افشاگری علیه آقای ترامپ باعث شده که دموکرات‌های کنگره آمریکا روند استیضاح رئیس‌جمهور را به طور رسمی در مجلس نمایندگان آغاز کنند.

دونالد ترامپ اذعان کرده است که جلوی پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار کمک نظامی به اوکراین را در مقطع مکالمه با رئیس جمهور اوکراین گرفته است، اما گفته این تصمیم به خاطر فشار به اوکراین برای تحقیق درباره پسر جو بایدن گرفته نشده است.

آقای ترامپ برنامه دموکرات‌ها برای استیضاح را مضحک خوانده و گفته آنها به دنبال نابودی حزب جمهوری‌خواه هستند و جمهوری‌خواهان باید در برابرشان متحد بمانند.

کنگره آمریکا خواهان انتشار شکایت مقام افشاگر اطلاعاتی، که هویتش ناشناس مانده، بود، اما مدیر جامعه اطلاعاتی آمریکا، که دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی مختلف آمریکا جزو آن هستند، نخست محتوای شکایت را در اختیار کنگره نگذاشت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رئیس جامعه اطلاعاتی آمریکا برای ادای توضیح در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان حاضر شده

جوزف مگوایر، مدیر جامعه اطلاعاتی آمریکا، روز پنجشنبه به کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان رفت تا درباره این شکایت توضیح بدهد.

آقای مگوایر در کنگره گفت موضوع مورد بحث بی‌سابقه و ویژه است.

شکایت مقام اطلاعاتی آقای ترامپ را متهم کرده که از قدرت خود سوءاستفاده کرده تا یک کشور خارجی را به مداخله در انتخابات ۲۰۲۰ فرابخواند.

جو بایدن، معاون باراک اوباما در دوره ریاست جمهوری او، یکی از داوطلبان اصلی برای نامزدی از طرف حزب دموکرات است.

آقای ترامپ پیش از آن که موضوع پسر آقای بایدن را پیش بکشد، به آقای زلنسکی گفته "آمریکا خیلی خیلی با اوکراین خوب بوده، و نمی‌توانم بگویم که این ضرورتا متقابل بوده است."

انتشار متن شکایت مقام اطلاعاتی به موجی از انتقاد چهره‌های دموکرات از آقای ترامپ منجر شده است.

برنی سندرز، یکی از سناتورهای دموکرات و از داوطلبان اصلی نامزدی ریاست جمهوری از طرف آنها، گفته این ماجرا تنها "نوک کوه یخ از رفتار فاسد، غیرقانونی و غیراخلاقی این رئیس جمهور است."