نگرانی مسکو از احتمال انتشار محتوای تلفن‌های ترامپ-پوتین

دموکرات‌ها در کنگره خواستار دسترسی به گفتگوهای تلفنی آقای ترامپ با رهبران جهان از جمله ولادیمیر پوتین شده‌اند حق نشر عکس Reuters
Image caption دموکرات‌ها در کنگره خواستار دسترسی به گفتگوهای تلفنی آقای ترامپ با رهبران جهان از جمله ولادیمیر پوتین شده‌اند

کرملین می‌گوید انتشار محتوای محرمانه گفتگوهای تلفنی رهبران جهان امری مرسوم و مقبول نیست و به همین جهت مسکو امیدوار است کاخ‌سفید پس از جنجال بر سر محتوای منتشر شده گفتگوی تلفنی آقای ترامپ با رئیس جمهور اوکراین، رویه مشابهی در زمینه گفتگوهای رهبران آمریکا و روسیه در پیش نگیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیمیتری پسکوف، سخنگوی دولت روسیه روز گذشته (جمعه ۲۷ سپتامبر) در واکنش به جنجال‌‍ جاری در واشنگتن بر سر محتوای گفتگوی دونالد ترامپ و ولودیمیر زلنسکی در اواخر ماه ژوئیه گذشته گفت امیدوار است کاخ‌سفید سراغ انتشار محتوای گفتگوهای ولادیمیر پوتین با رئیس جمهوری آمریکا نرود.

اظهارات آقای پسکوف همزمان با گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی روی داد که روز شنبه، ۲۸ سپتامبر، خبر دادند کاخ سفید دسترسی به محتوای مکالمات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با برخی مقام‌ها از جمله ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی را محدود کرده است.

بیشتر بخوانید:

روزنامه واشنگتن پست نوشته است که محتوای گفتگوی سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه با آقای ترامپ در کاخ سفید در سال ۲۰۱۷ نیز طبقه‌بندی فوری سری شده و فقط تعداد معدودی از اطرافیان دونالد ترامپ به آن دسترسی دارند.

گزارش شده که در این دیدار، آقای ترامپ گفته است نگران دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ نبوده است.

نیویورک‌تایمز هم نوشته که محتوای مکالمات آقای ترامپ با ولادیمیر پوتین و محمد بن سلمان به یک سرور امنیتی منتقل شده‌اند.

شبکه سی ان ان می‌گوید محتوای مکالمات آقای ترامپ با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در دسترس نیست که به گفته منابع سی ان ان، "غیر عادی" است.

بیشتر بخوانید:

مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه گذشته تحقیقات مقدماتی برای استیضاح رئیس‌جمهوری را به طور رسمی آغاز کرد. آقای ترامپ متهم شده که در تماس تلفنی با رئیس جمهوری اوکراین، او را برای تحقیق درباره جو بایدن رقیب دموکراتش تحت فشار قرار داده است.

آقای ترامپ اتهام فشار بر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین را رد کرده است. نگرانی درباره این تماس تلفنی اولین بار از سوی یک افشاگر در یک سازمان امنیتی آمریکا مطرح شد.

دموکرات‌ها آقای ترامپ را متهم کرده‌اند که برای بی‌اعتبار کردن رقیب سیاسی خود به دنبال کمک کشورهای خارجی است، اتهامی که آقای ترامپ آن را رد می‌کند.

کاخ سفید پیشتر محتوای مکالمات رهبران آمریکا و اوکراین را منتشر نکرده بود اما در نهایت متن مکالمه تلفنی منتشر شد.

بر اساس سند منتشر شده، رییس جمهوری آمریکا روز ۲۵ ژوئیه از آقای زلنسکی خواسته بود تا درباره جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری که فرزندش برای یک شرکت گاز در اوکراین کار می‌کند تحقیق کند.

امروز (شنبه ۲۸ سپتامبر) همچنین گزارش شد که قرار است تا چند روز دیگر ۵ مقام دولتی از جمله مایک پومپئو، وزیر خارجه، برای ادای توضیحات ودر راستای تحقیق و تفحص درباره لزوم استیضاح احتمالی آقای ترامپ در برابر نمایندگان کنگره حاضر شوند.