پیروزی حزب محافظه کار مردم در انتخابات اتریش

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای کورتس، ۳۳ ساله، پس از اعلام نتایج مقدماتی از "همه رای دهندگان" قدردانی کرد

سباستین کورتس، رهبر حزب محافظه‌کار مردم و صدراعظم پیشین اتریش، در انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور پیروز شده است.

بنا بر نتایج اعلام شده، آقای کورتس حدود ۳۸ درصد آرا را کسب کرده است. این در حالیست که متحدان سابق وی در حزب راست افراطی آزادی حدود ۱۷ درصد آرا را به دست آورده اند که سهم کمتری نسبت به گذشته است.

مردم اتریش روز یکشنبه (۲۹ سپتامبر) به پای صندوق های رای رفتند. مراکز اخذ رای از ساعت ۷ صبح به وقت محلی باز شد و رای گیری تا ساعت ۵ عصر ادامه یافت.

در این انتخابات احزاب سوسیال دموکرات، سبزها و لیبرال‌ها نیز رقابت تنگاتنگی با هم داشتند.

حزب مردم به رهبری سباستین کورتس از نه ایالت در هشت ایالت پیروز شده است. در وین، سوسیال دموکرات ها پیروز شدند.

آقای کورتس، ۳۳ ساله، پس از اعلام نتایج مقدماتی در مقر حزب خود گفت که بسیار تحت تاثیر قرار گرفته است. او همچنین از "همه رای دهندگان" قدردانی کرد.

سباستین کورتس برای تشکیل دولت، به ائتلاف با دیگر احزاب نیاز خواهد داشت. او پس از انتخابات سال ۲۰۱۷ و به دنبال ائتلاف با راست افراطی، صدراعظم شده بود که پس از انتشار یک ویدیوی جنجالی در ماه مه امسال استعفا کرد.

فروپاشی دولت اتریش پس از انتشار ویدیویی از هاینتس کریستیان اشتراخه، رهبر حزب آزادی و معاون صدراعظم به وقوع پیوست که او در آن ظاهرا وعده اعطای قراردادهای دولتی در ازای کسب حمایت سیاسی به کسی که ادعا می کرد از بستگان نزدیک یک شهروند قدرتمند روسیه است را داد. در پی انتشار آن ویدیو، هاینز کریستین اشتراخه ناچار به استعفا شد و سباستین کورتس درخواست انتخابات زودهنگام کرد.

ناظران معتقدند احتمال ائتلاف مجدد دو حزب مردم و آزادی وجود دارد، اما در عین حال این احتمال نیز وجود دارد که سباستین کورتس به جای متحد سابق خود گزینه های دیگری را بررسی کند، از جمله تشکیل دولت ائتلافی با دو حزب کوچک تر سبزها و نئوس.

انتظار می‌رود که مذاکرات برای تشکیل دولت آینده دشوار باشد و هفته‌ها به طول بیانجامد.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس EPA
Image caption سباستین کورتس، صدراعظم اتریش و هاینتس کریستیان اشتراخه (سمت راست)، معاون سابق او. بسیاری دولت این دو را مهاجرستیز و متمایل به آرمان‌های راست افراطی می‌خوانند

ویدیوی افشاگرانه چه بود؟

در ویدیویی که چاشنی اصلی این جنجال شده آقای اشتراخه در یک ویلا با زنی که خود را سرمایه‌دار روس معرفی کرده گپ می‌زند و به او وعده می‌دهد که در صورت خریداری سهام یک روزنامه منتقد دولت و تغییر سردبیری او به نفع حزب آقای اشتراخه، او حاضر است قراردادهای دولتی مانند آنچه در بخش ساختمانی وجود دارد را به این "سرمایه‌گذار روس" دهد.

اما خود او گفته این سخنان را که به اعتراف خودش "بچه‌گانه" بوده در هنگام مستی بیان کرده اما همزمان پذیرفته که آنچه انجام داده "احمقانه و غیرمسئولانه بوده" و همزمان با تقدیم استعفایش تصریح کرده "از قدرت کنار می‌کشم تا آسیب بیشتری به دولت نرسانم."

سباستین کورتس نیز پس از انتشار این ویدیو گفته بود: "مهمترین قسمت این ویدئو نگرشی است که معطوف به سوءاستفاده از قدرت است. معطوف به سوءاستفاده از پول مالیات دهندگان. معطوف به همراه کردن رسانه‌ها در این کشور".

آقای کورتس گفته محتوای ویدیوی فاش شده برای خود او هم توهین‌آمیز بوده است.

موضوعات مرتبط