دولت بریتانیا طرح تازه برگزیت را منتشر کرد

Boris Johnson حق نشر عکس Getty Images

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه پیشنهاد 'نهایی' خود برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را منتشر کرده و هشدار داده است که اگر شرایط او پذیرفته نشود بریتانیا تا روز ۳۱ اکتبر بدون امضای توافق از این اتحادیه خارج خواهد شد.

کمیسیون اروپا در واکنش گفت که پیشرفت هایی حاصل شده اما "مشکلاتی" باقی است.

نخست وزیر بریتانیا در نامه ای به ژان کلود یونکر، رئیس این کمیسیون، نوشت که پیشنهادهای تازه "به تصمیم مردم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا احترام می گذارد، و در عین حال به صورت عملی به عواقب آن تصمیم در مورد ایرلند و ایرلند شمالی رسیدگی می کند."

منابع آگاه گفتند دولت امیدوار است بتواند به سرعت وارد یک دوره مذاکرات فشرده ده روزه با اتحادیه اروپا شود، با این هدف که دو طرف تا ۱۷ اکتبر به توافق برسند.

آقای یونکر از آنچه "پیشرفت های مثبت" در بعضی بخش ها خواند استقبال کرد اما گفت که سیستم پیشنهادی بریتانیا برای "مدیریت" ترتیبات تازه "مشکل آفرین" است و مقررات مربوط به گمرک همچنان مایه نگرانی است.

لیو وارادکار نخست وزیر ایرلند گفت که پیشنهاد آقای جانسون "کاملا با اهدافی که بر سر آنها توافق شده همخوانی ندارد". او به شرایط پیشنهاد برای حفظ بازار یکپارچه اتحادیه اروپا، حفاظت از صلح در ایرلند شمالی و حمایت از همکاری اقتصادی با جمهوری ایرلند اشاره کرد، اما افزود که گفتگوها ادامه خواهد یافت.

این طرح هفت صفحه ای پیش بینی می کند که ایرلند شمالی بخشی از بازار یکپارچه اروپا باقی بماند اما از اتحادیه گمرکی خارج شود که بازرسی های تازه گمرکی در مرز را به دنبال خواهد داشت.

این طرح ابتدا به تصویب مجلس ایرلند شمالی خواهد رسید و بعد هر چهار سال یک بار دوباره به رای گذاشته خواهد شد.

حق نشر عکس AFP/Getty Images

بریتانیا طبق برنامه باید تا ۳۱ اکتبر - کمتر از ۳۰ روز دیگر - از اتحادیه اروپا خارج شود و دولت پافشاری می کند که تعلیق های بیشتر ورای این ضرب الاجل را به مذاکره نخواهد گذاشت.

مقام ها در بروکسل، مقر اتحادیه اروپا، همچون مخالفان برگزیت در داخل بریتانیا نگرانند که اگر بریتانیا بدون رسیدن به یک توافق به عضویت ۴۶ ساله خود در اتحادیه اروپا پایان دهد هرج و مرج اقتصادی به بار آید.

آقای جانسون پیشتر اخطار داده بود که این پیشنهاد "نهایی" اوست، اما به گزارش خبرگزاری فرانسه راه حل تازه و پیچیده او در این مقطع با واکنش سرد بروکسل مواجه شده است.

یک عضو ارشد پارلمان اروپایی به این خبرگزاری گفت که واکنش پارلمان اروپا "اصلا مثبت نیست."

گای ورهوفستات سرپرست "گروه سکانداری برگزیت" در پارلمان اروپا گفت که پیشنهاد بریتانیا تلاشی جدی برای رسیدن به یک توافق نیست بلکه کوششی برای انداختن تقصیر شکست به گردن بروکسل است.

او گفت: "ارزیابی اولیه تقریبا کلیه اعضای گروه سکانداری، به هیچ وجه مثبت نیست."

آقای جانسون گفت که دو طرف تا روز ۱۱ اکتبر وقت دارند بر سر خطوط کلی یک طرح سازش کنند تا سران اتحادیه در اجلاس ۱۷ و ۱۸ اکتبر فرصت بررسی آن را داشته باشند.

او در یک کنفرانس حزب محافظه کار در شهر منچستر گفت: "بگذارید شکی نماند... آلترناتیو دیگر عدم توافق است. این اصلا نتیجه ای نیست که ما به دنبالش باشیم، اما دوستان بگذارید بگویم که این نتیجه ای است که برای آن آماده ایم."

تازه ترین طرح آقای جانسون شامل چندین بند اساسی است که رهبران اتحادیه اروپا قبلا قاطعانه رد کرده اند.

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا بعد از تماسی تلفنی با نخست وزیر بریتانیا به "مسائل مشکل آفرینی که نیازمند کار بیشتر در روزهای آینده است" اشاره کرد.