آیت‌الله سیستانی خشونت‌ها در عراق را محکوم کرد

اعتراضات عراق حق نشر عکس Reuters

آیت الله سیستانی از مراجع تقلید شیعه در عراق خشونت‌های نیروهای امنیتی و همچنین معترضان را در اعتراضات روزهای اخیر در این کشور محکوم کرد.

شهرهای مختلف عراق از جمله بغداد، پایتخت، از سه روز پیش صحنه اعتراضات گسترده‌ای بوده است. این اعتراضات تاکنون به کشته شدن دست کم ۳۰ نفر و مجروح شدن ۳۴ نفر منجر شده است.

آیت الله سیستانی ضمن ابراز همدردی با معترضانی که از فقدان شغل و خدمات عمومی و فساد خشمگین هستند، گفته است که دولت در برآورده کردن درخواست‌های مردم در ایجاد اصلاحات شکست خورده است.

او گفته دولت باید قبل از آن که خیلی دیر شود، دست به اقدام بزند

پیشترعادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق ضمن پذیرفتن "مطالبات به حق" معترضان خواهان پایان دادن به اعتراضات و برقراری آرامش شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق گفت که او پاسخگوی نگرانی‌های معترضان خواهد بود،

تظاهرات‌کنندگان از فساد دولتی و اداری، نامناسب بودن خدمات عمومی و نرخ بالای بیکاری خشمگین هستند.

در حالی که معترضان خواستار استعفای عادل عبدالمهدی هستند، او در یک سخنرانی بی سابقه تلویزیونی، با لحنی مسالمت جویانه با معترضان صحبت کرد.

نخست‌وزیر عراق گفت که پاسخگوی نگرانی‌های معترضان خواهد بود، اما در عین حال هشدار داد که "هیچ راه حل جادویی" برای مشکلات این کشور وجود ندارد.

هزاران معترض مقررات منع آمد و شد در بغداد و چندین استان جنوبی این کشور را نادیده گرفته و به خیابان‌ها آمده‌اند و در مقابل، نیروهای امنیتی به آنها تیراندازی کردند.

آقای مهدی در سخنان خود خواستار حمایت قانونگذاران این کشور شد. او وعده تصویب قانون جدیدی را داد که براساس آن خانواده‌های فقیر بتوانند از حداقل درآمد برخوردار باشند.

او خطاب به معترضان گفت: "تایید می‌کنم که صدای شما حتی قبل از این که دست به اعتراض بزنید، شنیده شده است."

اما در عین حال افزود که ایجاد تغییرات نیازمند زمان است.

حق نشر عکس Reuters

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

ادامه ناآرامی‌های در عراق؛ تعداد کشته‌شدگان افزایش یافت

اعتراضات عراق؛ افزایش شمار کشته شدگان، معترضان دوباره تجمع کردند

اعتراضات اخیر در عراق که ظاهرا بدون هر گونه رهبری سازمان یافته انجام شده، بزرگترین اعتراضات از زمان نخست‌وزیری آقای مهدی در یک سال پیش است.

سازمان ملل و آمریکا نگرانی خود را نسبت به بروز خشونت در این کشور ابراز کردند و خواستار خویشتنداری مقامات عراق شدند.

روز گذشته، پنج شنبه ۳ اکتبر(۱۱ مهر)، دیده بان حقوق بشر از دولت عراق خواست تا فورا جلوی خشونت نیروهای امنیتی را بگیرند.

دولت عراق از صبح روز گذشته به طور نامحدود قانون منع آمد و شد وضع کرده و تنها به مسافران فرودگاه‌ها، آمبولانس‌ها و زائران اجازه تردد در سطح بغداد داده شده است.

روزگذشته نیروهای امنیتی و ضدشورش راه‌های اصلی را بسته‌ و کنترل پل‌های بغداد را در دست گرفتند. اینترنت بسیار کم سرعت شده و معترضان توان ارتباطی و هماهنگی خود را که از طریق شبکه‌های اجتماعی انجام می‌گرفت بسیار محدود توصیف می‌کنند.

حق نشر عکس AFP

موضوعات مرتبط