رمزگذاری فیس‌بوک 'امنیت عمومی را به خطر می‌اندازد'

فیس حق نشر عکس Getty Images
Image caption پریتی پاتل وزیر کشور بریتانیا

پریتی پاتل وزیر کشور بریتانیا، دادستان کل آمریکا و وزیر کشور استرالیا، در نامه‌ای سرگشاده به فیس‌بوک خواستار تجدید نظر این شرکت در طرح‌ رمزگذاری پیام‌ها شدند. به‌گفته آنها، این طرح "زندگی و امنیت کودکان" را به خطر می‌اندازد.

این نامه را خانم پاتل، ویلیام بار دادستان کل آمریکا، کوین مک‌آلینان وزیر موقت امنیت میهنی آمریکا و پیتر داتون وزیر کشور استرالیا امضا کرده‌اند.

فیس‌بوک اعلام کرده قصد دارد تمام پیام‌رسان‌ها در تمام شبکه‌های اجتماعی‌اش -از جمله واتس‌اپ و اینستاگرام- را از مبدا تا مقصد رمزگذاری کند و محتوای پیام فقط بر فرستنده و گیرنده روشن شود.

نویسندگان نامه معتقدند اقدام فیس‌بوک می‌تواند تلاش‌های بین‌المللی مجریان قانون برای دسترسی سریعتر به پیام‌های خصوصی در رسانه‌های اجتماعی -طبق توافق بریتانیا و آمریکا- را با مانع روبرو کند.

در این نامه آمده: "شرکت‌های تکنولوژی مانند فیس‌بوک مسئول ایجاد توازن بین حریم خصوصی و امنیت عمومی هستند."

"فیس‌بوک هنوز هیچ اطمینان خاطری نداده که رمزگذاری از مبدا تا مقصد مانع شناسایی و تعقیب مجرمان فعال در رسانه‌هایش نخواهد بود."

آمریکا و بریتانیا توافق کرده‌اند که برای نظارت فرا مرزی بیشتر، موانع دسترسی به اطلاعاتی از این دست را بردارند، یعنی مقامات امنیتی و قضائی بریتانیا می‌توانند از شرکت‌های آمریکایی در مواردی مانند تروریسم، سوء استفاده جنسی از کودکان و دیگر جرائم سنگین، درخواست دسترسی به اطلاعات کاربران را کنند.

فیس‌بوک در این باره گفت: "این حق مردم است که مکالمات خصوصی‌شان در رسانه‌های اجتماعی محفوظ باشد."

ویل کات‌کارت رئیس واتس‌اپ که متعلق به فیس‌بوک است پیشتر به "نیوز هکر" گفته بود: "رمزگذاری مبدا تا مقصد از حق میلیاردها نفر حفاظت می‌کند."

فیس‌بوک گفت برای اجرای این طرح "با متخصصان امنیت کودکان، دولت‌ها و شرکت‌های تکنولوژی از نزدیک مشورت می‌کند و گروه‌های جدید و تکنولوژی پیچیده‌ای" را به امنیت مردم اختصاص داده است.

بیشتر بخوانید:

پیش از توافق آمریکا و بریتانیا، روند درخواست اطلاعات از شرکت‌های آمریکایی از شش تا دو سال وقت می‌گرفت اما اکنون این امید هست که با این توافق تحقیقات با سرعت بیشتری انجام شوند، در عرض چند هفته و حتی چند روز.

با این حال یک مشکل اصلی وجود دارد: پیام‌های اینترنتی که با رمزگذاری از مبداء تا مقصد ارسال می‌شوند، مثل واتس‌اپ، غیرقابل خواندن باقی می‌مانند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فیس‌بوک : "این حق مردم است که مکالمات خصوصی‌شان بر رسانه‌های اجتماعی حفظ شود"

حریم خصوصی و امنیت

پس از رسوایی‌های سواستفاده از داده‌های شخصی، شبکه‌های اجتماعی بر حریم خصوصی تمرکز کرده‌اند و اکنون رمزگذاری را به کاربران پیشنهاد می‌کنند.

در سال ۲۰۱۸، فیس‌بوک، ۱۶.۸ میلیون گزارش بهره‌کشی جنسی از کودکان را به "سازمان ملی کودکان گمشده و مورد بهره‌کشی آمریکا" ارسال کرد. به تخمین سازمان جرانم ملی، این گزارش‌ها به بیش از ۲۵۰۰ دستگیری و امنیت ۳۰۰۰ کودک منجر شده است.

هنوز روشن نیست آیا قانون جدید دسترسی به اطلاعات بتواند شرکت‌هایی مانند فیس‌بوک را مجبور کند درهای پشتی را به روی مجریان قانون باز کنند.

آلکس استاموس، کارمند پیشین فن‌آوری فیس‎بوک در توئیتی نوشت این توافق به دادگاه‌های بریتانیا اجازه می‌دهد درخواست‌هایی معادل دادگاه‌های آمریکا صادر کنند اما به آنها اجازه دسترسی به چیزهایی را نمی‌دهد که در دسترس دادگاه‌های آمریکا نیستند.

او نوشت مجوز نفوذ به شبکه‌های اجتماعی مانند واتس‌آپ، دسترسی به اطلاعاتی نظیر آدرس آی‌پی، شماره تلفن‌ها، فهرست تماس‌ها و عکس‌ها را شامل می‌شود اما پیام‌های رمزگذاری شده و الحاقاتش را در برنمی‌گیرد.

موضوعات مرتبط