فرماندهان نظامی کشورهای عربی خلیج فارس، 'نقض حریم هوایی‌شان' را در حمله به آرامکو محکوم کردند

آرامکو حق نشر عکس Getty Images
Image caption در روز ۱۶ سپتامبر و دو روز بعد از حمله به آرامکو، سخنگوی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان یک کنفرانس خبری برگزار کرد و در آن گفت که ایران در این حمله دست داشته است

فرماندهان نظامی کشورهای عربی خلیج فارس، در جلسه‌ای که روز جمعه برگزار شد 'استفاده از حریم هوایی‌شان' برای حمله به تاسیسات آرامکو را محکوم کردند.

حمله به تاسیسات آرامکو در روز ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) رخ داد. گروه حوثی‌های یمن در جنوب شبه‌جزیره عربستان مسئولیت این حمله را برعهده گرفت. اما عربستان و آمریکا انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفتند.

در بیانیه روز جمعه فرماندهان کشورهای عربی هیچ اشاره‌ای به نام کشوری مشخص نشده است. در جلسه این نظامیان که روز پنج‌شنبه و به درخواست عربستان برگزار شد، روسای ستاد مشترک تمامی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس شامل عربستان، امارات، کویت، بحرین، قطر و عمان حضور داشتند.

در بیانیه اخیر این نظامیان، دیگر حملات به زیرساخت‌های عربستان و همچنین حملات به نفتکش‌ها در خلیج فارس نیز محکوم شده است.

بخشی از بیانیه که به نقض حریم هوایی 'برخی کشورها' اشاره دارد، به شکل تلویحی موضع واشنگتن را درباره حملات به آرامکو تایید می‌کند. نقض حریم هوایی هرکدام از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس (به جز عمان) به این معناست که پهپادهای مورد استفاده از یمن به سوی تاسیسات آرامکو نیامده‌اند.

روسای ستاد مشترک کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس همچنین بر امنیت جمعی تاکید کردند و خواستار همکاری بیشتر برای اتحاد نظامی میان کشورهای عضو شدند.

آنها همچنین از حق عربستان یا هرکدام از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برای دفاع از خود حمایت کردند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دو روز بعد از کنفرانس خبری عربستانی‌ها در روز ۱۸ سپتامبر، سخنگوی ارتش حوثی‌ها نیز یک کنفرانس خبری گذاشت و توضیح داد که گروهش چگونه این حمله را انجام داده است

حمله به آرامکو یکی از بزرگترین عملیات نظامی علیه تاسیسات نفتی عربستان از زمان آغاز جنگ یمن بود که هم بر تولید روزانه نفت این کشور و همچنین بر قیمت جهانی نفت نیز اثر گذاشت.

ایران هرگونه دست داشتن در این حمله را رد کرده است.

همزمان تحریم سخت‌گیرانه واشنگتن علیه ایران با تهدیدهای تهران و تکرار تهدید بستن خلیج فارس از سوی مقام‌های ایرانی روبه‌رو شده است.

در جریان همین تهدیدهای لفظی، تعداد برخورد فیزیکی - از جمله ساقط کردن یک پهپاد آمریکایی توسط ایران، آتش گرفتن نفتکش‌ها در امارات و حمله به نفتکش‌های ژاپنی در خلیج فارس - رخ دادند.