سازمان ملل متحد خواهان پایان درگیری‎های خونین عراق شد

حق نشر عکس AFP/GETTY IMAGES
Image caption کمیسیون عالی حقوق بشر عراق می گوید که در این درگیری ها حداقل ۹۴ نفر کشته و سه هزار نفر زخمی شده اند

در حالی که تعداد کشته های اعتراض‌های چند روز گذشته در عراق به مرز یک ۱۰۰ نفر نزدیک می شود، یک مقام ارشد سازمان ملل متحد خواهان پایان یافتن این خشونت ها شده است.

جنین هنیس پلاسچارت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق، روز شنبه (۵ اکتبر) گفت: "پنج روز گزارش کشته و زخمی شدن: این باید متوقف شود ."

او همچنین خواهان آن شد که افراد مسوول این واقعه مرگبار پاسخگو باشند.

کمیسیون عالی حقوق بشر عراق می گوید که در این درگیری ها حداقل ۹۴ نفر کشته و سه هزار نفر زخمی شده اند. این نهاد همچنین گفت که حداقل ۵۴۰ معترض دستگیر شده اند که حدود ۲۰۰ نفر آنها هنوز در حبس بسر می برند.

اعتراض‌ها در روز شنبه پس از یک روز آرامش نسبی مجددا آغاز شد و حداقل پنج کشته دیگر برجای گذاشت.

خبرگزاری رویترز می گوید که تک تیراندازان پلیس در نواحی شرقی بغداد به معترضان شلیک کردند. این در حالیست که نیروهای امنیتی می‌گویند که افراد مسلح ناشناس از میان جمعیت به پلیس شلیک می کنند.

حضور نیروهای امنیتی و نظامی در خیابان‌های بغداد بسیار سنگین گزارش شده است. صدها مامور تلاش کردند که معترضان را از میدان های مرکز پایتخت دور نگه دارند.

رویترز گزارش می دهد که در شهر ناصریه، واقع در جنوب عراق، پلیس به طرف معترضان گلوله های جنگی شلیک کرده است. حداقل ۱۸ نفر در ظرف چند روز گذشته در ناصریه کشته شده اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption برخی قربانیان روز شنبه به خاک سپرده شدند

اعتراض‌ها علیه دولت عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، از روز سه‌شنبه هفته گذشته آغاز شد. این اعتراضات که ظاهرا بدون هر گونه رهبری سازمان یافته انجام شده، بزرگترین اعتراضات از زمان نخست‌وزیری آقای مهدی در یک سال پیش است.

در آغاز، بیکاری و فساد یکی از دلایل اصلی حضور معترضین در خیابان بود، اما استفاده از گلوله واقعی برای سرکوب مخالفین و کشته شدن تعدادی زیادی از شهروندان موجب شد تا خواسته معترضین تغییر کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دیدار سیلم عبدالله جبوری با معترضین به شکل زنده از تلویزیون دولتی عراق پخش شد

تلویزیون دولتی عراق گزارش‌هایی زنده از دیدار سیلم عبدالله جبوری، رئیس ‌پارلمان با کسانی که رهبران معترضان خوانده شدند، پخش کرد.

آقای جبوری روز جمعه پیشنهاد کرد که وضعیت مسکن فقرا بهبود یابد و فرصت‌هایی شغلی برای جوانان ایجاد شود. او همچنین پیشنهاد کرد که مسئولین خشونت‌های اخیر نیز شناسایی و محاکمه شوند.

گزارش تلویزیون دولتی عراق همچنین حاکی است که برخی از اعضای دفتر نخست‌وزیری عراق هم با کسانی که نمایندگان معترضین از استان‌های مختلف توصیف شده‌اند، دیدار کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، عادل عبدالمهدی و برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق، هر دو تعهد کرده‌اند که به خواسته‌های معترضین رسیدگی کنند. آنها جزئیاتی از چگونگی عمل به خواسته‌های معترضین بیان نکرده‌اند.

موضوعات مرتبط