اعتراض‌های عراق؛ دولت قول اصلاحات داد

اعتراضات عراق حق نشر عکس Getty Images

در حالی که تظاهرات در شهرهای مختلف عراق و تدفین کشته‌شدگان اعتراض‌های روزهای گذشته ادامه دارد، دولت عراق برای کاهش نارضایتی‌ها قول داد بودجه بیشتری را به خانواده‌های فقیر اختصاص دهد. تظاهرکنندگان به بیکاری، فساد و کمبود خدمات عمومی اعتراض دارند و خواهان برکناری دولت هستند.

دولت عراق گفت پس از نشست فوق‌العاده شب گذشته، یک برنامه هفده ماده‌ای برای کاهش نارضایتی‌ها به تصویب رسانده که شامل مواردی مثل توزیع زمین، افزایش کمک‌های دولت به خانواده‌های فقیر و ساخت صدهزار واحد مسکونی می‌شود. در هفته های گذشته دولت عراق دستور تخریب ساخت و سازهای غیرقانونی را داده بود که مسکن حدود سه میلیون عراقی است.

امروز سخنگوی وزارت کشور عراق اعلام کرد که در درگیری‌های چند روز گذشته، صد و چهار نفر کشته و شش هزار نفر زخمی شده‌اند. هشت نیروی امنیتی هم در بین کشته‌شدگان هستند. به گفته وزارت کشور عراق به بیش از پنجاه ساختمان عمومی و مقر هشت حزب سیاسی حمله شده و آنها را آتش زده‌اند.

در همین حال پلیس و مسئولان بهداشتی اعلام کردند که در درگیری‌های دیشب معترضان با نیروهای امنیتی در بغداد حداقل هجده نفر کشته شده‌اند. امروز همچنین فلاح الجزایری، استاندار بغداد استعفا کرد.

دیروز ژنین هنس پلاسخارت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق خواهان پایان یافتن خشونت شد: "پنج روز خبر کشته و زخمی شدن؛ این باید متوقف شود." او همچنین خواستار پاسخگویی مسئولان این کشتار شد.

اعتراض‌ها علیه دولت عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، از سه‌شنبه هفته گذشته آغاز شد. این اعتراض‌ها که ظاهرا بدون رهبر سازمان یافته، بزرگترین اعتراض‌ها از زمان نخست‌وزیری آقای مهدی در یک سال پیش است که باعث غافلگیری دولت شده است.

عراق چهارمین ذخایر نفت دنیا را دارد اما نزدیک به یک چهارم جمعیت چهل میلیونی آن با روزی کمتر از دو دلار زندگی می‌کنند. بیکاری در کل جمعیت بیش از هفده درصد و در بین جوانان به ٢٥ درصد می‌رسد. بر اساس رده‌بندی سازمان شفافیت بین‌الملل، عراق در رده دوازدهم فساد در دنیا قرار دارد.

موضوعات مرتبط