'آسمان‌خراش' سنگالی به دنبال درخشش در آمریکا

Tacko Fall حق نشر عکس Getty Images
Image caption فال می‌گوید: "به شخصه مشکلی با قامتم ندارم، هرچند که پیدا کردن کفش و لباس برایم سخت است." شماره کفش او ۲۱/۵ به سایز بریتانیا است (برای داشتن مقیاس: شماره ۱۴/۵ بریتانیا معادل ۴۹ اروپا است)

فقط هفت سال از زمانی که تاکو فال پایش را به زمین بسکتبال گذاشت می‌گذرد ولی حالا قامت ۲ متر و ۲۶ سانتیمتری این بازیکن سنگالی او را به بلندترین بازیکن شاغل در ان‌بی‌ای تبدیل کرده است.

فال ۲۳ ساله که تنها ۶ سانتیمتر از جرجی مورسان رومانیایی (بلندترین بازیکن تاریخ ان‌بی‌ای) کوتاه‌تر است، تابستان گذشته با بوستون سلتیکز قرارداد امضا کرد.

او که متولد سال ۱۹۹۵ داکار است، در ۱۶ سالگی وارد آمریکا شد و همان زمان قدش ۲۱۳ سانتیمتر بود. آقای فال سپس وارد تیم بسکتبال دانشگاه فلوریدای مرکزی شد.

آخرین بازی او برای این دانشگاه برابر تیم "دوک بلو دیولز" در دور دوم مسابقات دانشگاهی آمریکا بود؛ جایی که مقابل زیون ویلیامسن، ستاره نیو اورلینز پلیکانز و اولین درفت ان‌بی‌ای در سال ۲۰۱۹ ایستاد.

تاکو فال به بی‌بی‌سی گفت: "این رویایی بود که محقق شد. من بسکتبال را در ۱۶ سالگی که کمی دیر است، شروع کردم. وقتی وارد آمریکا شدم، موقعیت‌های زیادی داشتم. افرادی زیادی در دانشگاه فلوریدای مرکزی بودند که به من کمک کردند تا مهارت‌هایم را گسترش دهم."

فال می‌گوید در حالی بزرگ شد که "واقعا نمی‌دانست بسکتبال چیست." او بیشتر وقتش را به دیدن کارتون می‌گذراند و این مادر بزرگش بود که برای اولین بار عشق به ورزش را در او بیدار کرد.

به عنوان یک نوجوان تازه‌وارد به آمریکا خیلی زود تمرکزش را روی بسکتبال گذاشت هرچند که کار چندان آسانی در پیش نداشت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اولین حضور حرفه‌ای فال در فصل آتی ان‌بی‌ای خواهد بود که از اواخر اکتبر آغاز می‌شود

او می‌گوید: "بلد نبودم چطور بازی کنم و باید چیزهای زیادی یاد می‌گرفتم. خوش‌شانس بودم که افراد زیادی کمکم کردند و اجازه دادند که پیشرفت کنم."

"یکسال در هیوستون بودم. رفتم تنسی، جورجیا بعد هم فلوریدا. دو سال آنجا دبیرستان رفتم و بعد هم وارد دانشگاه شدم. خیلی سخت کار کردم تا شانس بازی در ان‌بی‌ای را پیدا کنم و برای همین الان رویایم را زندگی می‌کنم."

"حالا بسکتبال زندگی من است و اگر یک روز بازی نکنم، دیوانه می‌شوم. احساس می‌کنم رستگار شده‌ام. من فقط یک بچه کوچک از سنگال بودم و شش سال قبل دستم هم به توپ نخورده بود. خدا واقعا پشت و پناه من است."